Originální šperky vyrobené z pastelek, které zaujaly celý svět, jste si na Žena-in.cz mohli před časem prohlédnout. Nyní bychom vám rádi představili jejich autorku. Anna Čurlejová je známá spíše v zahraničí, byť u nás získala už řadu ocenění, a tak je na čase to napravit. Designérka tvořící šperky a bižuterii společně se svým přítelem Vladimírem pod značkou Čarbičková design pochází ze Slovenska, ale po studiu Designu skla a šperku v Česku se natrvalo zabydlela v Liberci.

cabrickova2

Kde se bere v člověku touha tvořit?
V nitru. Podle mě je to psychika, ale každý jsme originál a vyjadřujeme se jinak. Pro mě je to dokonce něco jako droga. Když netvořím, mam abstinenční příznaky. Mám velmi ráda pocit, když mi pod rukama něco vzniká.

Byla jste šikovné dítě?
To neumím posoudit, ale bižuterii jsem začala vyrábět už na prvním stupni základní školy. Byla jsem sportovně založená, věnovala se závodně běhu na dlouhé tratě. Obě moje sestry chodily na hudební výchovu, což jsem jim upřímně záviděla. Vždycky jsem chtěla umět hrát na nějaký hudební nástroj.

Takže jste nad ostatními dětmi na základní škole přeci jen vynikala?
Vyhrála jsem nějaké výtvarné soutěže zaměřené na kresbu. Ale jinak jsem byla dost problematické dítě. Asi jsem zkrátka měla spoustu energie a cítila potřebu poutat pozornost. Což je vlastně na druhou stranu dobré znamení pro maminky, které mají problematické děti. Neznamená to automaticky, že budou v životě neúspěšné. Jen potřebují přijít na to, kam směrovat svou energii.

Čím jste si vlastně přála být jako malá?
Samotnou mě teď zarazilo, že to vlastně nevím... Ale ano, vzpomněla jsem si, že jsem chtěla být zpěvačkou. Jsou totiž krásné, talentované a úspěšné. Celkově obdivuji zpěv. Jenže pěvecký talent jsem do vínku vážně nedostala. J

Všichni obdivují váš nápad - pastelky proměněné ve šperky. Odkud přišel?
Pastelkové šperky jsem začala tvořit v roce 2010. Vznikly v ateliéru šperku na Technické univerzitě v Liberci v rámci semestrální práce na téma „Ruka je nejdokonalejší nástroj“. Já se ve své práci zaměřila na to, co dokáže výtvarník svýma rukama. Moje první návrhy byly bojovné kroužky, které měly štětiny. Byly to vlastně prsteny a štětce zároveň. Umělec/výtvarník se s tímto šperkem mohl výtvarně projevit – vyřádit se. Něco na způsob action paintingu. Ale tyto návrhy nebyly schváleny. Další návrhy už se týkaly pastelek. Nejprve prsteny z kovu, do nichž se tužky vkládaly, aby je měl designér vždy po ruce a mohl začít navrhovat, jakmile ho něco napadne. Následně jsem do této práce zapojila i plexisklo, které se v té době těšilo velké oblibě. Poslední dva prsteny už byly jen z pastelek bez přidání jiného materiálu. Už odmalička jsem měla velmi ráda kancelářské potřeby. Papírnictví jsem navštěvovala raději než hračkářství. Dodnes sbírám pěkné sešity, pohlednice, diáře…

sperk

Co vytváříte nejraději?
Z pastelkových šperků asi kruhy. Ale všeobecně mám nejraději, když se najde chvilka a mám čas vytvořit něco nového. Mám strašně moc nápadů a strašně málo času.

Co, nebo kdo vás inspiruje?
Asi já sama. V poslední době si stále častěji uvědomuji, že když chci, aby bylo něco fakt dobré, musí to jít jen ze mě.

Jak jste vlastně známá v Česku?
Ani nevím. V Česku občas přijdou nějaké zakázky a zúčastňujeme se pravidelně design marketů a různých kreativních trhů tady i na Slovensku. Ale nejvíce zakázek máme z Ameriky, Austrálie a Evropy. V současné době i z Asie.

cabrickova3

Jak se umělecké povolání slučuje s domácností? Jaká jste hospodyňka?
Přiznám se, že v poslední době není mnoho času na vaření nebo úklid. Takže se to dělá v takových vlnách. Když je čas, uklízíme a vaříme společně. Přítel se stará o domácnost stejně jako já, momentálně totiž nemáme moc na výběr.

Když už vaříte, projevují se vaše umělecké sklony třeba i na servírování?
Vařím ráda a nejraději ze všeho polévky. I když na to v poslední době není čas, jak už jsem říkala. Snažím se, aby jídlo na talíři vypadalo dobře, ale nikdy jsem nedělala například berušky z rajčat a podobně. I když se mi to velmi líbí a obdivuji takové šikovné kuchařky.

Jste optimistka, nebo pesimistka?
Jak kdy. Ale poslední dobou jsem spíše optimistka. Když pak přijde tmavší chvilka, mám přítele. Je takové moje slunce a vždy mě povzbudí a rozveselí.

cabrickova

Zdroj foto: Facebook Anna Čurlejová

Váš přítel je také umělec?
Studoval slaboproud-elektriku a ekonomiku, takže úplně mimo tento obor. Ale je velmi šikovný a výroba šperků ho baví. Někdy bych až řekla, že je šikovnější než já.

Ovlivňuje vaše povolání nějak váš vztah?
Určitě ano. Jen co se ráno probudíme, pracujeme spolu v dílně. Společně konzultujeme, navrhujeme, tvoříme. Trávíme spolu 24 hodin denně a ani si už neumím představit, že by to bylo jinak.

Čtěte také:

Reklama