5e985ee0b8a7dobrazek.png

Na naše otázky odpovídala farmaceutka Mgr. Barbora Grymová, za její odpovědi děkujeme.

Každý v současné době řeší imunitu a možnosti jejího posílení. Jakými prostředky můžeme svou imunitu posílit?
Základem je příjem vitamínu C v ovoci, zelenině nebo tabletách z lékárny. Chce to také alespoň nějaký pohyb a čerstvý vzduch. Třeba i jen cvičení při otevřeném okně už se počítá.

Jak má vypadat náš jídelníček, můžeme imunitu ovlivnit skladbou stravy?

A co vitamíny?
Ideální je lehčí strava obsahující množství zeleniny a bílkovin. Zařaďte do jídelníčku bílé maso, ryby a luštěniny. Naopak omezte cukr, přijímejte jej maximálně v ovoci. Večer si servírujte jen malé porce, aby byl váš spánek kvalitní.

Pokud potřebujeme pravidelný přísun větší dávky vitamínů a minerálů, jakým způsobem je nejlépe tělu dodáme?
Zásadní je konzumace zeleniny. Měli bychom ji konzumovat každý den, a pokud to není možné, využít doplňky stravy z lékárny, kde je jich nepřeberné množství a lékárník s výběrem poradí.

S jakými doplňky stravy máte dobrou zkušenost, co můžete našim čtenářkám doporučit?
5e985fc97c19cobrazek.pngPři výběru vhodných doplňků stravy na posílení imunity sáhněte ideálně po takových, které neobsahují jen vitamíny, ale skutečně stimulují imunitu. Například originální české doplňky stravy Preventan® obsahují zcela unikátní patentovanou směs biologicky aktivních látek ProteQuine®, které aktivují imunitu přímo na sliznicích v ústech. Právě sliznice v ústech jsou totiž místem, které se obvykle jako první setkají s nebezpečnými viry, a na jejich rychlé reakci je závislá obrana organismu. Kromě toho obsahuje i již zmíněný vitamín C, který je pro správné udržení imunitního systému také velmi důležitý. Novinka v řadě Preventan® Sport, který byl primárně vyvinut pro sportovce, navíc obsahuje kromě jiného i potřebný vitamin D, který běžně získáváme ze slunečního svitu. V době, kdy musíme omezit svůj pobyt venku, je tak vhodné jej doplnit z doplňků stravy. Mohl by být také vhodným suplementem pro seniory, kteří by coby nejohroženější skupina měli v těchto dnech svůj pobyt venku omezit.

Málo se ví, že vliv na imunitu mají také Omega-3 mastné kyseliny. Ze stravy jich zpravidla nemáme dostatek, a proto doporučuji pro jejich doplnění doplňky stravy Maxicor®.
 
Jak dlouho je dobré je užívat? Dlouhodobě nebo stačí nějaká posilovací kúra?
Vybudovat silnou imunitu není otázka týdne. Ideální je tedy dopřát si alespoň dvakrát ročně 2-3 měsíční kúru. Určitě je ale možné užívat doplňky stravy na imunitu trvale, s mezerou třeba jen přes léto. Při případném projevu nachlazení se pak nasazují doplňky stravy pro akutní užití, které imunitu nastartují krátkodobě.

Za jak dlouho se projeví naše snaha o posílení imunity?
Už přibližně po měsíci by měly být vidět rozdíly, záleží ale na počátečním stavu organismu, věku a dalších faktorech. Obecně se doporučuje alespoň 2-3 měsíční kúra podporou doplňky stravy. Správná strava a fyzická aktivita by měly být samozřejmostí v průběhu celého roku.

Jak se díváte na otužování? Pro koho je vhodné?
Otužování je pro každého, od dítěte po důchodce. Začít můžeme jen chladnou sprchou na závěr každého sprchování, případně tím, že každý den půjdeme na pár minut ven, i když je chladno, méně oblečeni. Ale opravdu jen na pár minut, abychom si neublížili! Skvělým způsobem je pravidelné saunování.

Za jakou dobu se projeví posílení imunity díky otužování?
To je velmi individuální, ale obecně lze předpokládat, že po měsíci až dvou, pokud je otužování opravdu pravidelné – každodenní.
Čemu bychom se měli vyvarovat, aby se naše imunita naopak nesnížila? Imunitu oslabují faktory, jako je alkohol, kouření, přejídání, nebo tučné jídlo. Je třeba se držet pravidla „všeho s mírou“. Klidně si dejte čokoládu, ale jen dva čtverečky jednou týdně. Klidně bůček, ale jen 50 g jednou za měsíc.

Děkujeme za odpovědi.

Naše články

Náš tip
5e96ec65bbd68obrazek.png


 
 

Reklama