Chrám svatého Víta na Pražském hradě, jeden z nejvýznamnějších symbolů země, patří státu.

Potvrdil to Nejvyšší soud, který odmítl dovolání katolické církve.

Podle mluvčího soudu bylo dovolání zamítnuto kvůli tomu, že „soudy nemohou libovolně, bez příslušných zákonů, vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem“. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, v úvahu připadá ústavní stížnost.

Mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora už prohlásil, že Metropolitní kapitula se obrátí na Ústavní soud; rozsudek prý nepovažuje za spravedlivý.

„Svým způsobem se toto vyústění kauzy dalo očekávat vzhledem k předchozím rozhodnutím, myslím ale, že to znovu může rozdmýchat vášně,“ komentoval verdikt soudu historik Jaroslav Šebek.

„Rozhodnutí jsme předpokládali a z pohledu Pražského hradu se nic nemění,“ doplnil mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Rozhodnutí soudu respektuje, byť se s ním neztotožňuje, i šéf lidovců Jiří Čunek – strany, která má ve svých řadách mnoho katolíků. Čunek si myslí, že by chrámy měly zůstat těm, kterým vždy patřily – tedy církvi.

Spor mezi státem a církví trvá od roku 1992. Pražské soudy původně nařídily navrácení chrámu církvi, která památku dokonce nakrátko převzala.

Poté však do sporu poprvé zasáhl Nejvyšší soud s opačným stanoviskem. Svůj názor opřel o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu.

Podle něj chrám náleží všemu československému lidu. Soudy byly v novém řízení vázány názorem Nejvyššího soudu a rozhodly ve prospěch státu.

Církev to ostře kritizovala. Stejně tak jí vadil přístup justice k celé kauze – například kardinál Miloslav Vlk kritizoval, že u Nejvyššího soudu rozhodoval o katedrále i František Ištvánek, který má komunistickou minulost.

Proti podjatosti Ištvánka podala církev už dříve námitku, ale neuspěla. Podle Nejvyššího soudu k tomu nebyl důvod, navíc o kauze rozhodoval tříčlenný senát a nikoliv samotný Ištvánek.

Katedrála je nejnavštěvovanějším českým chrámem a jedním ze symbolů české státnosti. Byla místem korunovace českých králů. V její kryptě jsou uloženy ostatky významných českých panovníků, šlechticů a církevních hodnostářů. V katedrále jsou rovněž uschovány české korunovační klenoty.

Reklama