5b50591c465d4obrazek.pngJak se přihodí, že se člověk stane ilustrátorkou?
Byl to můj dětský sen, který se mi splnil. Chtěla jsem být také veterinářkou nebo přinejmenším Joy Adamsovou, ale to jsem brzy zrušila, protože nesnáším vedro. K ilustrování mé nasměrovala škola a tak jsem od textilu, přes animovaný film nakonec doputovala k svému původnímu snu. Ale je to profese, která se nedá dělat jak na běžícím páse. Náročnější období, kdy ilustruji knihy, tedy prokládám obdobími, kdy vytvářím hračky a výrobky pro svůj e-shop. Nabírám tak druhý dech ve chvílích, kdy se cítím „ukreslená“. 5b5059965b50dobrazek.png

Kde hledáte nápady na ilustrace? 
Všude kolem sebe. Baví mne pozorovat lidi a zvířata, a pak je kreslit. Často hledám motivy v přírodě, to je moje srdeční záležitost. U ilustrací je téma dané tématem knihy a textem. Designové hračky a předměty většinou získají své konkrétní obrysy podle črt a záznamů, které si poznamenávám do notýsků. Bez těch totiž nedám ani ránu!5b5059db553e7obrazek.png
Máte vyhraněný styl nebo se mění podle tématu knihy nebo období?
5b505bc9b8cb5obrazek.pngZákladní styl ilustrace se nemění. Linku kresby si většinou každý ilustrátor nebo malíř vybuduje svou vlastní, a ta se pak už příliš nemění. Mění se technika, s níž pracuji. Využívám často kombinace koláže, akvarelu a kresby. Pro dětské časopisy více tvořím v počítači, i kvůli rychlosti, a také razantnějším barvám.

A jakou formu práce upřednostňujete?
Určitě tu práci s papírem a tužkou. Počítač je pro mě příliš studený.

Když jsme naťukly technologie a práci s počítačem. Jaký je váš názor na současný trend, kdy se dětem na hraní místo pastelek, papíru a nůžek dávají spíše tablety nebo jiné chytré vynálezy?
Připadá mi to zbytečné. Úplně se tím u dětí vytrácí schopnosti jemné motoriky, omezuje jejich představivost, tlumí fantazii. Vždyť už dnes nejsou ani taháky do školy, které jsme si dříve psali. Při jejich tvoření jsme si zapamatovali to podstatné, a pak je vlastně ani nemuseli použít. I proto se snažím tvořit pro děti produkty, které podporují tvoření - dají se vymalovat, vystříhat, sestavit… 

Jak vlastně taková spolupráce s nakladatelstvími funguje?
Obvykle dostane ilustrátor od nakladatelství text a představu o tom, kolik a jak velkých ilustrací má vytvořit. Hodně ale spolupracuji s nakladatelstvím Běžíliška, kde pracujeme i naopak. Vymyslím si téma, které chci kreslit, a teprve pak se vybírá autor, který napíše text. A moje zkušenost je taková, že nefunguje dobře, když autor textu nutí ilustrátorovi svou představu, jak má obrázek vypadat. 
5b5059c8d7ff5obrazek.png

Řekněte nám také něco o vaší druhé práci a o značce and..., prosím.

5b5059f64bbacobrazek.pngMoje značka vznikla před devíti let, kdy sevlastně vznikla možnost prodeje přes internet a pro mne to byla příležitost, jak využít nápady a kresby, které nebyly spojené jen s knihami.

Vím, že při své práci používáte recyklovaný materiál. Jak se s ním pracuje a je těžké ho sehnat? 
Spíš je to tak, že materiál recykluji, než že bych používala recyklovaný. A shánět ho mě hodně baví. Secondhandy naštěstí stále fungují, a tak do nich vyrážím na takové „lovy beze zbraní“. S materiály, které si vyberu, se pracuje skvěle. Používám totiž výhradně materiály přírodní, jako třeba vlnu nebo bavlnu. A tím, že jsme omezená množstvím materiálu, vznikají originály. Nemůžu jít a koupit si třeba 5 metrů.
5b505a73a9909obrazek.pngCo ještě vyrábíte kromě maňásků a originálních hraček?
Kromě šitých věcí jsou to hlavně výrobky papírenské – vystřihovánky, hry, přání…

Jedna z knih, kterou jste ilustrovala, se jmenuje O čem sní. O čem tedy sní Andrea Tachezy?
Mně už se hodně snů splnilo, ale ještě jich pořád dost zbývá. Některé si nechám pro sebe, ale jeden prozradit můžu. Je to dům u lesa se starým jabloňovým sadem, stájí a ateliérem.
5b505ae7610d2obrazek.png

Kdo je Andrea Tachezy?

5b50595082d2cobrazek.pngAndrea Tachezy je ilustrátorka knih a designérka. Vlastní značku and... , která se zaměřuje na papírové a textilní hračky pro děti. Za knihu Dům číslo 226 získala prestižní ocenění Zlatá stuha 2018 a byla nominována na Nejkrásnější knihu 2018. Její kniha O čem sní byla zařazena do katalogu White Raven, tedy mezi 200 nejlepších knih světa pro rok 2016.

Také si přečtěte:

Uložit

Reklama