Vendulo, co vás, křehkou ženu, přivedlo k takto náročnému sportu, jakým je triatlon?
Triatlon jsem si poprvé zkusila, protože ho pro zábavu dělal taťka a já jsem po deseti letech závodního plavání hledala nějakou změnu. V dětství jsem raději lezla s klukama po stromech, žádná křehotinka jsem určitě nebyla. 
5b508f9d02bf1obrazek.pngS jakým sportem jste začínala a proč jste se rozhodla, že bude právě triatlon to pravé?
Od šesti let jsem se závodně věnovala plavání. Hned v počátcích triatlonu jsem dosahovala výrazných úspěchů, což mou kariéru nastartovalo správným směrem. 

Neodradila vás na začátku celková náročnost? Věřím tomu, že nejen předzávodní trénink musí být opravdu velmi tvrdý.
Triatlon je hlavně časově velice náročný, jelikož musíte trénovat tři odlišné disciplíny. 

Začínala jste jistě v raném věku. Nelitovala jste někdy, že místo klasických pubertálních koníčků spíše trénujete?
Toho jsem v žádném případě nikdy nelitovala, protože sport byl od dětství mým koníčkem číslo jedna. Už od dětství jsme trávili s rodinou veškerý volný čas aktivně. K tomu jsem až do 16 let ‘‚vybíjela‘’ svou kreativní stránku v Základní umělecké škole, takže ani o další koníčky jsem ochuzena nebyla.  

Která ze tří triatlonových disciplín je nejtěžší a proč?
To je u každého jedince velice individuální. Obecně pro bývalé plavce je nejtěžší běh, pro běžce naopak plavání. Cyklistika se dá dohonit nejsnáze. Ale například pro mě jako bývalou plavkyni bylo plavání po přechodu k triatlonu nejtěžší, protože jsem se musela potýkat s úplně jinou disciplínou, než byla má bazénová specializace, a navíc s melou 60 soupeřek na startu. 
5b508fad55b65obrazek.png

Potýkáte se často s úrazy? Co nejčastěji triatlonistu může zdravotně trápit?
Nejčastější jsou úrazy z přetížení, např. únavové zlomeniny. Jelikož cyklistická část je kontaktní, musíte také dávat pozor na pády v balíku při závodě, ale obecně i na pády, které mohou nastat během tréninku v běžném silničním provozu. 

Co považujete za váš dosavadní největší úspěch?
Za největší úspěch považuji to, že mě po tolika letech triatlon stále baví a stále jsem schopná konkurovat širší světové špičce. 

Zaměřme se nyní na tréninky a závody... Jak probíhá příprava na triatlonový závod u vás?
Vrcholový sport v jakémkoli odvětví je práce na plný úvazek. V průměru trénuji 25 – 30 hodin týdně, ale ve zbytku času se také musím věnovat náležité regeneraci, aby tělo bylo schopno opakované tréninkové dávky dobře vstřebávat. 

A jak by se měl připravovat úplný začátečník, respektive člověk, který se aktivně sportu věnuje, ale triatlon bude jeho první zkušenost?
Záleží asi na tom, co sám od takového závodu očekává. Zdravý, fyzicky zdatný jedinec, který umí plavat, běhat a jezdit na kole, by měl triatlonový závod pro začátečníky bez problému zvládnout. Pro začátečníky se jako největší úskalí jeví právě plavecká část, ale ta často pro tyto závodníky bývá zkrácena, právě aby neodradila širší pole závodníků, kteří by si rádi svůj první triatlon vyzkoušeli. 
5b508fbe85b17obrazek.png

Co je základem triatlonové výbavy u začátečníka?
Pro úplného začátečníka není výbava žádná věda. Postačí plavky, plavecké brýle, kolo (může být i horské) a běžecké boty. 

Na co by si triatlonista nováček měl dávat pozor?
Asi by měl čekat, že ve vodě může také dostat ránu do nosu. Obecně pro úplné začátečníky je těžký přechod z kola do běžecké části, protože najednou musíte zapojit úplně jiné svalové partie. 

Co byste všem ženám, které by se rády pustily do triatlonu, ale mají strach, poradila? Jak je namotivovat?
Myšlením nepřekonáte strach, ale akcí ano!  Oblečte plavky, nazujte boty, šlápněte do pedálů a vyrazte! 

Na závěr nám prozraďte, jaký je váš život v triatlonem? Čeho jste se třeba musela zřeknout a co vám naopak tento sport dal? 
Můj život s triatlonem je velice pestrý. Dal mi spoustu kamarádů z různých koutů světa a možnost podívat se na všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy, poznat tak nové kultury a rozšířit si obzory. Pozitiva jednoznačně převažují. 5b508fce3632bobrazek.png

5b605c672a8f4obrazek.pngKdo je Vendula Frintová?

Vendula Frintová je česká triatlonistka. Je členkou reprezentačního družstva České republiky a brněnského klubu Ekol Elite triathlon team.

Triatlonu se věnuje od roku 2001, také však absolvovala několik závodů v duatlonu. Její osobní trenér je od začátku její kariéry Mgr. Jiří Seidl, sám v minulosti úspěšný reprezentant v triatlonu a duatlonu. Výrazných úspěchů dosahovala již jako juniorka a v letech 2004 a 2005 se stala vicemistryní světa do 23 let. Dne 18. srpna 2008 absolvovala závod na olympijských hrách v Pekingu, kde obsadila 23. místo. Je také trojnásobnou mistryní republiky a mistryní světa v duatlonu z amerického Concordu (2009). V roce 2012 se ji podařilo po velké bojovnosti a navzdory vleklým zraněním nohy probojovat na Olympijské hry do Londýna, kde obsadila 15. místo, což znamenalo nejlepší ženský výsledek. V roce 2013 se přesunula za přípravou do USA, kde trénuje pod vedením známého trenéra Joela Filliola. Sezónu zahájila závodem v Clermontu (11. místo) a v Saratose, kde se probojovala na stupně vítězů (3. místo).
Úspěšně dostudovala na katedře antropologie a genetiky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Světová špička ve Varech
Chcete si vyzkoušet triatlon? Chcete vidět závodit světovou triatlonovou špičku včetně Venduly Frintové? Přijeďte o víkendu 1. a 2. září na CITY TRIATHLON Karlovy Vary. V sobotu se koná otevřený závod pro veřejnost. Na zkrácených tratích tu může každý rekreační sportovec zažít podmínky, jaké budou mít o den později profesionálové při závodě světového poháru. A to všechno na nádherné lázeňské kolonádě!

Také si přečtěte:

Uložit

Reklama