5ad5c00db895eobrazek.png
Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je bakterie, která vyvolává celou řadu závažných onemocnění. Tato onemocnění mohou představovat riziko zejména pro malé děti do dvou let věku, jaké nemoci to jsou?

Závažná onemocnění, která mohou vyvolat některé typy pneumokoků, jsou především zánět mozkových blan, sepse, neboli těžká celková infekce organizmu, také se říká „otrava krve“, a těžký zánět/zápal plic. Za rizikovou kategorii dětí považuji věk do cca 5 let.

Pokud dítě pneumokokovou nákazou onemocní, jakému riziku je vystavené?
Minimálně je to závažný stav, který vyžaduje intenzivní nemocniční léčbu. U jmenovaných pneumokokových infekcí hrozí ale trvalé poškození dítěte, například psychomotorické opoždění, hluchota, ale bohužel, dítě je ohroženo i úmrtím.

Kde se s pneumokokovou infekcí může dítě setkat a jak se nakazit?
Bakterie koluje mezi námi, tedy přenos od nemocného, ale i nosiče, u kterého se infekce projevit nemusí.

Jaká je prevence?
Odpověď je jednoznačná – očkování.

                                                            Jsou kojené děti víc chráněné před pneumokoky?
Uvádí se, že kojené děti díky5ad726f28a7d6obrazek.png přenosu mateřských ochranných protilátek by měly být méně nemocné. U pneumokokových nákaz ovšem nelze na toto v žádném případě spoléhat. Díky nevyzrálé imunitě právě nejmenší děti prodělávají nejzávažnější formy infekce.

Jak se vyvíjí imunita dětí, jsou děti od dvou let dostatečně přirozeně chráněné před pneumokoky?
Termín „dostatečná přirozená ochrana před pneumokoky“ neznám. Obecně jsou děti/lidé, kteří mají přirozenou obranyschopnost proti nemocem, a hovoříme zde asi především o respiračních – rýma, kašel, záněty nosohltanu, průdušek, atd., což jsou onemocnění především v raném dětském věku nejčastější, větší a pak jsou ti, kteří ji mají menší. Ale to je tak vše. Imunita se nevyvíjí pouze do dvou let, uvádí se cca do 6 let. Ze své praxe znám chlapce, který prodělal těžký pneumokokový zápal plic v sedmi letech. Takže odpověď na otázku stručně: „Ne.“

Doporučila byste maminkám očkování proti pneumokokům?
Ano.

Jak se tato vakcína očkuje, jedná se o jednorázovou akci nebo musí maminka ještě s dítětem na přeočkování?
Schéma očkování proti pneumokokům je tzv. 2+1, tedy dvě dávky základního očkování v rozmezí dvou měsíců a přeočkování s odstupem. Zahajujeme od dvou měsíců věku.

Jak dlouho tato vakcína chrání dítě?
Přesná data na to dosud nejsou. Děti, které jsme začaly cca před 10 lety očkovat, nejsou ještě dospělé. Rozhodně ale ze zkušenosti mohu říci, že pokryje minimálně dětské rizikové období, o kterém hovoříme, a velmi pravděpodobně i delší, což lze odvodit z epidemiologie závažných případů. A to je velmi důležité.
 
Je dobré se očkovat i v dospělosti? Pro koho je očkování vhodné?
Prevence proti závažným pneumokokovým onemocněním je jistě určena i dospělým. Zvažovat toto očkování by měli lidé, kteří s těmito závažnými chorobami přicházejí opakovaně do kontaktu. Doporučuje se osobám chronicky nemocným, v kolektivních zařízeních (domovy důchodců). Očkovat by se měli nechat i senioři, lidem nad 65 let a některým rizikovým skupinám pacientů se hradí toto očkování z veřejného zdravotní pojištění.

Je očkování bezpečné - jaké jsou případné nežádoucí účinky – mají se ho maminky obávat?
O nežádoucích účincích očkování se v posledních letech velmi hovoří. Pro mne je nepochopitelné, že se rodiče dnes bojí minimální pravděpodobnosti závažného účinku očkování a nebojí se následků infekce, na které před zavedením očkování umíraly ročně stovky dětí.

Pokud se podíváme na jasná fakta, ohrožení infekcemi a jejich závažnými formami či komplikacemi je mnohonásobně vyšší než závažný nežádoucí účinek očkování. Samozřejmě ten nemůžeme stoprocentně vyloučit. Ale je to stejné, jako když někdo zareaguje špatně na nějaký lék (a přesto si statisíce lidí berou léky na bolest hlavy), těžká alergická reakce s ohrožením života může nastat i po požití sladké jahody….
Nejčastější nežádoucí účinky jsou ve valné většině nezávažné a přechodné. Objevují se teploty, přechodný neklid nebo spavost dítěte. Statistiky si sice nevedu, ale rozhodně si stojím za tím, že to není ve vysoké míře. „Moje maminky“ vždy řádně poučím a málokdy se stane, že mne musí kontaktovat. Poradí si, protože vědí…A protože to zvládnou.

Jakou máte s očkováním proti pneumokokům zkušenost?
Myslím, že je to z výše uvedeného jasné. Za svou praxi mám již dost zkušeností s pneumokokovými infekcemi, bohužel vím i o závažných následcích a úmrtí dětí.
Mám i osobní zkušenost jako matka, která strávila pobyt s vlastním synem, podotýkám před érou očkování proti pneumokokům, se závažným pneumokokovým onemocněním na dětské klinice.
A naočkovala jsem již dost velký počet dětí, abych mohla s čistým svědomím říct, že nebezpečí závažného průběhu infekce je mnohonásobně vyšší než nebezpečí závažného nežádoucího účinku očkování. A že bychom měli být rádi, že takový prostředek prevence, jako je očkování, medicína dokázala vynalézt.
 
Děkujeme za vaše odpovědi

Uložit

Uložit

Reklama