Foto: Anastasia Chocholatá

Čím jste podle vás komisi zaujala?
Uchazeček o roli bylo hodně, takže jsem nad tím samozřejmě přemýšlela, proč si vybrali zrovna mě. Nakonec jsem si řekla, že nemá smysl přemýšlet nad tím proč, ale je důležité ukázat všem, že jsem té role byla hodna.

Vím, že jste říkala, že o natáčení nemůžete moc mluvit, ale přece jen: na co se můžeme těšit?
Ano, bohužel nemůžu být moc sdílná. Můžu asi už prozradit, že seriál bude teenage drama a bude z prostředí krasobruslení a hokeje.

V tom případě při konkurzu mohlo hrát roli to, že jste hrála ve filmu Smečka, který byl vlastě takové teenage drama z hokejového prostředí, a také to, že jste v dětství krasobruslila…
On nikdo nevěděl, že jsem nějaký film Smečka natočila. Ale váhu mělo určitě krasobruslení, tomu jsem se věnovala deset let. Na druhou stranu roli v tomto seriálu dostali i tací, kteří na bruslích nikdy nestáli.

Liší se způsob hraní v britském seriálu od českého?
U mě se to nějak nelišilo. Když hraju, tak prostě hraju. A jestli říkám text v češtině nebo v angličtině už pro mě není takový rozdíl, protože stejně říkám naučené repliky. V tu chvíli jsem v nějakém pocitu, náladě, kterou má postava a snažím se ty emoce co nejlépe přenést na diváka a zatáhnout ho do děje.

Stejně se ještě musím zeptat, nedávno podobná otázka padla na Miroslava Donutila. Mladším generacím přijde, že je česká kinematografie z větší části přece jen trochu pozadu. Díváte se sama třeba na nové české filmy a seriály?
Je pravda, že si nevybavím, že by mi někdo z mých kamarádů či vrstevníků doporučil nějaký český film. Většina mladých lidí spíše kouká na Netflix nebo HBO. Já jsem ale byla například naposledy v kině na filmu Vlastníci, což je podle mě úplně skvělý český film s výborným hereckým obsazením. Sama se snažím být v obraze, co se u nás dělá, ale je to prostě těžké. Ve světě je strašná konkurence, vyšší rozpočty… u nás je největší poptávka po takových těch komediích na jedno brdo, tak proto se točí převážně ty. To mi občas přijde jako škoda, protože když se natočí film, který se trochu liší, tak to nemá ta čísla… lidi na to do kina nejdou a jdou raději na jistotu, u které vědí, že se zasmějí, že je ničím nepřekvapí, nešokuje… Češi se u filmu chtějí hlavně odreagovat a pobavit.

Jsou třeba na herce v Británii kladeny větší nároky?
Já sama na sebe vždy kladu velmi vysoké nároky, takže si nejsem jistá, jestli to dokážu posoudit. Sama od sebe chci vždy ten nejlepší výkon a nejlepší výsledek.

Určitě rozhodovalo i to, že máte za sebou nespočet rolí v českých seriálech, jaká se vám hrála nejlépe a proč?
Já na svoje seriálové role úplně nevzpomínám. Zrovna teď se mi vybavilo natáčení seriálu Tátové na tahu, kde jsem hrála zbouchnutou puberťačku, která v seriálu i porodí. Byl to můj první porod před kamerou, takže to byla vážně zajímavá zkušenost. Asi nejraději ale vzpomínám na Aninku z pohádky Zakleté pírko. Nejen kvůli tomu, že jsem toužila hrát v pohádce, ale také ráda vzpomínám na celé natáčení se Zdeňkem Troškou, protože to bylo jedno z nejpříjemnějších natáčení, jaké jsem kdy měla.

Máte Netflix předplacený?
Na Netflix se dívám pravidelně. Můžu vám i nějaký seriál doporučit?

No jistě!
Pak by to byl seriál The Last Kingdom. Všechny série byly stejně kvalitní, což je podle mě trochu rarita. Potom ještě Smrt nás spojí, The End of the F***ing World. Z filmů pak Zlo s lidskou tváří ze Zacem Efronem a The King.

Vybrala byste si z nich nějakou roli, kterou byste chtěla ztvárnit?
Z těch vyjmenovaných asi ne, ale mám jeden konkrétní příklad. Chtěla bych si zahrát třeba holku, která je zavřená v psychiatrické léčebně, nebo holku závislou na drogách. Zkrátka aby role byla mým úplným protipólem.

Myslíte, že vás režiséři zatím škatulkují podle vzhledu?
Přesně to si myslím. Přece jen to, jak vypadám, svádí k tomu, že mě zaškatulkují spíš do milých, naivních holčiček. Zatím by si mě ne každý troufl obsadit do takové vážné role, ale strašně bych si to přála.

V jednom okamžiku jste se rozhodla pro poměrně radikální změnu účesu. Z brunetky se z vás stala kudrnatá blondýnka s ofinou, bylo to právě kvůli tomu, abyste byla lépe rozpoznatelná od jiných hereček?
Blondýnku ze mě udělali kvůli natáčení Zaklétého pírka. A ofinu jsem si sama ustřihla mezi natáčením, protože jsem to chtěla zkusit. Teď bych se zase ráda vrátila ke své původní barvě, protože si myslím, že té blond už bylo dost.

Nebo se budete muset, až vyjde seriál na Netflixu obarvit třeba na černo, abyste nebyla poznat. Možná o vás bude ještě větší mediální zájem…
Nebojím se, protože si myslím, že ani nenastane (smích). Domnívám se, že to lidi nebudou zase tolik řešit.

Vraťme se na chvíli k vašim českým filmovým rolím. Ve filmu Smečka jste natáčela erotickou scénu. Byla jste nervózní?
Myslím si, že taková scéna se mi nikdy dobře točit nebude a ani na ní nikdy nebudu vzpomínat ráda. Všechno ale proběhlo velmi seriózně, scéna je ve výsledku velmi decentní. I hezká, což mě vlastně dost překvapuje.

Proč?
Byla jsem vůči výsledku trochu skeptická. Navíc jsem před touto scénou kvůli nějakému svému pocitu před kamerou vůbec nejedla a točilo se až ve 12 v noci, což se na mě podepsalo. Ke konci natáčení už mi nebylo nejlépe. Ale od začátku jsem věděla, že taková scéna ve filmu bude a věděla jsem, do čeho jdu.

Teď už byste se najedla, nebo se z těch půstů stal takový váš rituál?
Ne to není žádný rituál, tohle bylo jednou a výjimečně. Normálně během natáčení jím, jinak by ani nezvládla hrát. Ale ani před další intimní scénou bych si raději nedala knedlo vepřo (smích).

Myslíte si, že za svůj úspěch vděčíte hlavně rodičům? Už ve 4 letech jste začala s krasobruslením, šla jste v 15 do Prahy, to jsou věci, u kterých mnoho maminek váhá…
Já jsem svým rodičům nesmírně vděčná za to, jak nás s bráchou vždy podporovali v tom, co jsme chtěli dělat a jim patří velké díky. Kdo ví, co bych teď dělala, kdybych neměla rodiče, kteří ve mně věřili a dodnes věří.

Co byste poradila mladým dívkám, které se chtějí stát herečkami?
Důležité je vytrvat, ale to je tak se vším. Nenechat se rozhodit první překážkou, protože ta určitě přijde a nebude první ani poslední. Oklepat se a jít si za svým cílem.

Reklama