V minulých dnech proběhl na našich stránkách on-line rozhovor s gynekoložkou Vladimírou Pasekovou na téma antikoncepce, ochrana před početím a plánování rodiny. Poslaly jste jí mnoho zajímavých dotazů. Co jste se v rozhovoru dozvěděly?

Hanka: Dobrý den, je mi 38 let, asi 5 let užívám HA Jeanine pouze pro úpravu cyklu (bez HA velmi silná a bolestivá menses) a jako lék na hormon. cysty. Mám 1 dítě po IVF, další neplánuji. Je tato HA vzhledem k mému věku vhodná a jak dlouho ji mohu ještě užívat?
MUDr. Vladimíra Paseková
: Dobrý den, pokud jste zdravá nekuřačka a tato antikoncepce vám vyhovuje, můžete ji užívat dlouhodobě.

kolobrnda: Je dobrá k něčemu pauza v užívání antikoncepce? Pokud ano, jak dlouhá by měla být? Díky.
MUDr. Vladimíra Paseková
: Dobrý den, jaká pauza? Máte-li na mysli vysazení hormonální antikoncepce např. po několika letech užívání na jeden až tři měsíce, nedoporučuji takový postup. Obsah hormonů je v dnešních přípravcích tak nízký, že v případě, že je žena zdravá a bez potíží, může užívat hormonální antikoncepci dlouhodobě. Pokud má kontraindikace užívání nebo má při užívání zdravotní potíže, neměla by ji užívat vůbec. V takovém případě ani přestávky nepomohou. Po takovém vysazení se navíc výrazně zvyšuje riziko nežádoucího otěhotnění. A v případě opětovného nasazení je žena opět nová uživatelka se všemi riziky výskytu nežádoucích účinků spojených se začátkem užívání.

kkaattyy: Je nějaká HA, která zmírňuje ochlupení?
MUDr. Vladimíra Paseková: Dobrý den, ano, je jich více, např. Pramino, Jeanine, Diane 35 a další. Počítejte s tím, že účinek na nežádoucí ochlupení nastupuje pomalu a postupně a hodnoťte proto svou spokojenost až po šesti měsících užívání.

kajaajaja: Dobrý den, chci se zeptat. Mám druhým rokem tělísko Mirena. Ke gynekologovi chodím pravidelně na kontroly, vše je v pořádku, cytologie také v pořádku a doktor mi dělal i ultrazvuk. Ale mám stále výtoky, někdy mi to připomíná spíše sliz. Je to nepříjemné, hlavně když jsem s dítětem venku a není možnost jít na WC. Dalo by se to upravit nějakými vitaminy či prášky volně prodejnými v lékárně? Děkuji za odpověď, Jana.
MUDr. Vladimíra Paseková: Dobrý den, z volně prodejných přípravků můžete zkusit Rosalgin nebo Femigel. V obou případech se jedná o mírná antiseptika, která můžete používat opakovaně.

Januše: Nakolik je náplast účinnější než tělísko či pilulky? Děkuji za odpověď.
MUDr. Vladimíra Paseková: Dobrý den, účinnost náplasti je teoreticky stejná jako u pilulky, v praxi je však vyšší. Nedochází totiž k selhání způsobenému zapomenutím pilulky. Náplast si totiž lepíte jen jednou týdně. A ještě 48 hodin se vylučuje účinná látka, pokud si zapomene žena vyměnit náplast za novou. Navíc účinnost náplastí není ovlivněná zažívacími obtížemi (průjem nebo zvracení) a užíváním některých antibiotik. Účinnost náplastí je ve srovnání s hormonálním nitroděložním tělískem stejná, ve srovnání s klasickým nitroděložním tělískem je účinnost náplasti vyšší.

Zde je několik otázek a odpovědí, celý rozhovor si můžete přečíst TADY.

Reklama