603cc180a474fhlav.jpg
Foto: Shutterstock

V dokumentu určeném pro učitele s názvem Metodické doporučení pro vzdělávání distančním způsobem se mimo jiné píše: „Synchronní výuka na 1. st. by neměla trvat déle než jednu hodinu. Vhodné je střídat “on-line” setkání se samostatnou prací, případně zařadit na konec dne opět společné on-line shrnutí.“ Pro další ročníky se doporučuje nepřekračovat tři hodiny online výuky za sebou denně. V praxi se ovšem přístup učitelů liší. Někteří rodiče se domnívají, že se jejich dětem věnují příliš málo. Podle zkušeností některých respondentek učitelé najeli na režim z podzimu, kdy byly školy nějakou dobu uzavřené i pro první a druhé ročníky. Už tehdy některým rodičům nevyhovovala malá vytíženost žáků. Jak hodnotí učební režim oslovené matky?

Jana
Moje prvňačka má jednu hodinu denně. Část probírají češtinu a část matiku. Než se všechny děti přihlásí, tak je skoro polovina pryč a potom učitelka rodičům posílá seznam, co všechno se máme s dětmi naučit. Na to fakt nemám nervy ani čas. Stejně to bylo i na podzim. Ty děti na to hrozně doplatí, budou úplně hloupé. Nejsem učitelka, abych dceři dokázala vysvětlit učivo. 

Kamila
Dcera je ve druhé třídě a každý den mají s paní učitelkou dvě hodiny, mezi kterými je pauza. Jednou týdně je ještě prvouka. Myslím, že je to takhle dostačující. Dceři musím hodně pomáhat, ale naštěstí jsem na mateřské, takže to zvládneme v pohodě.

Erika
Syn je v páté třídě, nedávno jsme podali přihlášku na víceleté gymnázium, ale nevím, jak udělá přijímačky. Třikrát týdně mají dvě hodiny online výuky a dvakrát týdně dokonce jenom jednu. Naprosto nedostačující!

Julie
Syn je v deváté třídě a má skoro stejný počet hodin, jako kdyby chodil do školy. Na to, že by nebyl dostatečně vytížený si nemůžu stěžovat. Učitelé se jim hodně věnují, mají i speciální doučovací hodiny pro zájemce.

Eva
Syn je ve třetí třídě a v tomhle pololetí mají společně jen třicet minut denně. Učitelka nám tvrdí, že už déle neudrží pozornost, protože pandemie trvá moc dlouho. Mám problém s tím syna udržet i na těch třicet minut, když ho nikdo nevidí, tak hraje hry na telefonu.

Barbora
Online výuka u dcery v první třídě nefungovala a nefunguje ani teď. Učitelka posílá zadání rodičům a my se máme s dětmi učit. Přístup ředitelky je taky děsný. Dost intenzivně uvažujeme o změně školy, protože tohle už se nedá.

Reklama