V rámci blížících se svátků jara přichystala jsem si pro vás rozhovor s představitelem druhu, který na velikonočním zdobení a ani stole v podobě moučníku nebo čokoládové figurky nesmí chybět. Ano, pozvání přijal a do redakce dorazil ZAJÍC.

z

Málokdy se někdo přímo zajímá o vnitřní život a pocity těchto obyvatel našich polí, a to je škoda, protože nejsou zdaleka nezajímaví. Připravila jsem si několik otázek, které byste myslím položili zajíci také.


Hezké dopoledne. Jsem zajíc polní Lepus europaeus.

Dorazil jsem z Krčského lesa, kde žiji zhruba jeden rok. Vůbec mi nevadí život ve městě. Můj otec žije na Berounsku, ale my někteří máme raději světla velkoměsta.

Nakonec náš druh se do blízkosti vás lidí stěhuje už hodně dlouho. Momentálně máme dobu páření, takže se hodně sdružujeme a z vašeho pohledu se chováme poměrně dost promiskuitně.

Myslím si osobně, že vy také a celoročně, jen to tutláte.

A jak dlouho trvá ta doba páření a co děláte potom?
No tak normálně začínáme v únoru a touto činností se zabýváme klidně až do srpna. Letošní zima byla ale hodně tuhá, a tak jsme začali o dva týdny později. Doháníme, co se dá.

l

Jak dlouho nosí vaše ženy mladé a kolik zhruba se jich narodí?
Dlouho ne. To aby stihla během aktivního období i čtyřikrát zabřeznout a porodit. Mladé nosí 42 dnů a narodí se dvě i čtyři. Tady bych rád uvedl malou zajímavost. Pokud se zárodek v samičce uchytí jakože v jednom rohu, ona je pak schopna v téže době znovu zabřeznout. To, jak vím, například u vás nejde. My ale zase tak moc neřešíme, čí je který malý zajíček.

A jak jsou malí zajíčci po narození vybavení?
No rozhodně jsou životaschopnější než vaše mláďata. Rodí se plně osrstěná a vidí. Tři týdny jsou kojena matkou a kolem třetího nebo čtvrtého týdne jsou již samostatná. Pohlavně dospívají v jednom roce.

j

Co jíte nejraději? Mohu vám něco nabídnout?
Ne, ne, díky, už jsem snídal. Já tedy osobně mám nejraději houby, ale jíme s oblibou větvičky mladých ovocných stromků, obilí a můj bratranec má v oblibě žížaly. Takových, kteří mají rádi drobné živočichy, je nás ale víc.

Co děláte, kdy se nepáříte?
Zajíc je mnohem větší samotář než člověk. Vlastně si mimo doby páření vystačí úplně sám. Na druhou stranu se nenechte mýlit, mezi živočichy máme co do intelektu slušné místečko. Jo a jsme veselí.

Je pravda, že spíte s otevřenýma očima?
Je to pravda. Zajíc je velice opatrný. Vy sice říkáte zbabělý a jsme u vás i přísloveční, ale já vám musím vysvětlit, že tohle je potřeba. Vám moc nebezpečí ze vzduchu nehrozí, kdežto nám to největší. Musíme být neustále ve střehu. Největší starosti nám totiž dělají dravci. Jsou tiší, takže zajíc musí pořád koukat kolem. Někdy se na nás vrhá i vlk nebo liška, ale těm se zdrhá mnohonásobně lépe.

A jak jste na tom s jinými smysly?
No tak rozhodně lépe než vy, ale jak říkám, vy potřebujete třeba sluch tak maximálně na cédéčka, ale pro nás je životně důležitý. Ano, výtečně slyšíme, máme parádní čich a asi vás překvapím také hmat. Co se zraku týče, vidíme mnohem lépe za šera a tmy než za prudkého světla. Taky proč, když za potravou se vydáváme až se soumrakem. Ještě, a to by vás mohlo zajímat, umístění našich očí nám umožňuje zorný úhel 360°.

Je pravda, že černý zajíc je vzácný a má zvláštní schopnosti?
Je jich málo. Já žádného v příbuzenstvu nemám, ale jednoho jsem znal. Říkalo se o něm, že dokáže zhypnotizovat jestřába, ale já to nikdy neviděl. Na druhou stranu umřel sešlostí věkem a nikdy nebyl uloven. Takže nevím. Každopádně černých zajíců je poskrovnu a vyskytují se spíše v Rumunsku. Ne, nevím nic o tom, že by díky své barvě srsti řešili jakýkoli problém.

Je pravda, že do zajíců se rády převtělují čarodějnice?
Ano, občas se tak dohodneme. Zvláště v noci, když uvidíte osamoceného zajíce, může se jednat o čarodějku, která potřebuje využít naší rychlosti a smyslů. Nemáme s tím problém, pokud nám některá neopatrností nenechá zdevastovat tělo autem. Ještě mají tuto dohodu se sovami, lasicemi a kavkami.

z

Co vás ještě spojuje s esoterikou?
No tak my jsme dost oblíbení v mnoha kulturách v souvislosti například s Bohy. Obecně náleží zajíc Bohyni noci a Luně, a to nejen tady, ale i v Číně a v Indii. Zajíc je jedním z hlavních symbolů čarodějnictví v mnoha částech světa.

Ještě poslední věc – „Šťáva Blínu rozruší stříbrnou misku, do které ji vlijeme. Smíšená s krví mladého zajíce a dána do jeho kůže shromáždí všechny zajíce okolo místa, kam ji položíme.“Je to pravda?
Hele, tak to nevim, ale docela klidně to možné je. Ovšem, jestli mohu, dost bych se přimlouval, abyste to v nějakém větším měřítku nezkoušeli, protože si teď míníme užívat to páření, a ne někde darovat krev.

Děkuji za rozhovor!

Není zač a přeju veselé Velikonoce.

Reklama