Zdroj fotografie: Shutterstock

Retro a vintage opravdu nejsou synonyma, tedy slova stejného nebo podobného významu. Nelze je tedy aplikovat na jednu a tu samou věc. Není to sice žádná věda, ale spousta lidí si jejich význam stále plete. Tak jak to tedy je? Vezměme si jako příklad sluneční brýle značky Dior.

ebay.com, Christian Dior vintage sluneční brýle

Vintage

Vintage budou v případě, že se jedná o zachovalý kousek ze 70 let, který jsme našly po tetičce. Takové kousky se prodávají třeba na ebay, mnohdy mnohem dražší, než ty nové stejné značky. Zvlášť pokud jsou nepoškozené a vypadají jako nové.

X

Zdroj: smartbuyglasses.cz, Christian Dior sluneční brýle

Retro

Retro Dior sluneční brýle jsou ty, které se vyrobily v dnešní době, ale designéři se jim rozhodly vrátit tvar z dob sedmdesátých let. Slovo retro pochází z latinské předpony retro, což znamená zpět nebo v minulosti. Slovo funguje podobně jako slova nadčasové nebo klasika. Používá se také v článcích jako označení pro nostalgické obracení se do minulosti.

Stejnou logikou můžeme tedy posuzovat nejen módu, ale i architekturu či interiérový design. Zkrátka, co je nové, ale ve stylu dávných dob (posledních sto let) je retro. Naopak co je staré, ale pořád to slouží původnímu účelu, je vintage. Napiště nám do komentářů, co máte radši. Retro nebo vintage?

Reklama