obrazek.jpg
Její firma Kosmetika Capri vyvinula první přípravky na světě s vysokým podílem biologického růstového faktoru a proteinu laktoferin. Jak zásadní je jejich vliv na kvalitu, zdraví a kondici naší pleti? Ing. Jitky Polákové se ptáme nejen na to! Zajímají nás i vitamíny v kosmetice, či kožní microbiom.

Kdy Vás poprvé napadlo vyrábět kozí kosmetiku?
Před 26 lety jsem v Rakousku narazila v lékárně na mast s kozím mlékem, a to mě inspirovalo. U nás tenkrát nic takového nebylo. Ale celý příběh je trošku delší, tak začnu od začátku.

Vystudovala jsem Vysokou školu zemědělskou a za socialismu jsem na Dobříši a spolupracovala jsem s věhlasnými rukavičkářskými závody. Nejlepší rukavice jsou z kozinky a mě tehdy napadlo chovat kozy. Pak přišla revoluce a zrodil se nápad na výrobu kozích sýrů. Budeme dělat kozinky a z mléka vyrobíme sýry, říkala jsem si. Tenkrát mě ani nenapadlo, že by mléko mohlo být v kosmetice. Jenomže záhy na to rukavičkářské závody skončily a kozinky nikdo nechtěl. Hledala jsem jiné uplatnění. O kozí sýry ale v té době bohužel nikdo zájem neměl. Ale protože při výrobě sýru vzniká odpad v podobě syrovátky, napadlo mě něco jiného, a to právě ve zmiňovaném Rakousku. Pořídila jsem si zde mast s kozím mlékem a byla výborná. O kozích surovinách jsem tehdy zjistila, že s pokožkou dokážou udělat doslova zázraky. Našla jsem člověka, který vyvinul prvních šest produktů a v roce 1995 započala výroba kosmetiky. Bylo to vzrušující. Kosmetika Capri byla na světě!
602b89438fa1cobrazek.jpg
Takže Kosmetika Capri je na trhu již 26 let, je to tak?
Ano. Je to přesně tak. Za tu dobu se nám podařilo uvést na trh více než 90 různých receptur. Produkty vyvíjíme a vyrábíme v obci Čím u Dobříše. Všechny naše produkty jsou čerstvé, lokální a jak já říkám doslova napěchované kozími surovinami. Některé přípravky obsahují až 30 % kozích ingrediencí, a to je opravdu hodně. Naším cílem je vyrábět produkty vysoce kvalitní a základem je dobré složení.

Jaké suroviny se tedy skrývají ve Vašich produktech?
Základním stavebním kamenem jednotlivých receptur jsou vzácné složky kozího mléka, doplněné surovinami mořského původu a rostlinnými extrakty. Takto koncipované přípravky nenabízí žádná jiná kosmetická firma na světě. Vysoký obsah kozího mléka, a tedy i mléčných bakterií reguluje blahodárně mikrobiom lidské pokožky, a právě tím jsou produkty výjimečné a především funkční.

Co je to mikrobiom pokožky a jak na něj má vliv kosmetika?
Každý organismus má svůj vlastní přirozený kožní mikrobiom. Tvoří ho různé mikroorganismy jako bakterie, kvasinky, roztoči nebo viry. Naše produkty svým složením podporují žádoucí tedy „hodné“ bakterie, které omezují pronikání nežádoucích mikroorganizmů do našeho těla. Díky tomu jsme chráněni proti „špatným“ bakteriím a virům. No a je-li naše pokožka dobře chráněna a hloubkově vyživována, její kvalita se zvyšuje, je zdravější a uchová si mladistvý vzhled až do pozdního věku.
Naše firma je členem České mikrobiomové společnosti, která je mezioborovým sdružením všech zájemců o problematiku mikrobiomu a jeho vlivu na zdraví a vznik nemoci. Držíme si vysokou úroveň znalostí a neustále se vzděláváme v nových trendech. To se pak přímo promítá v našich kosmetických recepturách.
602b896d854e9obrazek.jpg
To je velmi zajímavé. A co dalšího kromě kozích ingrediencí je pro naši pokožku vhodné? Co třeba vitamíny?
Jsou to především vitamíny, minerály, ceramidy a vhodné rostlinné extrakty. Pokud jde o vitamíny, každý má svoji funkci. Dobré je vybírat přípravky, ve kterých je zastoupen vitamín A, C nebo E.

