c1.jpg

Je opravdu lepší jíst tmavé pečivo než bílé? Co je pravdy na tom, že v rámci redukčního režimu má být preferováno pečivo žitné?
Jak kdy, to se nedá říct takto obecně, a také záleží na tom, co je myšleno pojmem tmavé. Pokud máte na mysli pečivo celozrnné (které má také tmavší barvu), pak ano, pro zdravého dospělého člověka je takové pečivo díky vyššímu obsahu vitamínů, minerálních látek a vlákniny výhodnější. Ne každé tmavé pečivo je ale celozrnné a ne vždy je celozrnné pečivo vhodné – například v rámci šetřící diety se doporučuje pouze pečivo bílé.
Pokud jde o redukční režim, žitné pečivo může být výhodnější, ale stejně jako v ostatních případech záleží také na tom, kolik pečiva konzumujete, čím ho doplníte, jak vypadá vaše stravování a jaké jsou vaše individuální potřeby.

Jaké pečivo je vhodné pro diabetika k snídani a jaké k večeři? Při jakých nemocích by se pečivo jíst nemělo?
Při diabetu je vhodné upřednostňovat pečivo celozrnné nebo pečivo s vyšším podílem celozrnných složek. Platí to jak pro snídani, tak pro večeři. U tohoto onemocnění je velice důležité řešit nejen druh pečiva, ale zejména jeho množství a to, čím je doplněno (obloženo).
Nabídka pečiva na našem trhu je velice široká a u naprosté většiny diet (v rámci kterých je možná konzumace stravy ústy, tedy pokud nejde o dietu do sondy či přímo do žíly) je možné najít druhy pečiva, které mohou být jejich součástí.

c2.jpg

Které pečivo je nejlépe stravitelné s ohledem na lepek – ne přímo bezlepkové, ale po kterém nebudu mít pocit kamene v břiše? Necítím ho v žaludku po snědení, ale až druhý den ve střevech, když předtím sním víc pečiva…
Obecně je lépe stravitelné pečivo bílé. Hůře stravitelné, ale výživově výhodnější, je pečivo celozrnné či jiné s obsahem celozrnných součástí. U celozrnného pečiva je velice důležité zvýšit současně příjem tekutin – vláknina obsažená v pečivu na sebe váže vodu a bobtná v trávicím ústrojí, proto má tělo větší potřebu tekutin a při jejich nedostatku může mít potíže. Ty může způsobit také čerstvé pečivo (jakékoli), které častěji nadýmá. Potíže ale mohou souviset i se samotným přejedením. Pokud by přetrvávaly, doporučuji obrátit se na odborníky, kteří zjistí prostřednictvím vyšetření jejich pravou příčinu.

Lze pečivo zcela vynechat z jídelníčku zdravého člověka? Jaké by to mělo přínosy nebo nevýhody pro lidský organizmus?
Pečivo je tradiční součástí našich jídelníčků. Vynechat ho lze, ale pak je důležité zaměřit se na pokrytí sacharidů z ostatních zdrojů, nejčastěji z běžných příloh (brambory, rýže, těstoviny apod.). Pokud se k takovému kroku rozhodne někdo, kdo není příliš zběhlý v přípravě pokrmů a kdo dosud používal pečivo jako pravidelnou součást svých třeba i hlavních jídel dne, bude to složitější, než se zdá – velmi jednoduše se totiž může stát, že jeho jídelníček bude po vyřazení pečiva méně pestrý a nevyvážený. Není-li k tomu žádný zdravotní důvod, striktní vyloučení pečiva z jídelníčku představuje více úskalí než výhod.

