sirka.jpg

Bude mít Česká republika prezidentku?
To samozřejmě záleží na voličích. Rostoucí podporu vidím v předvolebních průzkumech, ale hlavně každý den při setkáních s lidmi z celé naší země. Vítají mě s úsměvem a jsou to právě oni, kdo mi dává naději, že svou vizi – probudit naši zemi a vytvářet domov, kde se daří každému, tak budu moci naplnit.

Jaké bylo vaše dětství a váš domov? Kdo měl na vás jako dítě největší vliv?
Velký vliv na mě měli dědeček s babičkou. Se sestrami a sestřenicemi jsme jako děti trávily hodně času na chalupě na Vysočině. Dědeček nám jako učitel a malíř věnoval mnoho času – společně jsme malovali, běhali po lese a chodili na procházky. Proto mám tak silný vztah k přírodě. Babička se starala hlavně o to, abychom byli všichni najedení a spokojení. Až později si člověk uvědomil, jak pro ni muselo být náročné postarat se o nás všechny v chalupě.

Rodiče byli výpočetní technici, myslím, že pořádek v číslech mám ráda po nich. Má maminka je pro mě svým otevřeným přístupem k novým technologiím a světu obecně inspirací dodnes. Nedávno mě úplně dostala, když mi řekla, že si kvůli mně nainstalovala Instagram a TikTok, aby mohla všechno ohledně mé kandidatury sledovat a měla přehled.

Chtěla jste být už jako dítě ekonomka?
Stejně jako každé dítě, tak i já jsem měla řadu vysněných profesí. Každou chvíli se to měnilo. Velmi se mi líbila představa, že bych byla novinářkou. Věnovala jsem se řadě koníčků a zájmů. Hrála jsem tenis. Do dneška si ráda zahraji na kytaru a klavír. Maturovala jsem ale z ekonomie i matematiky. Navíc rodiče po revoluci začali podnikat – měli malou účetní firmu a já jsem jim už od nějakých šestnácti let pomáhala. Nakonec tak vyhrála moje láska k číslům a k lidem, která se spojila v ekonomii. Protože snad žádná jiná čísla nemají na lidské životy takový vliv.

S vaším manželem Robertem jste spolu už více než čtvrt století. Kde jste se poprvé seznámili?
Bylo to na kurzu anglického jazyka. Robertovi bylo 19 a mně o dva roky méně. Jsem na světě déle s ním, než bez něj. Nedokážu si představit, že by to někdy bylo jinak. Máme spolu dva úžasné syny a tvoříme rodinu, kde se všichni navzájem podporujeme. Manžel se syny mi jsou neskutečnou oporou i při mé cestě na Hrad.

sirka1.jpg

Přemýšlela jste už, jak by vypadal váš první den ve funkci prezidentky?
Přála bych si, aby byl můj první den ve funkci prezidentky novým začátkem nejen pro mě, ale především pro naši zemi. Na Hrad bych ráda přišla “z podhradí” společně se všemi, kdo se k mé cestě přidá.

Takže Nerudová Nerudovou ulicí na Hrad?
To je hezké označení. Velmi se mi líbí model civilního prezidentství, během kterého je hlava státu mezi svými spoluobčany. Myslím, že by to byl hezký začátek nové éry, kdy prezidentka slouží své zemi a nezavírá se za zdmi Hradu jako ve slonovinové věži.

Po složení prezidentského slibu bych pronesla smířlivý projev, ve kterém bych chtěla promluvit ke všem generacím i skupinám obyvatel. V projevu bych ocenila celou řadu úspěšných lidí a zároveň dala naději nejzranitelnějším z nás. Chci nabídnout společnou cestu i těm, kteří mi svůj hlas nedají.

Začala bych okamžitě řešit i pokračující ekonomickou a energetickou krizi. A zároveň bych chtěla naše rozdělení a krize utěšovat, nikoliv přilévat olej do ohně. Potřebujeme vyvětrat a definitivně dořešit spory z minulosti. I to je důvod, proč bych se například jménem svým i ČR omluvila vnučce Ferdinanda Peroutky nebo požádala policii o odstranění bariér před vstupem na Pražský hrad.

Proč kandidujete na prezidentku?
Není mi jedno, jak se žije v zemi, kterou mám tak ráda. Nechci jen kritizovat a sedět nečinně s rukama v klíně. Chci se jednou podívat zpátky a mít čisté svědomí, že jsem udělala něco pro to, aby nejen mé, ale všechny děti, měly zemi, kde mohou důstojně žít. Jako každá máma si totiž moc přeji, aby se jejich generace měla lépe než ta naše.

Řada lidí zažívá opravdu složité časy. Mají obavu a strach z toho, co je v dalších měsících čeká. Ceny letí nahoru, řada běžných věcí se stává pro stále více rodin nedostupných. Jak byste je jako prezidentka uklidnila?
Máte pravdu. Celé řada lidí se ocitá ve složité situaci. Uvědomuji si jejich obavy. Místo toho, aby si například dědečkové a babičky užívali zasloužený odpočinek a mohli trávit radostný čas s vnoučaty, vytahují zimní svetry a obávají se každé další složenky za plyn, co jim přijde poštou. A podobných příběhů zaznívá od lidí bohužel stále více a to napříč všemi generacemi.

