Po letošní olympiádě, kterou provázela řada protestů, má Čína další problém. Chtějí poroučet už i počasí. Snaha místních úřadů o rozehnání blížící se bouřky však skončila smrtí nevinného člověka.

Britský list Daily Telegraph informoval veřejnost o případu, kterému lze jen těžko uvěřit. Událost se odehrála v severovýchodní provincii Vnitřní Mongolsko. V rodinném domě se za bouřlivého počasí sešli pozůstalí, aby se naposledy rozloučili s nebožtíkem. Na pohřbu byl přítomen i Číňan Wang Diange a v tu chvíli ještě netušil, že i on sám je jednou nohou v hrobě.

Budovou, v níž pohřeb probíhal, pojednou otřásla silná exploze. Utrhla půl střechy a přítomnému Wangovi způsobila těžká zranění, kterým na místě podlehl. Rodinní příslušníci s policií se domnívali, že do domu udeřil blesk.

Wangovo tělo později doputovalo do krematoria, kde právě se právě během jeho kremace ozval výbuch znovu. Byl tak silný, že vyrazil dveře od pece. Pozůstatky muže byly znovu ohledány a při bližším zkoumání byl v jeho těle nalezen kus kovu, který prozradil, co ho zabilo doopravdy.

Rodina se dala do pátrání a zjistila, že v den, kdy byl Wang naposledy mezi živými, byly nad tuto oblast stříleny rakety. Ty měly rozehnat bouřku, a ochránit tak místní úrodu tabáku. Jedna z raket ale pravděpodobně nevybuchla, spadla na dům a dostala se i do těla nešťastníka. Výbušniny si při ohledání těla zřejmě nevšimli, neboť muž utrpěl mnohočetná vážná zranění.

Rodina se už dočkala odškodnění. Čínské úřady jim zaplatily 80.000 juanů. To je v přepočtu necelých 250 tisíc korun.

 

Reklama