5d35a593cb00fobrazek.png
„Na svůj šperk stále ještě čekám… Když jsem před lety tuto větu veřejně pronesla, můj tehdy asi pětiletý syn se postaral o nápravu. Daroval mi přívěsek. Šperk pro mě není doplňkem, ale vyjádřením vnitřního obsahu věcí a osobnosti. Není snadné darovat šperk, protože není snadné darovat podstatu…
5d35a62ba9c32obrazek.png,” říká Dana Bezděková a dodává: „Šperkem vyprávím zážitek ze setkání s nezapomenutelným pocitem. Všímám si nenápadných věcí, vidím v nich krásu a měním ji ve šperky. Tají se mi dech nad krásou kosmických přístrojů a podléhám kouzlu starých, nalezených věcí. V mé tvorbě je řemeslná dokonalost, technická promyšlenost i otisk dávné struktury.“

Jaké jsou vaše začátky?
Moje začátky jsou v Krkonoších. Už jako čtyřletá holka jsem sbírala v lese kamínky, které v sobě měly zlaté a stříbrné nitky - vrostlice. To byly moje poklady, ukryté v plechových krabičkách. Později jsem žila v Olomouci a chodila za svými rodiči do divadla. Táta byl sólista opery, máma navrhovala divadelní kostýmy. Ten svět se mi líbil. Vnímala jsem velkorysost divadelních kostýmů a nasála jsem smysl pro nadsázku. Proto mě celý život baví a přitahuje velký scénický šperk. Vedle něj navrhuji drobné šperky, tak podobné mým dětským pokladům.

A jaký je váš nejoblíbenější šperk?
Je to můj poslední šperk, moje poslední kolekce, na které teď pracuji. Náušnice a prsteny, které skrývají překvapení.
5d35a5e121c02obrazek.png

Jaká překvapení skrývají? 
Jsou to minimalistické náušnice a prsteny, tak strohé na první pohled. Ale na ten druhý… A pak už se nechte překvapit.

Kde hledáte inspiraci? 
Inspirují mě předměty, které vytvořil člověk. Hledám ji v technice, kosmických přístrojích nebo ve starých zapomenutých věcech, které nacházím. Na jazzových koncertech měním saxofon ve šperk, když na nebi zahlédnu letadlo, vidím levitující náhrdelník, na zubařském křesle pozoruji lékařské přístroje, ze kterých se stávají náušnice...

Jaké materiály nebo úprava kovu je vaše nejoblíbenější? 
Nejraději se vyjadřuji stříbrem, dokáži z něj udělat strohý, hladký a dokonalý tvar, ale i odlitou strukturu. Kombinuji ho i s dalšími materiály a dovolí mi dělat experimenty.  

Jaký je podle vás aktuální trend v oblasti šperků? Vy sama se trendů držíte?
Trendů se nedržím, držím se témat, která mě zajímají a znovu a znovu se k nim vracím: barevné Spektrum, hra Šach, zrezivělý kov, struktura sítě reproduktoru, šnečí ulita, psací stroje, teleskop…5d35a5ee5a75aobrazek.png

Co si myslíte o piercingu? Ten býval trendy přeci hodně.
Piercing je promyšlený a minimalistický šperk bez zbytečností.  Je to dokonalé spojení kovu s tělem. Vždy, když mám možnost, např. v MHD, přiblížím se k jeho nositelům a se zájmem zkoumám detaily uzávěrů, které jsou zároveň i ozdobou. Baví mě i výrazné barvy silikonových tunelů, které ladí s barevnými vlasy. Myslím, že piercing není ozdoba, ale vyjádření, názor nebo postoj.

Proč si myslíte, že jsou šperky v životě ženy důležité? Proč by je měla nosit?
Jsou ženy, pro které šperky nejsou důležité. Například ani jedna moje babička šperky vůbec nenosila, přitom obě působily velice žensky. Jsou ženy, pro které šperk důležitý je, podtrhuje jejich půvab, osobnost a vkus. A jsou ženy, které jsou ověšené šperkem, je na jejich povrchu a tyto ženy mi připomínají vánoční stromeček.

Myslíte si, že může šperk definovat ženu? Podle čeho by si ho žena měla vybírat? 
Pokud si žena vybere šperk intuitivně, zcela určitě ji bude definovat.
5d35a602e2aafobrazek.png

Měl by být šperk vždy dárkem nebo není ostuda pořídit si nějaký sama? 
Není ostudou si pořídit šperk sama, je to touha, radost a zábava. Ale je také velmi příjemné šperk dostat.

Existuje nějaké “ne” v oblasti šperků? Co třeba nekombinovat, co nenosit apod. 
Žádné ne neexistuje, myslím. Jsem velmi tolerantní. Mohu jen říci, co mně se mi nelíbí, a to jsou šperky, nevhodně zvolené do různých situací. Nelíbí se mi také kombinace výrazných náušnic s výstředním náhrdelníkem. Je to věc citu a někdy naopak mohou vzniknout z neobvyklých kombinací šperků přitažlivé kreace.

Co byste doporučila ženě, která touží po svém prvním osobním šperku? 
Doporučila bych jí, aby se na nic neohlížela, aby absolutně podlehla své touze, nechala se jí vést a šperk svých snů si pořídila.
5d35a61356abfobrazek.png

  • Kdo je Dana Bezděková:
    Dana Bezděková patří na české šperkařské scéně mezi dlouhodobě etablované designéry. Vystudovala umělecko-průmyslovou školu v Turnově. Šperky Dany Bezděkové často vycházejí z čistých geometrických tvarů, oživených výrazným barevným detailem a pro autorku typickou mechanickou hravostí. Promyšlená konstrukce šperků s hybnými částmi umožňuje pohyb a variabilitu celého šperku nebo jeho detailů. Šperky reagují na pohyb těla nebo vybízejí nositele ke hře se svou výslednou podobou.

Také si přečtěte:

Reklama