Ženy mají obecně pokožku sušší a díky tomu je trápí i větší náchylnost k vráskám. Je tedy u nich důležitá pravidelná hydratace a používání kvalitní kosmetiky. Muži zase díky testosteronu mají více mazu v pleti. I to je jedním z důvodu méně viditelných vrásek. Jenomže mastná pokožka je příčinou akné či viditelných pórů. Proto jsou chlapci v dospívání více náchylnější k tvorbě akné. Ženská pleť je pak obecně jemnější a citlivější a může být více náchylná k dehydrataci. Tyto rozdíly jsou však individuální a mohou se lišit v závislosti na řadě faktorů, jako je genetika, věk a životní styl. Je důležité si uvědomit, že každý má jedinečnou pleť a měl by se o ni starat s ohledem na své individuální potřeby.

shutterstock-565382899.jpg
Foto: Shutterstock

Muži mají méně vrásek, ale zase jsou výraznější

Mužská pokožka je silnější než ženská. Dle odborných studií je až o 20 % tlustší. To je jedním z důvodů, proč mají ženy někdy více jemnějších vrásek než muži. Vizuální rozdíl stárnutí pokožky mezi mužem a ženou je i proto, že mužům ubývá kolagen a elastin méně a zároveň po celý život konstantně. Zatímco u žen je jeho úbytek spojen s hormonálními změnami. Děje se tak především v období menopauzy, kdy ženám kolagen výrazně ubývá. A to má i dopad na výskyt vrásek a povolení pleti.

„Ani muži ale vráskám neuniknou. Oproti ženám je mají sice někdy v pozdějším, ale zato mohou být výraznější a hlubší, kvůli větší ztrátě tuku v podkoží. Muži mají ve zralejších letech ve tvářích větší úbytek svalové hmoty, a tím pak dochází k výraznějšímu poklesu kontur obličeje,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

shutterstock-1186901989.jpg
Foto: Shutterstock

Je rozdíl mezi pánskou či dámskou kosmetikou?

Současný trh nabízí mnoho produktů v řadách skin care, které jsou určeny speciálně pro pánské potřeby. Muži a ženy ale mohou používat libovolnou kosmetiku, která odpovídá jejich individuálním potřebám a typu pleti. Pánská kosmetika (např. krémy) však mohou být někdy navržené pro specifické potřeby mužské pleti, jako je vyšší produkce mazu a tloušťka, ale zároveň pokud pánové používají dámský krém či antiperspirant, tak to pokožce určitě nevadí a naopak. Vždy je dobré věnovat pozornost především složení produktu a určení na jaký typ pokožky je.

Každý má jiné „problémové“ partie

Při péči o pleť mají muži a ženy každý jiné problémové partie. Ženy řeší více vrásky kolem očí či v oblastech čela. Muži mají více problémů například s otoky očí, výraznějšími kruhy pod nimi či výraznějšími jizvičkami po akné. Muže trápí navíc zarůstající chlupy či růst chlupů mezi obočím, což lze vyřešit epilačním laserem.

63e4ec5fb381eblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Muži jsou více náchylnější ke kožním nádorům

Jelikož u mužů nedochází ke „skokovému“ stárnutí jako u žen okolo přechodu, ale k postupnému stárnutí, jsou na místě jednoduchá doporučení. „I když se pánové, jak je obecně známo, neradi mažou krémy, je důležitá pravidelná ochrana před UV zářením v podobě SPF krémů alespoň 1x ráno a čištění pleti šetrným čistícím gelem i dvakrát denně. Protože je ale u mužů větší výskyt kožních nádorů, jsou nezbytné pravidelné kontroly 1x za rok na dermatologickém pracovišti. A nakonec, když se začnou objevovat nechtěné vrásky a další známky stárnutí pleti, je fajn se nestydět a zajít na esteticko-dermatologické pracoviště a poradit se o procedurách, kterými lze stárnutí velmi dobře zpomalit. U mužů vypadá dobře, když se zmírní vrásky a povadlá pleť, ale zachovává se maskulinní charakter obličeje – to primárně zvládne frakční laser, pro některé oblasti eventuálně doplněný výplní s kyselinou hyaluronovou a botulotoxinem,“ dodává MUDr. Jan Kučera.

Zdroj: MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology