prujem-seznam.jpg
Foto: Shutterstock

S průjmem na cestách se setkal skoro každý z nás. Na co si dát pozor, jak se vyvarovat průjmu? Máte pro nás nějaké rady?

V prevenci průjmu je zásadní dodržování následujících hygienických zásad:

  • Pitná voda: Mějte na paměti, že v některých destinacích není voda z kohoutku vhodná k pití. Pijte pouze balenou vodu nebo vodu, kterou jste předem převařili. Rizikem mohou být i ledové kostky v nápojích, proto je lepší se jich vyvarovat. Pozor si dávejte i při obyčejném čištění zubů nebo zapíjení léků, i tam je lepší používat vodu bez závad.
  • Jídlo: Dbáte-li na hygienu jídla, snižujete riziko průjmu. Zkuste jíst jídlo, které je čerstvé a dobře tepelně zpracované. Vyhněte se syrovým nebo nedovařeným pokrmům, nečerstvému ovoci a zelenině a pokrmům z pouličních stánků, které nemusí být vždy hygienicky zpracovávány.
  • Ovoce a zelenina: Pokud si přejete jíst čerstvé ovoce a zeleninu, důkladně je omyjte nebo oloupejte sami. Snížíte tím riziko případné kontaminace.
  • Ruce: Pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou je jednou z nejúčinnějších forem prevence průjmu. Vždy si umyjte ruce před jídlem a po návštěvě veřejných míst, jako jsou toalety nebo trhy. Lze využít cestovní balení dezinfekčního gelu na ruce.
  • Vakcinace: Zvláště u dětí je vhodné zvážit vakcinaci proti rotavirové infekci. O tom, jestli je vakcína pro vaše dítě vhodná, se poraďte s pediatrem.

Jaké přípravky bychom měli ideálně mít s sebou v cestovní lékárničce?

Co se týče průjmu, v lékárničce by neměly chybět následující léky: Lék s účinnou látkou loperamid (Imodium, Loperon), který v krizových situacích pomůže průjem zastavit. Tyto léky jsou dobrou volbou, pokud několik hodin nemůžete použít toaletu, například při cestování. Lék by neměl být užíván při podezření na infekčního původce (salmonelóza, Campylobacter). Také je vhodné zařadit střevní desinficiens, např. volně prodejný kloroxin (Endiaron), který využijete v případě infekčních průjmů. Bohužel je v současnosti obtížně dostupný.

Vhodné je doplnit i probiotika, např. Enterol – ten pomáhá průjem nejen léčit, ale také mu předcházet. Přípravek Hidrasec je vhodný i pro malé děti. Působí tak, že pomáhá zadržovat vodu v těle. V případě infekčního průjmu se však opět jedná o spíše doplňkovou léčbu. Živočišné uhlí nebo diosmektit – jedná se o přípravky, které na sebe navážou velké množství látek, zejména toxiny způsobující průjem. Přípravky však snižují i vstřebávání užívaných léků!

Při cestování doporučujeme nezapomenout ani na následující:

  • Léky proti bolesti a horečce: Například paracetamol nebo ibuprofen. Tyto léky mohou pomoci při různých bolestech, horečce nebo zánětech. Je vhodné domluvit se na správném dávkování přípravků pro děti se svým lékárníkem.
  • Léky proti alergiím: Antihistaminika mohou být užitečná při alergických reakcích, jako jsou například kopřivka, svědění nebo alergie na hmyzí bodnutí. (Desloratadin, Xados, Fenistil)
  • Dezinfekční prostředky: Různé dezinfekční prostředky, jako jsou antiseptické ubrousky nebo alkoholový gel, mohou pomoci při dezinfekci ran a prevenci infekcí.
  • Repelenty: V oblastech s vysokým výskytem hmyzu nebo s rizikem infekce komáry je vhodné mít repelent na hmyz. To vám pomůže snížit riziko komářích štípnutí a přenosu nemocí, jako je horečka dengue nebo malárie.
  • Přípravky na sluneční ochranu: V případě cestování na slunečné místo je důležité mít s sebou dostatečnou ochranu proti slunci, včetně opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem. Opalovací krém lze doplnit přípravkem po opalování s obsahem panthenolu a dalších vitaminů.

Je možné nějak rozeznat, jakého původu je průjem, který nás na dovolené postihne? Ptáme se proto, že například některé volně prodejné přípravky jsou určené pro odlišné typy průjmu.

Nejběžnějším typem cestovních průjmů jsou průjmy infekční. Ty jsou často doprovázeny křečemi v břiše, zvracením i zvýšenou teplotou, až horečkou. Signálem pro infekční průjem může být i to, že postihne více členů domácnosti. V tomto případě je nejlepším pomocníkem střevní desinficiens.

Další příčinou průjmu může být dietní chyba. Je proto dobré se zamyslet, jestli člověk v předchozích několika hodinách nejedl něco pro něj netypického. V tomto případě můžeme využít živočišné uhlí nebo diosmektit.

Při cestování jsou časté stresové situace. a i stres může způsobovat průjem. Při stresových průjmech může být dobrým pomocníkem právě loperamid.

Pokud dostane průjem malé, dvouleté dítě, jaké přípravky pro první pomoc jsou vhodné pro takto staré děti?

V takovémto případě je nutné především zajistit dostatečný přísun minerálu a tekutin, protože malé dítě je více náchylné na dehydrataci při průjmu.

Probiotika: Probiotika mohou být užitečná při obnově normální střevní mikroflóry a lze je použít při průjmových onemocněních jakéhokoliv původu. Existují i specifické probiotické přípravky ve formě sáčků či kapek, které jsou určené pro děti a mohou pomoci při průjmových potížích. Vhodná jsou i probiotika s kvasinkou Saccharomyces Boulardii, např. výše zmíněný Enterol.

Použít můžete i přípravek Tasectan Duo Kids, který tvoří ochrannou vrstvu na povrchu sliznice. Tento přípravek lze využít u průjmů různého původu a lze ho považovat za univerzální řešení.

U malých dětí také hrozí dehydratace. Rodiče musí v tomto případě dbát na pitný režim. V jaké formě je dobré jim dodávat potřebné látky a minerály? Doporučil/a byste nám nějaký speciální přípravek pro „zavodnění“ a dodání těchto látek?

Dostatečná rehydratace je klíčová pro léčbu akutního průjmu. Stupeň dehydratace je důležité kontrolovat zejména u dětí a starších osob. Všímat si můžeme například suchých sliznic (jazyk), očí, chybění slz při pláči, snížené frekvence močení a chladných rukou a nohou. Pokud máte obavy o dehydrataci vašeho dítěte, je vždy nejlepší problémy konzultovat s lékařem.

Je proto důležité podporovat pitný režim dítěte a nabízet mu vodu nebo orální roztok často, malými množstvími, aby se zabránilo nadměrnému zatížení žaludku. Zajistěte, aby dítě dostávalo dostatek vody nebo elektrolytových roztoků. Existují speciální orální roztoky s elektrolyty, které jsou určeny pro děti a pomáhají předejít dehydrataci. (Kulíšek, Enhydrol).

Rehydratační roztok lze připravit i v domácím prostředí – 8 lžiček cukru, 1 lžička kuchyňské soli rozpustit v litru převařené vody a doplnit šťávou ze 2 pomerančů. Děti pijí 125–250 ml za hodinu.

64995ca19d761obrazek.png

Zdroj: Autorský rozhovor s PharmDr. Milanem Rydrychem a PharmDr. Markétou Nápravníkovou – lékárníci z EUC Lékárny Praha - Šustova

Reklama