Dobrou zprávou je, že se organizátoři snaží udělat každý závod ještě zelenější a přívětivější k životními prostředí, než jaký byl ten předchozí. To je téma našeho rozhovoru, děkujeme za odpovědi, na které odpovídal zástupce Běhej lesy, pan Jan Volf.

b1.jpg
Zdroj Běhej lesy.cz

Závody Běhej lesy se konají v krásné české přírodě. Jsou závodníci ke svému okolí ohleduplní? Začali během let za vašeho přispění více myslet na přírodu?
 
Snažíme se závody pořádat tak, abychom účastníky nabádali k ohleduplnému jednání při běhu i v zázemí závodu. Na místě je dostatek košů na třídění odpadu, včetně kontejnerů na bioodpad nebo plechovky. Běžci, kteří s námi pravidelně závodí, už si zvykli na to, že Běhej lesy dbají na udržitelnost. Troufáme si říct, že to je i jedna z klíčových věcí, proč se na naše závody lidé vrací a mají je tolik rádi. Vidí, že se snažíme snižovat uhlíkovou stopu, třídit, neustále závod posouvat směrem k udržitelnosti a neplýtvat věcmi, případně nevyrábět jednorázové materiály. Takže ano, věříme, že naši závodníci jsou ke svému okolí i přírodě ohleduplní a že postupem času začali tyto faktory více vnímat jak na závodě, tak v osobním životě. Například v sezoně 2020 jsme zrušili používání jednorázových kelímků na občerstvovacích stanicích a nahradili je tzv. speedcupy, kterými šetříme přírodu a zároveň
motivujeme ostatní organizátory k podobnému přístupu.

Jakým způsobem je v této oblasti edukujete? Existuje pro ně třeba nějaký manuál, jak by se měli před, během a po závodu chovat?

Co se edukace účastníků týče, vytvořili jsme tento souhrnný článek (https://behejlesy.cz/clanky/835-jak-se-na-lesech-chovat-setrne-k-prirode), který posíláme
před závodem společně s pokyny pro závodníky. Zároveň máme na našich stránkách sekci zaměřenou přímo na ekologii, kde vysvětlujeme naše kroky k udržitelnějšímu konání závodů. Ekologie a udržitelnost je však součástí našeho DNA, proto najdete zmínky o ekologických krocích v reportážích ze závodů, v postech na našich sociálních sítích, v článcích v tiskovinách i na webu. Zkrátka jsme hrdí na to, že jsme leaderem v oblasti udržitelnosti na sportovních akcích a rádi se s tím pochlubíme. Současně jsme se zapojili do iniciativy #bezdopadu, která sdružuje zájemce z řad organizátorů sportovních eventů i účastníků a snaží se sportovní akce dělat “zelenější”, ať už v podobě rad a tipů pro pořadatele či hodnocení eventů ze strany závodníků.


S ohledem na ekologii se závody stále posouvají směrem k co nejmenší zátěži pro planetu. Letos je novinkou například značení tras. V čem spočívá?

Na naše speciální značení tras jsme velmi hrdí a snažíme se jej nabízet i jiným organizátorům práve v rámci projektu #bezdopadu, neboť usnadňuje organizaci, šetří přírodu a zároveň i peníze. Ekologické značení tras, které vzniklo ve spolupráci s naším ekologickým parťákem Generali Investments CEE, je vyrobeno z materiálu Solubag. Lze jej používat opakovaně, a proto nemusíme na každý závod připravovat nové značení, ale můžeme se spokojit s jednou sadou na celou sezónu. Pokud bychom kousek tohoto materiálu v lese zapomněli, za 180 dní po něm na místě nenajdete ani památky, protože se kompletně rozpustí. Zůstanou z něj pouze takové látky, které se v přírodě již přirozeně nacházejí.

 b2.jpg
Zdroj Běhej lesy.cz

Změna se týká i medailí. Z čeho byly vyrobeny dříve a z čeho jsou vyrobené letos a v čem jsou tak revoluční?

Dřívější medaile byly vyrobeny z dřevěných desek, v tomto smyslu tedy byly přírodní a bio. I tak na jejich výrobu bylo potřeba zpracovávat dřevo, takže byl ještě prostor, kam se posunout. Majitelé letošních medailí tak můžou mít radost z toho, že jsou vyrobeny z čistě přírodního materiálu EcoC, který se skládá z kvalitních celulózových vláken bez chemických přísad, pojiva nebo bělidla. To znamená, že jsou dokonale biologicky odbouratelné. Medaile byly vyrobeny a zpracovány za použití různých teplot a tlaků, a tím bylo dosaženo uhlíkové neutrality materiálu.


Nejsou to ale jen novinky. Jak už několik let přírodu při závodech chráníte (třídění apod.)?

