V minulém povídání jsme se dozvěděli, že nádorovému onemocnění prsu nedokážeme účinně zabránit, neboť neznáme přesně příčinu jeho vzniku. Jedinou účinnou zbraní v boji s rakovinou prsu je časná diagnostika, která je založena na preventivních kontrolách. To však neznamená, že bychom se neměli snažit o zlepšení životního stylu. Naopak, protože „zdravý“ životní styl snižuje výskyt především civilizačních onemocnění, jako je vysoký tlak, cukrovka, žaludeční vředy, onemocnění cév a podobně.

Snížení obecných zdravotních rizik
Epidemiologické studie se snažily identifikovat rizikové faktory životního stylu pro vznik nádorů prsu. Dieta a nutrice nepřinesly jednoznačné výsledky, jak se očekávalo. Riziko pravděpodobně zvyšuje poměr konzumovaných tuků (lipidů). Podle výsledků nových studíí mají protektivní účinky fytoestrogeny ( estrogeny z rostlin-isoflavony a lignany) a snad soja. Naproti tomu, je významný rizikový faktor pravidelná konzumace alkoholu. Riziko se významně zvyšuje při denní konzumaci 10 g alkoholu. Rovněž tok působí obezita, především po přechodu. Naproti tomu kouření nemá na výskyt karcinmu prsu vliv, neznamená to však, že bychom se měli ke kouření stavět neutrálně. Zajímavé je zjištění, že významný rizikový faktor je vysokoškolské vzdělání a vyšší socioekonomické postavení. Fyzická aktivita nemá prokazatelný protektivní efekt před nádory prsu. Rovněž tak ženy se silikonovými implantáty nejsou ve skupině s vyšším rizikem.

Prevetnivní vyšetření
Zakladním pilířem boje proti rakovině prsu je časná diagnostika. Čím dříve se podaří zhoubný nádor prsu objevit, tím větší je šance na vyléčení. Následující řádky vycházejí z doporučení k péči o prsy České gynekologicko-porodnické společnosti a týkají se žen, které nemají žádné obtíže, ani zvyšené riziko vzniku nádoru prsu.

Samovyšetření prsů:
O samovyšetření prsů jsme psali v minulém vydání. Ať už jsou názory na samovyšetření prsů jakékoli, každá žena by měla dobře znát svá prsa. Návod na samovyšetření naleznete ZDE

Klinické vyšetření lékařem:
Ženám od 30. roku věku by měly být prsy vyšetřeny jednou ročně lékařem při pravidelné preventivní prohlídce. Toto vyšetření je plně hrazeno pojišťovnou a máte na něj nárok, pokud je tedy lékař sám nenabídne, nebojte se o něj přihlásit.

Mamograf:
Mamografie je rentgenové vyšetření prsu, které má nejvyšší citlivost a může zhoubný nádor prsu již v samém začátku. Ženy po 40. roku života by měly absolvovat mamografické vyšetření každý jeden až dva roky, podle přehlednosti nálezu. V období mezi 50.-60. rokem věku bychom měli mamografii provádíme každoročně, rovněž tak u žen, které užívají hormonální substituci. Silikonové implantáty nejsou kontraindikací k mamografickému vyšetření.

Ultrazvuk:
Ultrazvukové vyšetření vhodně doplňuje možnosti mamografie. Samo nemá takovou výtěžnost jako mamografie. Samotné ultrazvukové vyšetření se doporučuje u mladších žen mezi 20 – 35.rokem věku.

V případě nového pohmatového nálezu, výskytu „bulky“ by měla pacientka vyhledat lékaře a po dohodě s ním naplánovat další vyšetření, které povede k objasnění jeho příčiny.

S použitím materiálů a informací z www.mou.cz a http://www.szu.cz/czzp/index.htm a s laskavou pomocí MUDr. Davida Pavlišty, lékaře z poradny pro nemoci prsu na Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze 2