Vitamin A se tak stal jedním z nejpopulárnějších anti-ageing pomocníkem v kosmetice. Áčko se ale také používá v produktech na léčbu akné. Vědecké texty prokázaly, že jeho účinky jsou pozitivní nejen na nápravu aktuálních známek stárnutí, ale i na předcházení jejich vzniku.

Vitamín C naše pleť potřebuje. Nejen, že bojuje proti stárnutí buněk, ale velmi dlouho udrží pružnost naší pokožky a dodá tak pleti mladistvý vzhled. V našich produktech je vitamín C obsažen v takové formě, aby se dostal do nejhlubších vrstev naší pokožky, kde působí vysoce efektivně.

No a vitamín E je nenahraditelný. Jde o přírodní antioxidant, který zabraňuje stárnutí pokožky. Má antioxidační účinky, regeneruje, pečuje o dehydratovanou pleť, je velmi vhodný po opalování v létě, ale chrání nás i pokud jde o horské sluníčko.

Co je teď největším hitem?
Biologický růstový faktor v kosmetice. Pokud si přejeme mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek, zarudnutí, akné, nebo dalších problémů, měli bychom se na tuto složku zaměřit. Naše firma vyvinula první přípravky na světě s vysokým podílem biologického růstového faktoru a proteinu laktoferin. Loni jsme na trh uvedli značku Capramedic a pod ní jsme představili úplně nové přípravky, které výrazně zlepšují stav i vzhled pokožky při zdravotních problémech jako jsou bércové vředy, atopický ekzém, lupénka, jizvy, strie, popáleniny. Od zákaznic máme skvělé zpětné vazby, že přípravky opravdu fungují.
Pokud Vás některý z těchto problémů trápí, určitě vyzkoušejte. Jde o zcela nové, revoluční, revitalizující přípravky s kozím kolostrem a máslem pro problematickou pokožku Diaderm Creme a Diaderm Gel. Oba jsou svým složením jedinečné. Oba mají vysoké hojivé, revitalizující a anti-ageing účinky.
602b89816490bobrazek.jpg
Takže neustále inovujete a vyvíjíte nové kosmetické záležitosti?
Ano, přesně tak. Zaměřujeme se především na péči o pleť, ale i tělo a vlasy. Každého půl roku uvádíme na trh úplně nové produkty a receptury těch stávajících neustále inovujeme a vylepšujeme. Zákaznice mohou vybírat z tradičních značek La Chèvre a Le Chaton. A také mohou vyzkoušet novou, již zmíněnou značku Capramedic věnující se problematické pleti se zdravotními problémy. La Chèvre nabízí kvalitní produkty pro základní péči a úplně si s ní vystačí ženy mezi 20 a 35 rokem věku. Le Chaton má propracovanější, více výživné produkty, s vyšším poměrem aktivních látek a je vhodná pro péči po 30, 35 roku věku, skvěle řeší anti-ageing péči, v té je nepřekonatelná.
602b89985b489obrazek.jpg
S Vašimi produkty pracují také kosmetické salony, je to tak?
Ano. Spolupracujeme se sítí profesionálních kosmetických salónů po celé ČR a neustále počet salonů rozšiřujeme. Všem kosmetičkám poskytuje dvakrát ročně školení, kde je informujeme o inovacích, produktech, trendech. Jsou tak profesionálně vyškolené a zákaznice díky tomu získávají nejlepší možnou péči. Všechny kosmetické přípravky jsou taktéž samozřejmě vyvíjeny za účelem domácí péče, která je pro kvalitu a zdraví pleti klíčová. Pravidelnou návštěvu kosmetického salonu doporučujeme 1 x měsíčně každé ženě. Je to na pleti opravdu znát.

A kde je tedy můžeme produkty Vašich značek La Chèvre, Le Chaton a Capramedic zakoupit?
Produkty jsou k dispozici na e-shopu www.kosmetikacapri.cz. Najdete zde i mnoho užitečných rad a přehled kosmetických salonů.

Se vzrůstajícím důrazem na sociální sítě je od ledna 2020 navíc velmi aktivní Instagramový profil @kosmetikacapri, který je takovým průvodcem pro ženu, která se o sebe ráda stará, chce být zdravá a krásná. Najdete zde rady a tipy kosmetičky, domácí recepty, soutěže a další zajímavé kosmetické inspirace.
 602b89f19f561obrazek.jpg