Miluju pečivo, hlavně chléb, který si i doma sama peču, a bojím se, že je důvodem mých problémů s váhou – jak ho kombinovat, aby byla zátěž pro organizmus co nejmenší?
Pečivo včetně chleba samo o sobě přibývání na váze nezpůsobí. K tomu může přispívat v případě nadměrné konzumace. Pečivo či chléb konzumujte pouze v rámci snídaně, svačiny, oběda apod., tedy v čase denních jídel. A nekonzumujte ho samotné. Jedná se o sacharidovou potravinu s vyšším glykemickým indexem (zejména běžný chléb a bílé pečivo), po které brzy vyhládnete, protože zasycení netrvá dlouho. Pomůže, když pečivo obložíte bílkovinnou potravinou (tj. sýr, šunka, pomazánka, vejce, maso apod.), případně namažete. Ideální je ještě doplnění porcí zeleniny nebo ovoce. Takový pokrm zasytí na mnohem delší dobu.

c3.jpg

Kdy je nejvhodnější konzumace pečiva? Jaké jíst k večeři – nebo navečer nejíst pečivo vůbec? 
Záleží na celkovém stravování, režimu, individuálních možnostech a stravovacích návycích. Pečivo je možné konzumovat v průběhu celého dne, ideálně jako součást vyvážených jídel. To znamená pečivo jako zdroj sacharidů, k němu přidat bílkovinnou potravinu (sýr, šunka, maso, ryba, pomazánka, vejce aj.), může být i trocha tuku plus porce zeleniny nebo ovoce.
Druh pečiva navečer se také řeší individuálně. Obecně je vhodnější pečivo celozrnné, případně jiné s celozrnným podílem, žitné nebo s vyšším obsahem bílkovin. Pokud se ale jedná o doporučení v rámci zdravé stravy bez potřeby dodržovat nějakou dietu, je možné přihlížet i k chuťovým preferencím. Úplně vynechat pečivo večer také lze, jen pozor, aby jeho absence nevyvolala větší konzumaci sacharidových potravin v pozdějších hodinách – často to bývají sladkosti, sladké nápoje apod.

Jaké je ideální množství pečiva, které by se za den mělo sníst, aby ho nebylo moc ani málo?
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Pečivo je spolu s běžnými přílohami (brambory, těstoviny, rýže apod.) v našich jídelníčcích zdrojem sacharidů. Ty mají tvořit zhruba polovinu denního příjmu energie a je výhodné, pokud jsou tyto potraviny součástí každého či většiny denních jídel. Spektrum sacharidových potravin je velmi individuální, závisí na způsobu stravování a možnostech každého, chuťových prevencích, denním režimu. I nutriční potřeby každého jsou individuální. Proto by bylo vhodné řešit tyto otázky osobně s nutričním terapeutem, například ve výživové poradně.

Jaké pečivo mohu dávat svému synkovi? Zatím jsme na selském rohlíku a tmavých kaiserkách. Malému je 21 měsíců.
Takto malým dětem by mělo být podáváno pečivo bílé, bez semínek a zrníček (kvůli riziku vdechnutí), které je dobře stravitelné – pečivo s celozrnným podílem není vhodné. Obsahuje hrubou vlákninu, a je proto hůře stravitelné. Navíc větší množství hrubé vlákniny může negativně působit na „jemné“ střevo dítěte a negativně ovlivňovat vstřebávání, například minerálních látek.

62fe185c8b1cdobrazek.png
Foto:  Jakub Boháč a Věra Boháčová

Ovlivní suroviny použité při přípravě slaného pečiva jeho trvanlivost – má třeba pšeničný chléb jinou trvanlivost než žitný? 
Na trvanlivost pečiva mají vliv jak použité suroviny, tak výrobní proces. Standardní bílé pečivo má nižší trvanlivost – čerstvé a křupavé vydrží do 4 hodin od vyndání z pece, s narůstajícím časem nejprve zgumovatí a později pak ztvrdne. Delší trvanlivost má pečivo tmavé (žitné, celozrnné, vícezrnné) – je schopné pojmout více vody, a díky tomu vydrží čerstvé delší dobu.