V průběhu raného vývoje seriálu Běhej lesy jsme si uvědomili, že chceme dělat věci jinak, než je tomu ve sportovní branži zvykem. Snažíme se apelovat na ekologii a udržitelnost, problematiku, které se velká část pořadatelů sportovních akcí dostatečně nevěnuje. Jenom si představte, kolik plastových kelímků se v minulosti spotřebovalo během jednoho fotbalového zápasu. S tím už je naštěstí povětšinou konec, my ale chceme být průkopníky a inspirovat ostatní akce. Třídění je naprostou samozřejmostí, kterou jsme již naučili i účastníky našich závodů a partnery. Na závodech nenajdete plastové příbory, misky nebo brčka. Veškeré pokrmy jsou podávány v miskách, které patří do bioodpadu, stejně jako naše příbory. To je pouze jeden z mnoha kroků, kterým se v této oblasti věnujeme. Pitná voda se na našich závodech čepuje z velkých nádob namísto užívání jednorázových plastových lahví. Zároveň nabádáme závodníky, aby si s sebou nic netiskli a na závody přijeli formou spolujízdy nebo vlakem.

b3.jpg
Zdroj Běhej lesy.cz
 
Kdo vám s ekologií závodů pomáhá? Bez čí podpory by to třeba nebylo možné? Máte stálé komerční partnery? 

Ano, opravdu bychom všechny tyto kroky dělali těžko bez podpory našich partnerů, za které jsme velmi vděční, protože nejen že oceňují, co děláme, ale navíc jdou příkladem ostatním a dělají podobné kroky i na svých stáncích a v rámci svých firem. Mezi tyto partnery patří Generali Investments CEE, náš hlavní ekologický partner, se kterým připravujeme většinu inovací, jako je např. ekologické značení tras nebo skutečně ekologické medaile. Dále bychom chtěli poděkovat například síti lékáren Dr. Max, kterým vděčíme za skládací kelímky tzv. speedcupy, nebo Nestlé, které dodává cereální snídaně pro závodníky ve svých recyklovaných a recyklovatelných kelímcích s příbory. Jsme rádi, že naši partneři mají stejné priority, a tak není problém s nimi pracovat na vývoji seriálu Běhej lesy na cestě k ekologii.
 
Jak dlouho trvá pozávodní úklid přírody a co obnáší?

Veškeré vybavení ze zázemí závodu stihneme sklidit ještě v den závodu. Velký dík patří v tomto směru také našim účastníkům i divákům, kteří se v areálu závodu chovají zodpovědně a nezůstává po nich nepořádek. V zázemí se nepovalují kelímky ani podtácky od jídla, takže není nutné na místo konání závodu posílat úklidovou četu a my se můžeme hned pustit do rozebírání zázemí. Úklid trasy závodu pak probíhá tak, že odvážeme veškeré značení tras ze
stromů a poskládáme ho, aby se dalo znovu použít na dalším závodě. Úklid tras trvá přibližně týden, takže pokud uvidíte po závodě v lesích nějaké značení, je pravděpodobné, že na něj ještě přijde řada. Pokud by se náhodou stalo, že po nás nějaké značení zbyde, samo se rozpustí a po několika týdnech po něm nezbude ani památky.

b4.jpg
Zdroj Běhej lesy.cz
 
Za každého závodníka jste se také zavázali vysadit strom. Kolik nových už jich v přírodě díky tomu máme?

Ano, ve spolupráci s Lesy ČR zasadíme do českých lesů jeden strom za každého účastníka našich závodů. V současnosti jsme tedy zasadili již 86 396 stromů, z toho už by byl docela parádní les.
 
Někteří běžci si mohou ze závodu odnést i motivaci více se o přírodu starat. Mohou to nějakým způsobem spojit právě se sportem?

V Běhej lesy nám jde o celkovou změnu myšlení účastníků. Chceme inspirovat závodníky i diváky k tomu, aby přemýšleli o konzumerismu, o tom, co opravdu potřebují nebo jestli je nutné si pořád kupovat nové věci. To všechno se snažíme ilustrovat na pozadí běžeckých závodů, i když by si člověk mohl říct, že to spolu nemá mnoho společného. Příkladem za všechny je naše ekologické značení, které používáme po celou sezonu, stejně jako oblečení nám může vydržet několik let, pokud se o něj správně staráme. Doufáme, že naším chováním motivujeme běžce chovat se ekologicky i v běžném životě. Snažíme se je přesvědčit, že např. kupovat si plastovou lahev na každý výběh není ta správná cesta. Další aspekt, který se prolíná osobním i sportovním životem, je digitalizace. Stejně jako naše registrační čísla není potřeba tisknout ani jiné doklady, jako třeba vstupenky na kulturní akce či jízdenky na vlak. Třídění odpadu už je tak běžnou součástí životů, že to ani nezmiňujeme, ale i drobné připomenutí či poučení se počítá, proto jsme se zapojili do již zmíněné iniciativy #bezdopadu, se kterou se snažíme změnit vnímání sportovních akcí více směrem k udržitelnosti.
 
Děkujeme za rozhovor
 
Další informace o závodech i ekologických aktivitách najdete na Běhej lesy
 
Naše články:

Reklama