606c456ce01bdcl.jpg
Foto: Archiv Lucie Gránové

Jak vnímáte rozdělení ženských a mužských rolí a praktikujete něco takového ve vlastní domácnosti?
Je pravda, že mám obecně nějaké domácí práce zaškatulkované spíš jako ženské. Je to například praní, žehlení nebo vaření a pečení. Ale zároveň mě můj manžel přesvědčil o tom, že je to jen stereotyp, protože když jsme se před pár lety sestěhovali, automaticky hodil prádlo do pračky a pak ho rovnou vyžehlil. U nás v domácnosti teda žádné takovéhle rozdělení nepraktikujeme a většinou danou práci dělá ten, který má zrovna víc času.

Co jste si v rámci výzvy za Férový domov zkusila nového? A co váš partner? Překvapilo vás oba něco?
V rámci výzvy jsme se zaměřili opravdu jen na ty základní domácí práce, u kterých jsme nechali sledující rozhodnout, koho chtějí vidět je dělat. Většina úkolů tak padla na Kubu. To nás vlastně ani tak nepřekvapilo, protože jsme právě čekali, že lidé budou chtít vidět muže prát, vařit, mýt koupelnu, luxovat i pečovat o malé miminko. Nové ale pro Kubu bylo jen ráno s Emičkou, protože není ranní ptáče a vstávám s ní já. Všechno zvládl úplně s přehledem.

Změní se po výzvě u vás doma něco?
Určitě pro nás bylo skvělé se nad tématem zamyslet a popovídat si o tom, koho co v domácnosti baví dělat a koho co naopak nebaví. To rozhodně do budoucna zohledníme. A taky se Kuba nabídl, že zkusí s Emičkou jednou/dvakrát do týdne vstát, abych mohla dospat noční kojení.

Rozdělení ženských a mužských rolí může být i generační záležitostí. Jak jste byla vychovávána a jak to vnímají třeba vaši rodiče?
Já jsem byla vychována v domácnosti, kde většinu domácích prací dělala žena – moje mamka, takže jsem ani nepřemýšlela nad tím, že by to někde bylo jinak. U partnera doma se naopak do domácích prací zapojovali vždy oba rodiče a odmalička k tomu vedli i všechny své děti. Podle mě je to skvělé a jsem za to moc vděčná. Bohužel je to ale spíš výjimka.

Myslíte, že by bylo možné podobnou výzvu praktikovat právě i u starší generace?
Určitě si myslím, že je to skvělý způsob, jak odstartovat komunikaci na téma rovnosti v domácnosti. Zda to následně něco změní, to už bude asi hodně individuální.

Ovlivnilo rozdělení prací doma narození dcery? 
Ovlivnilo. Aktuálně to máme rozdělené tak, že já se starám o Emičku a Kuba víceméně o celou domácnost.

Má pro vás role matky před vším přednost? A bere to tak i manžel?
Momentálně to tak určitě bereme. Já se radši věnuji dceři, než abych ji nechala kňourat samotnou na podložce. To věřím, že to špinavé nádobí počká. A taky teda věřím, že časem se to trošku srovná, Emička si vydrží chvilku hrát i sama a já se zvládnu věnovat jak jí, tak domácnosti.

Na výzvu IKEA vám přišlo hodně reakcí. Jak vyznívaly? Mají to lidé doma fér, nebo ne?
Bohužel jsem ze zpráv pochopila, že většina našich sledujících to doma moc fér nemá. Ti se ale také dělí na ty, kterým to vadí a rádi by to změnili a na ty, kterým to nevadí a mají to tak dobrovolně.

Je nějaká konkrétní reakce, která vás hodně překvapila?
Opravdu mě překvapilo, kolik holek mi psalo, že si všechno radši udělají samy, než aby to nechaly dělat partnera a pak byly nespokojené s odvedenou prací. Naopak se mi ale líbily reakce holek, které to doma mají fér a domácí práce dělají s partnerem společně – jeden pere, druhý žehlí, jeden vaří, druhý myje nádobí apod. Přijde mi fajn si i z těchto obyčejných rutinních činností udělat společnou párovou aktivitu.

Máte nějaký tip, jak třeba zatvrzelého oddělovače ženských a mužských rolí přesvědčit, že jde o přežitek?
Přijde mi fajn právě výzva IKEA, která spočívá v tom, že si partneři vymění role. Může to totiž mít rovnou dva efekty – buď partner zjistí, že nějaká konkrétní domácí práce není zase taková hrůza a rád se do ní příště zapojí, nebo naopak zjistí, že je docela náročné, aby všechno dělal sám jenom jeden člověk, a bude mu pak snad rád pomáhat.

Reklama