Pokud se chystáte navštívit Jižní Čechy, určitě si nenechte ujít návštěvu nejstarší české rozhledny na vrcholu hory Kleť, výhled z ní je nezapomenutelný.

Kleť – oblíbený turistický cíl

18 metrů vysokou kamennou věž nechal na vrcholu hory Kleť, nejvyšším vrcholu Blanského lesa, postavit kníže Josef Schwarzenberg pro soukromé účely svého rodu. K veřejnému zpřístupnění došlo až v 70. letech 19. století. Od té doby se Kleť postupně stala velmi oblíbeným turistickým cílem, především díky fenomenálnímu výhledu, kterému vrcholí pohled na masiv Alp.

histori

minulost

rozhledna

současnost

Hvězdárna

V roce 1872 byl k rozhledně přistaven malý domek pro hajného – správce rozhledny. Dnešní chata byla k rozhledně přistavěna v roce 1925 u příležitosti stoletého výročí postavení rozhledny.

Další významnou stavbou na Kleti je hvězdárna, stojící od roku 1958 několik desítek metrů pod rozhlednou. Zde 12. prosince 1996 poprvé zaměřili astronomové Tichý a Moravec Planetku 9102. Uvnitř tiše čeká „klenot“ – nejmodernější dalekohled v naší zemi, jehož zrcadlo s průměrem 106 centimetrů zaměřuje již tři roky planetky a komety.

Ostatní „přístavby“

V roce 1961 byla na Kleť vybudována i sedačková lanovka z Krasetína o délce 1732 m. Dalším zajímavým objektem těsně pod vrcholem je pak také televizní vysílač, ten dnešní je z roku 1977 a je vysoký 172 m.

Kleť byla již po staletí významným orientačním bodem a dominantou jižní části Čech. Kruhový rozhled z Kleti je považován za jeden z nejkrásnějších, přijeďte se tímto pohledem pokochat i vy.

pohled

výhled z rozhledny

vyhled

 

Otevírací doba

v sezoně od dubna do října je otevřeno denně mimo pondělí 9.00–17.00 hod

Vstupné

20 Kč dospělí
zdarma děti do 3 let
10 Kč děti 3–15, senioři

Dostupnost

Rozhledna sice patří pod Obec Holubov, ale motorista musí zajet do Krasetína, kde se dá pohodlně zaparkovat asi 100 metrů od stanice lanovky. Na vrchol vede řada turistických značek – z Českého Krumlova, Holubova, Křemže, Chvalšin, Zlaté Koruny, Brloha atd.

V zimě i v létě je možné se nahoru a zpět dopravit sedačkovou lanovkou, jejíž dolní stanice se nachází v Krasetíně u Holubova.

Vzdálenost od Českého Krumlova je cca 6,5 km.

Na kole se sem dostante po cyklotrase 1166

mapa

mapa

Více podrobnějších informací na: www.klet.com

Další tipy na cestování:

Reklama