5fec5727a866fobrazek.png
Foto: Shutterstock

Každá z nás se vyrovnává s rozchodem po svém. Většina z nás k tomu, ale potřebuje hudbu. A podle terapeutů ne jen tak nějakou hudbu. Seznam skladeb, které v bolestivém období posloucháme, vypovídá o tom, jaké emoce chceme zrovna dostat z těla ven. Vypadá to trochu jako týrání, ale má to svůj smysl. Poslechem tklivých melodií a texu, ve kterém se hrdinky vypořádávají s podobnými problémy jako vy, docílíme toho, že si nebudeme připadat tak samy. Kromě toho je prokázané, že se tak opravdu dokážeme lépe uvolnit a se smutkem se vypořádat mnohem rychleji. Abyste zlomené srdce zalepila v rekordním čase, je dobré znát písničky, které léčí nejefektivněji.

Mohlo by vás zajímat: Ach, ta láska nebeská. Místo léku na bolest si naordinujte mazlení 

Podle hudebního terapeuta Judea Tredera-Wolffa se vyplatí udělat si svůj vlastní rozchodový playlist, kde budou mít písničky určité pořadí a význam. „Písně pomáhá zpracovávat důležité životní zkušenosti, protože dokážou pojmenovat to, co si myslíme a cítíme,“ říká terapeut. Hudba působí na mozek a okamžitě nás přivede ke vzpomínkám spojených s písní, což může být při řešení rozchodu užitečné.

V seriálu High Fidelity, hlavní hrdinka nevybírá jen náhodou směsici písní od Adele, ale vytvoří playlist, který vypráví příběh. A když se kvůli rozchodu cítí bezmocná, pustí si skladby, které jí dávají smysl.

Projděte si vztahem znovu

Prostřednictvím hudby, kterou si vybereme, můžeme posílit vlastní odolnost vůči dané situaci. Stejně jako soundstrack ve filmu prohlubuje dopad scény. Efektivní seznam skladeb by měl obsahovat písně, které vyjadřují druh bolesti, kterou zrovna prožíváte. Rozešel se on s vámi a stále ho milujete? Co takhle píseň „Už nikdy nebudu milovat“ z filmu Zrodila se hvězda? Zradil vás? Tak to by se mohlo hodit „Měl bys to vědět“ od Alanis Morisette. To jsou ale skladby, které byste měly zařadit někam na předposlední místa v playlistu.

Mohlo by vás zajímat: Ženy a nevěra: V důvodech vedou pocity osamělosti i nedostatek sexu

Jeho začátek by měl obsahovat to, co jste prožívala na začátku vztahu, tedy písně o nové lásce, zamilovanosti, písně, které jste poslouchaly spolu například „Adore You“ od Miley Cyrus. Projděte si vztahem znovu, ale za zvuku hudby. Vybírejte písničky, které vám poskytnou soucit, a vy zároveň budete soucítit s hlavními hrdiny příběhů. Stejně jako to bylo v antice, kdy lidé sledovali tragédie, aby došli ke katarzi, tedy jakémusi vyplavení emocí.

Když po hezkých chvílích přijdou písně odpovídající problému, který zapříčinil rozchod (těch bude nejvíce), je jasné, že hned za nimi musí být ty, které vám naopak poskytnou naději, že jednoho dne na konci celého procesu žalu budete i vy opět sama sebou. Tak co třeba něco jako Cee-Lo Green - Fuck You?

Reklama