Nejenom ženy mívají dilema zda se věnovat kariéře nebo být maximální matkou. Co potom muž, jehož milovaná žena zemřela při porodu jejich vytouženého dítěte. Veden vzpomínkou na bytost, která odešla a láskou k človíčkovi, který tady po ní zbyl, stojí úspěšný mediální odborník před otázkou: má se věnovat práci, nebo být tátou na plný úvazek?

Nový film režiséra Kevina Smitha je dedikován jeho otci Donaldu E.Smithovi. Tvůrce veden osobní zkušeností předkládá divákovi rodinnou situaci nastíněnou ve všech generacích. Úvodní sekvence, kde malí školáčkové promlouvají na téma moje rodina, nás utvrzuje, že základem  Ameriky je stále střední vrstva s dobře fungující rodinou. Dívenka Gertie předstupuje před třídu s prohlášením: má rodina je můj táta ! A ten byl vždy rozkročen mezi Jersey a New Yorkem! – dodává s blahosklonností v hlase.

Začíná příběh, který i když mluví o všelidských tématech, je pevně zasazen do amerických společenských a sociálních specifik. Původní název Jersey girl akcentuje místní ukotvení. Čeští distributoři uvádějí film pod názvem Táta na plný úvazek. Příběh se otvírá jako retrospektiva před narozením děvčátka, přes dramaticky pojatou scénu porodu s čerstvým miminkem a odcházející matkou, až po zlom, kdy se mladý otec brání citelnému nebezpečí a přítomnosti smrti. Realita je bolestná, ale malý uzlíček potřebuje žít. Proto se Olie stěhuje k otci (Georgie Carlin). Ten se mu sice snaží pomoci - excelentně přebaluje a úžasně komunikuje s novonarozenou vnučkou, ale jeho možnosti jsou taky omezené. A tak nastává skutečná krize: ve chvíli, když mladý otec začne dítě nosit do firmy, je jeho kariéře konec.

Film, kterého základem je srdceryvná událost bude tím divácky zajímavější, že původní manželskou dvojici ztělesňují hollyvoodské hvězdy Ben Affleck a Jennifer Lopezová, kteří v době natáčení byli zasnoubeni. Skvěle vystavěná, až autentická situace, kdy se manželé hádají před odchodem do společnosti, není pouze studií obligátní těhotné hysterky a jejího uspěchaného manžela, ale i prý …ale tady se nedrbe, tady se recenzuje.

Komediální drama, jak film žánrově vymezila distribuce, ve skutečnosti začíná až v šesti letech malé Gertie (nesmírně přirozená a zářivá Raquel Castro). Po tom, jak Olie najde svojí dceru, jak prozkoumává přirození svého stejně starého kamaráda ze školky, pochopí, že mu něco uniká. Ve snaze najít adekvátní pomoc v podobě videokazety, seznámí se s bezprostřední Mayou (Liv Taylor), která se pro něho i dceru následně stane důležitou osobou. Ona i snaha hlavního protagonisty „znovunahodit „ padlý řemen kariéry přivádějí Olieho v nápadu odejít do New Yorku. Nikdo z rodiny, ani spřízněných přátel není však tomuto rozhodnutí nakloněn…

Film, k jehož tvůrcům patří i slavný kameraman Vilmos Zsigmond, je příjemnou podívanou, citlivého diváka osloví i hlubším poznáním: ty z nás, které máme děti víme, že nás nimi život nesmírně obdařil, ale současně jsme poznaly, že ony jsou naše krásné břímě na celý život. V českých podmínkách je tradicí, že děti, starostlivost o ně i výchova jsou prvořadou záležitostí matky. Objevují se otcové na rodičovské dovolené, partněři, kteří vnímají svoje otcovství plnohodnotně. Jsou však stále v menšině.

Snad i film Táta na plný úvazek rozšíří vědomí, že rodinný život dá někdy pořádně zabrat, ale stojí za to. Pravdou nakonec je, že si člověk vlastně ani nemůže moc vybírat … život je jeden z nejtěžších ( a nejkrásnějších.)    

   
Reklama