Lhát se nemá. Lhaní může ublížit, stejně jako vysílat informaci o tom, že si druhého nevážíme. Na druhé straně nutno dodat, že existují tzv. milosrdné lži. A ať to zní jakkoli alibisticky, neměnnou pravdou zůstává, že existují situace, kdy by pravda zbytečně zabolela. Řeč je o drobnostech, které bývají běžnými součástmi života a v podobném duchu jsme taky nashromáždili ty nejčastější neškodné lži.

li.jpg
Foto: Shutterstock

Bylo to ve slevě/Mám to už dávno

Poznáváte? Tato drobná lež přísluší častěji ženám. Jsme to především my, které oblečení, boty a jiné módní doplňky nakupují často a rády. A protože tak nějak podprahově víme, že těch věcí ve skříni visí už moc (i tak jsme ale opět nedokázaly odolat), nastalou skutečnost lehce přibarvíme. Zalžeme o (ne)výhodnosti nákupu. Další z variací lži na téma nákupy oblečení je ta, kdy prohlásíme, že onu novou věc, co jsme právě oblékly, máme přece už dávno koupenou. Třešničkou na dortu a drobnou nadstavbou tohoto tvrzení může být následné jemné „obvinění“ partnera, že si toho ještě nevšiml…

Ne. Nemáš v tom velký zadek…

Přesuňme se na druhou stranu spektra. Toto je jedna z velmi častých lží, které říkají muži svým partnerkám. Co taky jiného mají odpovědět na otázku typu nevypadám v tom tlustě, případně nemám v tom moc velký zadek? Zvlášť v okamžiku, kdy se spěchá na večírek nebo jinou akci, muž je už hodinu připravený a žena stále bezradně tápe v tom, zda byla její volba (oblečení) správná. A přestože se jí v šatech, sukni či kalhotách zadek opravdu „pěkně“ rýsuje, muž obvykle nemá dostatek trpělivosti, času ani energie to s ní řešit.

Vážně tolik?! Na svůj věk rozhodně nevypadáš!

Je třeba si přiznat, že lichotka tohoto typu udělá dobře každému. Asi bychom nechtěli slyšet větu opačného znění (Vážně?! Vypadáš rozhodně starší), tedy v případě, že nejste teenager. Tuto větu používáme často, a často i bez ohledu na to, zda je tomu opravdu tak. Zkrátka se to někdy hodí – tak nějak v rámci představování a konverzace. A někdy sami vycítíte, že si kýženou větu dotyčný opravdu velmi přeje slyšet. Tak proč mu neudělat radost a nepotěšit ho komplimentem, že vypadá mladší?

Jsem na cestě/Budu tam do pěti minut

Obvykle ani tohle nefunguje. Dotyčný na cestě možná ještě ani nevyrazil a zmiňovaných pět minut se často protáhne minimálně na patnáct. Jde o drobné lži potvrzující naši nedochvilnost, bolístku dnešní doby a nešvar mnoha z nás. Na cestě se obvykle něco zvrtne, dotyčný se zasekne v nečekané polední zácpě, případně vykolejí tramvaj nebo mu cestu překříží demonstrující občané. A avizovaných pět minut se tak nějak přirozeně protáhne, protože: Vážně!? Ten čas teda neuvěřitelně letí!

Nosím velikost S, v nejhorším malé M

Velikost oblečení, případně váha – to jsou dvě velmi citlivá témata pro spoustu z nás. A přestože jde o především ženskou doménu, ani muži nebývají v tomto směru úplnou výjimkou (není-li řeč o velikosti spodního prádla). Za skutečnou velikost oblečení a svou váhu se často trochu stydíme, a pokud máme přiznat pravdu třeba vysportované slečně minimálně o patnáct kilo lehčí, nechceme si přiznáním hořké skutečnosti připadat ještě nemožnější.

Nějak mě zlobí telefon/e-mail

Cože? Tys mi volal (psal)? To není možné. Ale není to poprvé, co jsem zprávu nedostal/a. Nějak mě poslední dobou zlobí telefon (mail). Nejsi první… Poznáváte? Možná jste už sami někdy podobný trik použili v případě, že se vám s někým prostě nechtělo mluvit, anebo jste jednoduše zapomněli zavolat (či napsat) zpátky.

Čtěte také:

Zdroje: autorka článku, inspirace huffingtonpost.co.ukvibe.com