Přečtěte si náš rozhovor s veterinární lékařkou MVDr. Markétou Bosákovou, odbornicí na výživu koček a psů Royal Canin.

Jaké dělají chovatelé v krmení domácích mazlíčků nejčastější chyby, které vedou k nadváze?
Nejčastější chybou majitelů psů a koček je nadměrné podávání pamlsků, pochoutek a kuchyňských zbytků, které jim dopřávají nad rámec základní krmné dávky. Nerovnováha mezi příjmem a výdejem energie pak stejně jako u lidí vede k obezitě.

Někteří mazlíčci vypadají, že by rádi jedli pořád. Jak často se má krmit dospělá kočka a pes?

5b154c893719aobrazek.pngLoudění nebo žebrání u stolu je často majiteli interpretováno jako projev hladu. Často se ovšem jedná o potřebu kontaktu s majitelem. Místo pamlsku je vhodné najít alternativu ve formě hry, podrbání nebo pročesání srsti, případně procházky se zvířetem. Na trhu je celá řada interaktivních krmítek, misek pro psy a kočky, které kromě podávání potravy poskytují domácímu mazlíčkovi i fyzickou a duševní aktivitu a tím projevy žebrání omezují. Navíc udržují zvíře v psychické pohodě. Zejména u koček je tato alternativa doporučovaná specialisty na kočičí medicínu.

Jsou nějaké potraviny, které jedí dospělí, ale zvířata je nesmí? Které to například jsou?
Pro zvířata je nebezpečná například čokoláda. Díky obsahu theobrominu a kofeinu ji psi a kočky na rozdíl od lidí špatně tráví. Tyto látky jsou obsaženy vedle čokolády také v energetických nápojích a pekařských výrobcích. Příznaky otravy se mohou projevit při požití 20 až 60 mg theobrominu na kg hmotnosti.  Tabulka mléčné čokolády o hmotnosti 100 g je pro psa o váze 10 kg vážným ohrožením. V závislosti na množství požité čokolády se mohou objevit zažívací potíže, zvracení a průjem. Při vyšších dávkách se navíc přidává neurologické slinění, svalový třes, zrychlené dýchání, křeče a v krajním případě může dojít až ke smrti zvířete. Další rizikovou potravinou jsou rozinky a hroznové víno. Bez ohledu na zkonzumovaném množství mohou u predisponovaných jedinců způsobit selhání ledvin. Příznaky otravy v podobě letargie a průjmu se začnou projevovat do 12 hodin a ledvinové selhání se vyvine během 3 až 4 dnů. Pozor bychom měli dávat též na cibuli, česnek a pažitku, protože způsobují podráždění žaludku a chudokrevnost. Zvířata pak močí tmavou moč.

Co sladké odměny pro pejsky? Například piškoty?
Obecně by pamlsky neměly tvořit více jak 10 % denní krmné dávky. Piškoty se psům špatně polykají a pokrmy s vysokým obsahem cukru rozkolísávají hladinu glukózy v krvi a mohou vést k obezitě a diabetu. Optimální je používat granule odebrané z odvážené denní krmné dávky. Místo pamlsků v podobě piškotů a sýrů se doporučují zdravé nízkokalorické alternativy, jako zelenina a ovoce. Většina psů ochotně konzumuje kousky syrové mrkve, okurky, sladké brambory nebo jablka. Kočky milují cuketu nakrájenou na tenké proužky.

Jaké jsou první projevy obezity?
Obezita je dynamické onemocnění s plíživými projevy. První varovný příznak je většinou nárůst váhy, zjištěný při pravidelných kontrolách u veterinárního lékaře. Pokud zvíře, byť i mírně, přibírá nad optimální tělesnou kondici, je třeba okamžitě reagovat úpravou krmné dávky. U některých zvířat se k obezitě přidávají i další onemocnění, jako choroby kardiovaskulárního systému, pohybového aparátu nebo diabetes.

Pokud chceme, aby zvíře zhublo, jak na to? Je nutná odborná pomoc?
Podstatou jakékoli redukční diety je snížení kalorického příjmu. Toho lze dosáhnout dvěma cestami: redukcí krmné dávky stávajícího krmiva nebo použitím speciálního krmiva určeného k hubnutí se sníženým kalorickým obsahem. Nevýhodou prvního přístupu je, že snížením krmné dávky může dojít k nezdravému hubnutí, způsobenému nedostatkem nezbytných živin. Dieta tohoto typu často vede k úbytku svalové hmoty a pocitu hladu. Naproti tomu veterinární diety určené k hubnutí, které jsou dostupné u veterinárních lékařů, jsou speciálně sestaveny tak, aby zvíře nejen nehladovělo, ale díky vyššímu obsahu bílkovin 5b154cbf2551bobrazek.pnga vlákniny zůstala zachována svalová hmota. Klinicky je ověřeno, že speciální veterinární dieta funguje lépe než pouhá redukce stávající krmné dávky. Klinická studie, během níž byla po dobu 3 měsíců podávaná zvířatům (926 psů a 413 koček) krmiva Royal Canin Satiety, prokázaly účinné snižování váhy a omezení projevů žebrání. U 97 % zvířat došlo ke snížení váhy a významné úbytky váhy byly zaznamenány již po dvou týdnech. Dále bylo zjištěno, že dieta Satiety pomáhá regulovat projevy žebrání u 82 % zvířat.

Co když se zvíře nechce moc hýbat? Psa vezmeme na procházku, ale co kočka?
Kočkám stačí krátkodobá aktivita 2x denně po dobu 2 minut. Kočky jsou přirození lovci, preferují krátkodobou intenzivní aktivitu, a proto je těžké udržet dlouhodobě jejich pozornost. Zkuste svoji domácnost vybavit pěkným šplhadlem, protože kočky rády lezou po výškách. Místo klasických misek můžete pro krmení použít interaktivní krmítka.

Kde hledat speciální krmiva?
Průmyslová krmiva se liší energetickým obsahem na kilogram krmiva. Bohužel se nejedná o povinně uváděný údaj na etiketě, takže je často nutné zjistit tuto informaci přímo od výrobce. Krmiva pro zvířata po kastraci mají obvykle vyšší podíl vlákniny a bílkovin a jsou odlehčená. Krmiva pro zvířata se sklony k nadváze jsou většinou označována jako Light nebo Reduced Calorie. Dávkování takových krmiv je povinně uváděno na obalu, ale je třeba krmit na optimální nikoli na současnou váhu. Největší šance na úspěch redukční diety jsou ovšem s dietou předepsanou veterinárním lékařem. Ten zároveň spočítá optimální krmnou dávkou pro konkrétní zvíře a poskytne odborný dozor.

Jaký je ideální dietní plán? Je jiný u psa a jiný u kočky?
Dietní plán se odvíjí od konkrétního zvířete a míry nadváhy. Je třeba sestavit plán pohybové aktivity a dietní plán.  Hubnutí by mělo být postupné, trvající asi 3 až 4 měsíce. Veterinární dietu je možné používat i po dosažení optimální hmotnosti. Snižuje se tak riziko tzv. jojo efektu, kdy zvíře po ukončení redukční diety opět přibere. Rychlost úbytku váhy se musí pravidelně kontrolovat většinou po prvních 14 dnech a pak měsíčně. Kočka by neměla hubnout rychleji než 2 % tělesné váhy týdně pes maximálně 3 %. Reálně se úbytek váhy většinou pohybuje mezi 0,5 a 1 % týdně. Kombinace vlhkého a suchého krmiva vede k lepším výsledkům u obou druhů zvířat.
5b154d4c9614bobrazek.png
 
Naše články

Uložit

Reklama