5e343d6838f34obrazek.png
Zajímalo nás, proč je důležité ve spojení s antibiotiky také užívat probiotika. Proto jsme pro vás připravili zajímavý rozhovor.

Na naše otázky odpověděla lékárnice a tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová., za její odpovědi ji děkujeme.

Co to jsou probiotika a jaký význam má jejich užívání?
Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňuji zdraví člověka. Vyskytuji se ve střevech a díky jejich přítomnosti dochází k posilování obranyschopnosti organismu i správnému trávení.

Jaký je rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky? Vyznají se v tom pacienti?
Probiotika jsou živé bakterie. Prebiotika jsou živiny pro ně - většinou vlákniny jako inulín a pektin. Ty jsou pro lidský organismus nestravitelné, naopak bakterie tlustého střeva je trávit umí. Pokud se v přípravku vyskytují jak probiotika, tak prebiotika, jsou takové přípravky označovány jako symbiotika.

Pokud pacient bere antibiotika, je dobré léčbu doplnit probiotiky?5e343d715969cobrazek.png
Ano, zejména v případech, kdy je léčen tzv. širokospektrými antibiotiky.

Proč se doporučuje brát probiotika rovnou s antibiotiky, a ne až po skončení léčby antibiotiky?
Účinek probiotik při léčbě antibiotik spočívá v prevenci průjmů, nikoli jejich léčby. Proto lékárníci doporučují, aby byla probiotika užívána od 1. dne užívání antibiotik a alespoň 3 dny po jejich doužívání.

Má vliv na kvalitu probiotik, zda jsou tabletky v platu jednotlivě balené nebo jsou všechny v umělohmotné zavírací dóze? Nebo je to jedno?
Na kvalitu probiotik má význam hlavně skladovací teplota. Bakteriím nedělá dobře vysoká teplota ani mráz. Pokud chcete zachovat co největší počet bakterií v preparátu, který vám doma zbyl pro další užití, jeho uchování v lednici není chybou, bakterie však nesmí zmrznout.

Máte zkušenost s tím, že probiotika pacientům doporučí jejich praktický lékař nebo že se o ně pacienti zajímají sami?
Probiotika mají při současném užívání s antibiotiky, především těmi širokospektrými, prokázaný účinek vědeckými studiemi. Někteří lékaři je pacientům doporučují, někteří je rovnou předepisují, někteří nikoli. Je to individuální.

Radí se pacienti s lékárníky, jaká probiotika jsou kvalitní? Nebo mají vlastní informace?
Někteří přichází do lékárny s konkrétním požadavkem, jiným probiotika doporučí lékárník. Je vhodné se s lékárníkem poradit ohledně důvodu jejich užívání a konzultovat s ním také pro koho jsou probiotika určena – zda pro dítě či dospělého pacienta.

Co je podle vás důležité, aby pacienti o probiotikách věděli? Například kdy je dobré je užívat?
Při užívání antibiotik je důležité užívat probiotika od prvního dne léčby alespoň jednou denně a to mezi jednotlivými dávkami antibiotik. Je také nevhodné je zapíjet horkým nápojem. Zároveň by pacienti měli věnovat při výběru probiotika pozornost udanému množství bakterií v jedné dávce (CFU) a konzultovat své případné dotazy s lékárníkem, který je největším odborníkem na léky.

Doporučujeme: Ověřené informace najdete na webech www.lekarnickekapky.cz a https://lekarnice-maminky.cz

INZERCE

5e343f2d6e9a1380x200.jpg
 

Reklama