Proč pečivo tak často a rychle plesniví nebo tvrdne? Vydrží maximálně 2 dny – je to špatným uchováváním, nebo je chyba v samotných výrobcích?
Pečivo stárne (tvrdne) vlivem odpařování vody, kterou obsahuje. Správným uchováváním můžete jeho trvanlivost prodloužit, standartně se ale pečivo doporučuje konzumovat do 24 hodin. K plesnivění dochází, pokud je pečivo uchováváno ve vlhkém prostředí (například zavřené v mikrotenovém sáčku) a delší dobu než 2 dny. Pomůže, když ho zabalené do utěrky uzavřete v nějaké nádobě – tímto způsobem se některé druhy mohou uchovávat až 3 dny, potom pečivo opět stárne a tvrdne.

Proč má toustový chléb mnohem delší trvanlivost a nezplesniví tak brzy jako obyčejný chléb?
Pokud ponecháte toustový chléb zabalený v původním obalu od výrobce, vydrží čerstvý až 3 týdny od výroby, poté ztvrdne nebo zplesniví. Pokud ho ale otevřete, chová se jako standartní pečivo – z pohledu skladování vydrží čerstvý a konzumovatelný maximálně 3 dny.

blobid0.jpg

Je něco špatného na uchovávání pečiva v mrazáku? Je lepší pečivo zamrazovat, nebo uchovávat v chlebníku?
V případě konzumace do 24 hodin, u některých druhů do 3 dnů, se doporučuje pečivo uchovávat v chlebníku. Pro pozdější konzumaci můžete pečivo doma zamrazit, nic špatného na tom není, ale doma zmrazené pečivo nebude chuťově tak výrazné jako právě koupené – na druhou stranu pořád dost dobře použitelné a rozhodně užitečnější než vyhozené do popelnice.

Jaký je nejvhodnější materiál na chlebník? Jak v něm pečivo skladovat? A když nemám chlebník, mám pečivo zabalit do utěrky a pak ještě do sáčku, nebo jen do utěrky?
Nejlepší chlebník je dřevěný, protože dřevo dokáže pohltit část vlhkosti odcházející z pečiva. Doporučuje se pečivo uzavřít tak, aby vlhkost mohla odcházet, ale minimálně – v tomto směru se nejvíce osvědčila varianta zabalit pečivo do utěrky a dát ho do chlebníku. Pokud chlebník nemáte, zabalte pečivo do utěrky a zavřete ho do hrnce nebo nějaké malé skříňky – sáček není potřeba, bránil by odchodu vlhkosti ven a pečivo by zplesnivělo.

Zhorší konečnou kvalitu pečiva příprava ze zmrazeného polotovaru?
Kvalita čerstvého pečiva a dopečeného z polotovaru je stejná. U zmrazeného pečiva záleží na dopečení v dané prodejně – ta může velmi ovlivnit kvalitu pro konzumaci, vzhled i jiné aspekty. U dopékaného pečiva by ale v podstatě nemělo hrozit, že narazíte na staré, protože se dopéká pravidelně podle spotřeby na regálu. Díky tomu se můžete setkat s ještě teplým pečivem, které bylo právě dopečené.

c4.jpg

V čem je pečivo La Lorraine lepší než běžné pečivo?
Úzce spolupracujeme s našimi odběrateli, aby byla kvalita od nás k nim co nejlepší. To samé požadujeme od nich – aby dopékání pečiva bylo prováděno podle daných procesů a dosáhlo se požadované čerstvosti. Pokud všechny tyto procesy fungují správně, můžete si každý den vychutnat čerstvé, voňavé a často ještě teplé pečivo v kteroukoliv hodinu, protože dopeky jsou plánované podle spotřeby a stavu na regálech a čerstvě dopečené pečivo je přemístěno z pece na regál okamžitě po dopečení. Oproti tomu běžné pečivo urazí poměrně dlouhou cestu z pece v pekárně na regál v obchodě, a tak svou původní čerstvost ztrácí. 

Kde všude se dá pečivo La Lorraine koupit?
Pečivo La Lorraine prodávají všechny velké řetězce, jako je Lidl, Albert, Tesco, Kaufland, Norma nebo Coop a další nezávislé prodejny, ale i čerpací stanice, například MOL, nebo také McDonald a Tchibo.

Děkujeme za zajímavé odpovědi.

Více inspirace najdete na stránkách

Reklama