Jako ekonomka ale vím, že tyto těžké časy zvládneme. Začala bych tím, že bych místo strašení nabízela řešení. Chtěla bych situaci uklidnit. Máme silný stát i instituce. Současná vláda přišla s deštníkem proti chudobě. Jsem přesvědčena, že je ten správný čas deštník konečně otevřít a efektivně pomoci všem, kteří to potřebují. A vedle toho bych se ráda soustředila na i na budoucnost naší země.

vyska1.jpgJakou byste z ČR chtěla udělat zemi?
Prosperující, úspěšnou, moderní, sociálně soudržnou a svobodnou. Mám jasnou vizi na dalších pět let, která stojí na podpoře talentu, pracovitosti i podnikavosti našich lidí a zároveň pomoci pro nejvíce zranitelné. Chci sloužit jako hlava státu zemi, kde budeme mít odvahu dělat velké věci i řešit současné krize.

Ráda bych pomohla naší zemi k lepší budoucnosti. Chci přispět ke stabilitě v naší společnosti. Prezidentova slova mohou mít ve společnosti velký dopad. Ráda bych tento dopad využila, abych společnost uklidnila, otevírala důležitá témata a nabídla řešení.

Cestu k lepšímu životu vidím v podpoře regionů, rostoucí kvalitě vzdělávání našich dětí, plně digitalizovaném českém státu bez překážek, v ochraně naší přírody a pitné vody. Chci pomoci vytvářet zemi, kde mají šanci inovace i šikovné české mozky a ručičky.

Byla byste vůbec první ženou v naší historii v takto vysoké funkci. Proč jsme zatím neměli premiérku nebo prezidentku? Proč není hlas žen tak často slyšet ve veřejné debatě a co s tím dělat?
Žen je v naší společnosti 51 % a já vnímám jako velkou chybu, že nejsou v politice a celkově ve veřejném prostoru více zastoupeny. Udělám maximum pro to, aby se společnost přestala podivovat nebo dokonce znemožňovat jakékoli holčičce, slečně či dámě, aby se angažovala jakýmkoli způsobem si jen bude přát. Celou svoji profesní cestu se snažím pomáhat ženám. Na univerzitě jsme s kolegy udělali řadu změn, abychom zlepšili postavení a šance žen. Naši práci ocenila Evropská komise a udělila nám jako první univerzitě v ČR ocenění za rovné šance pro ženy i muže.

Jste máma dvou synů. Jak reagovala vaše rodina na vaši kandidaturu?
Má rodina byla od začátku součástí procesu rozhodování a od začátku mě podporovala. Snažíme se být s manželem celý náš život vzory pro oba své syny. Jsem na ně moc pyšná a musím říct, že mě až dojímá, jak se oba synové zapojili do mé kampaně. Mladší Daneček roznášel po sousedství moje předvolební letáky. Starší Filip sbírá s ostatními dobrovolníky podpisy na petičních stáncích. Je úžasné, jak mě celá rodina podporuje a pomáhá mi.

Bydleli byste s dětmi a manželem na Pražském hradě?
Ráda bych na Hrad docházela jen do úřadu, nebydlela bych tam. Vždy bych se na konci dne ráda vracela domů k rodině a hlavně zpátky nohama na zem.

vyska2.jpgMusí být velmi náročné absolvovat prezidentskou kampaň. Z vašich sociálních sítí je vidět, že jste velmi často regionech, jezdíte po celé zemi a máte bohatý program. Kde Danuše Nerudová berete energii a dobijí baterky?
Kampaň je sice vyčerpávající, ale zároveň neskutečně dobíjející. Každé potřesení rukou, každé setkání s lidmi mě neskutečně nabíjí a motivuje k tomu nepolevit. Je to takové nadějné perpetuum mobile. A když náhodou energie začne docházet, utíkám k rodině a s ní do přírody na výlety. Jsem také vášnivou houbařkou a rybářkou, během čehož si užívám chvilkové samoty a klidu, který lze nalézt snad jen v přírodě. Rádi trávíme společný čas na chalupě na Vysočině, kde také ráda vařím a mám ráda společné večeře a chvíle s celou rodinou a přáteli.

Jaké jídlo máte nejraději?
Svíčkovou, houbového kubu, kulajdu a kapří polévku. Vášnivou houbařku a rybářku v sobě nezapřu ani v kuchyni.

Řešíte v rámci své kandidatury i svůj šatník a oblečení, které si berete na sebe?
Bohužel i ve 21. století často platí, že se u žen řeší nejprve jak vypadají a až poté, co říkají. Podcenit to však nelze a tak k tomu přistupuji jako ke všemu ostatnímu v životě i v kandidatuře – s ohledem na hodnoty, které jsou mi blízké. Většinu mého šatníku proto tvoří oblečení z dílen českých značek, ale několik kousků mám z konfekce nebo z druhé ruky. Kromě udržitelnosti mi jde navíc i o pohodlí. Veškerou svou pozornost a čas chci věnovat hlavně lidem. To je totiž důvod, proč se na cesty vydávám.

Co byste popřála naši zemi?
Moc bych nám všem přála, abychom překonali současnou krizi a měli v naší zemi domov, kde má každý šanci uspět a žije se mu v něm dobře.

Reklama