klara.jpg
Foto: Klára Křížová

Je dobré mít po ruce řadu dobrých pomocníků, kteří vám pomohou vyřešit zdravotní problém, který vás nebo vaše blízké může postihnout na dovolené. Na co nezapomenout nám poradili dva odborníci. Na naše otázky odpovídali PharmDr. Milan Rydrych a PharmDr. Markéta Nápravníková, lékárníci z EUC Lékárny Praha - Šustova.

Jaké přípravky bychom měli ideálně mít s sebou v cestovní lékárničce?
Co se týče průjmu, v lékárničce by neměly chybět následující léky: Lék s účinnou látkou loperamid (Imodium, Loperon), který v krizových situacích pomůže průjem zastavit. Tyto léky jsou dobrou volbou, pokud několik hodin nemůžete použít toaletu, například při cestování. Lék by neměl být užíván při podezření na infekčního původce (salmonelóza, Campylobacter). Také je vhodné zařadit střevní desinficiens, např. volně prodejný kloroxin (Endiaron), který využijete v případě infekčních průjmů. Bohužel je v současnosti obtížně dostupný.

Vhodné je doplnit i probiotika, např. Enterol – ten pomáhá průjem nejen léčit, ale také mu předcházet. Přípravek Hidrasec je vhodný i pro malé děti. Působí tak, že pomáhá zadržovat vodu v těle. V případě infekčního průjmu se však opět jedná o spíše doplňkovou léčbu. Živočišné uhlí nebo diosmektit – jedná se o přípravky, které na sebe navážou velké množství látek, zejména toxiny způsobující průjem. Přípravky však snižují i vstřebávání užívaných léků!

prujem.jpg
Zdroj obrázku: Shutterstock

Při cestování doporučujeme nezapomenout ani na následující:

  • Léky proti bolesti a horečce: Například paracetamol nebo ibuprofen. Tyto léky mohou pomoci při různých bolestech, horečce nebo zánětech. Je vhodné domluvit se na správném dávkování přípravků pro děti se svým lékárníkem.
  • Léky proti alergiím: Antihistaminika mohou být užitečná při alergických reakcích, jako jsou například kopřivka, svědění nebo alergie na hmyzí bodnutí. (Desloratadin, Xados, Fenistil)
  • Dezinfekční prostředky: Různé dezinfekční prostředky, jako jsou antiseptické ubrousky nebo alkoholový gel, mohou pomoci při dezinfekci ran a prevenci infekcí.
  • Repelenty: V oblastech s vysokým výskytem hmyzu nebo s rizikem infekce komáry je vhodné mít repelent na hmyz. To vám pomůže snížit riziko komářích štípnutí a přenosu nemocí, jako je horečka dengue nebo malárie.
  • Přípravky na sluneční ochranu: V případě cestování na slunečné místo je důležité mít s sebou dostatečnou ochranu proti slunci, včetně opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem. Opalovací krém lze doplnit přípravkem po opalování s obsahem panthenolu a dalších vitaminů.

Čtěte více:

Zdroj: Autorský rozhovor s PharmDr. Milanem Rydrychem a PharmDr. Markétou Nápravníkovou – lékárníci z EUC Lékárny Praha - Šustova