Léto a dovolené jsou v plném proudu. Tak, jako každý rok, se jistě nemalému procentu z nás stane, že podlehneme vábení slunečních paprsků a svou pokožku si spálíme. Jak se zdravě opalovat a řádně pečovat v těchto měsících o naši pleť, nám v odpovědích na naše otázky prozradila dermatoložka MUDr. Martina Neradová

 xcOd kterého měsíce doporučujete se začít natírat krémy s ochranným faktorem?
Dermatolog: 
V našich zeměpisných šířkách se po celý rok doporučuje tzv. Street factor  SPF 15, krémy s vyšším UV faktorem je vhodné aplikovat od jara ( duben, květen), kdy jsou sluneční paprsky velmi agresivní a naše pokožka nemá po zimě vytvořeny ještě vlastní ochranné mechanismy  fotoprotekce.V zimě pak je samozřejmostí používání vyšších UV faktorů na na horách  a při pobytu u moře.

Proč upřednostňovat dermokosmetiku z lékáren?
Dermatolog:
 Ve výběru solární dermokosmetiky doporučuji dávat přednost firmám, které prověřil Státní ústav pro kontrolu léčiv. U těchto přípravků je stupeň a kvalita ochrany zaručena.

Jaké ochranné faktory doporučujete používat?
Dermatolog:
Při  výběru je nutné dbát na výšku ochranného faktoru (SPF) a na přítomnost filtrů jak proti UVB tak UVA záření. Nejhůře jsou na tom lidé s tototypem I – měli by se chránit nejvyšším možným faktorem, je označován 50+, což znamená, že má vyšší ochranu, třeba 80. Fototyp II – pro něj se hodí přípravky s faktorem 30­-50+, fototyp III – doporučuje se UV faktor od 20 do 30. Lidé s kožními chorobami a u některých vnitřních onemocnění je nutný factor 50+. Pro pobyt ve městě je třeba se chránit takzvaným street faktorem SPF 15 ( běžně obsahuje řada hydratačních krémů).

Jak často je vhodné si nechat zkontrolovat znamínka dermatologem?
Dermatolog:
 Kontrola znamének je vhodná 1-­2x do roka ( podzim, jaro).

Jak se na kůži projevuje solární alergie a jak se před ní dá vyvarovat?
Dermatolog: 
Solární alergie se projevuje nejčastěji jako drobná splývající kopřivka, puchýřky. zarudnutí kůže,subjektivně výrazně svědí nebo pálí.Začíná na místech vystavených slunci (nejčastěji dekolt, krk, obličej, předloktí )po expozici trvající I několik málo minut, postupně může přejít tato kožní reakce také na neosluněné části těla. Základem je prevence – nevystavovat se UV záření, používat kvalitní fotoprotekci, příznivé bývá užívání beta karotenu  a dodržování zásad pobytu na slunci ev. předsezonní fototerapie vedená lékařem.

Je třeba se chránit, i když je pod mrakem, v polostínu nebo za větru?
Dermatolog:
 Ano, je třeba se chránit I za těchto podmínek. Všeobecně lze říci, že mraky intenzitu UV­záření snižují, změna však není příliš výrazná. V polostínu hraje roli take odraz paprsků od zemského povrchu, UVB radiace se odráží od písku asi z 25%, od čerstvého sněhu ve 30-­80%, odraz vody činí 5% ovšem pro snížení rizika při koupání to znamená málo – nejméně 40% UV paprsků projde až do 50 cm pod hladinu čisté vody.

Co přesně znamená číslo ochranného faktoru?
Dermatolog: 
Fotoprotektivní factor ( tzv. SPF ) udává, kolikrát déle lze vystavit kůži s naneseným ochranným prostředkem slunci, aniž by došlo ke vzniku erytému ( začervenání –spálení). Vyjadřuje úroveň ochrany před UVB zářením. UVA symbol byl zavedený na doporučení EU, vyjadřuje optimální  UVA ochranu. Symbol signalizuje, že daný product zajišťuje účinný a smysluplný poměr UVA a UVB ochrany – minimálně v poměru 1:3

scsc

Musím se natírat u moře krémem s vyšším UV filtrem než v Česku?
Dermatolog:
 Ano, při pobytu u moře doporučuji krémy s vyšším faktorem, záleží na kožním fototypu, blíže k rovníku se zvyšuje aktivita UV radiace, erytemogenní působení UV radiace je vice než stokrát vyšší uprostřed léta než na vrcholu zimy...

Jaké množství krému je třeba nanést, aby byl člověk dostatečně chráněný?
Dermatolog: 
Doporučuje se nanášet  2mg/cm2  kůže,  bez ohledu na výši SPF alespoň 20 min před plánovaným pobytem na slunci.

Jak často je potřeba krém nanášet?
Dermatolog:
 Krémy se doporučují nanášet každé2­-3 hodiny. Při delším kontaktu s vodou, při zvýšenném pocení,při  plavání nebo po utření ručníkem je nutné ošetření krémem s SPF provést ihned resp. častěji.Vícenásobné nanášení krému ovšem neprodlužuje maximální dobu pobytu na slunci.

Je nutné chránit před sluncem i malé děti a čím vším je můžeme chránit?
Dermatolog:
Dětská pokožka je velmi citlivá.Úplný zákaz vysatvování přímému slunci platí pro děti do 1 roku, pobytuna přímém slunci  by se měly vyvarovat ale take děti do 3 let. Pro děti existují speciální fyzikální ochranné filtry s oxidy titanu, zanechávají na pokožce bělavý neškodný film. Dítě s ním namažete půl hodiny před tím, než vyjde na slunce. Pro větší děti existují take speciální dětské řady s chemickými filtry. Na opalovacím prostředku nešetřete, vrstvu je třeba obnovit každé 2 hodiny, po každém koupání, po zapocení. Nesmí se zapomínat na ošetření ušních boltců, nosu, rtů. Děti je dále vhodné chránit speciálním oblečením, velkým přínosem je plážové oblečení z velmi jemných vláken, která jsou nepropustná pro UV záření, samozřejmostí jsou kvalitní sluneční brýle a pokrývka hlavy.

Kdy je potřeba se úplně vyhnout slunění?
Dermatolog:
 Slunění je třeba se obecně  vyhnout  mezi 11-15 hod., kdy z celkové denní dávky UV energie spadá až 50% výdeje na tuto dobu. Vyhnout slunění  by se měly děti do 3 let, osoby s některými kožními chorobami, které jsou provokované právě osluněním, při užívání některých léků a pacienti s určitými interními chorobami.

Existuje i nějaká vnitřní ochrana při opalování?
Dermatolog:
 Ano, existuje řada doplňků stravy .Doporučují se především tzv. Antioxidanty, které eliminují volné radikály vznikající působením UV záření – vit.C, E, beta­karoten . Vhodné je pití zeleného čaje.

Pokud použiji parfém, deodorant nebo léky, mohou způsobit nežádoucí účinky při opalování?
Dermatolog:
 Ano, tyto přípravky mohou způsobit kožní reakce, tzv. Fotodermatosy, rozsah postižení vyžaduje vněkterých případech dokonce hospitalizaci. Z léků mohou fototoxickou reakci vyvolat např. Tetracykliny, některá antiarytmika,diuretika, hormonální přípravky, cytostatika, nesteroidní antirevmatika a antiflogistika a řada dalších…. Při kontaktu parfému či deodorantu s kůží může vzniknou místní kožní reakce s následnou trvalou hyperpigmentací  (bergamotový olej,levandulový olej, parfemace,azuleny…).

Více informací najdete na stránkách www.photoderm.cz

Zdroj:Tisková zpráva

Reklama