Na začátku byla obrovská láska. Teď ale přišly slzy a rozchod. Jak se s nepříjemnou událostí vyrovnat? Co dělat?
Na nejčastější otázky týkající se ukončení vztahu odpovídá německý psycholog Wolfgang Holzmann.
Jakou odpovědnost mám vůči opouštěnému?
Pokud se rozcházím s partnerem, ruším jakousi abstraktní společnou dohodu, což znamená, že se vzdávám i odpovědnosti směrem k druhému.
Člověk by měl být ale fér, což může opouštěný samozřejmě vyžadovat. To znamená především nezmizet zničehonic a potichu a nebránit se vysvětlení, proč odcházím.
Mohu odejít, aniž bych toho druhého ranil?
Staré vztahy bychom všichni nejraději ukončili bez problémů, podobně jako když vynášíme odpadky – vyhodit z domu, vyhnat z mysli. Tak to ale ve skutečnosti nejde.
Opouštěnému, ale ani sobě, nemůžeme ušetřit bolest.
Nemusíme ji ale zbytečně zvětšovat, a tomu může pomoci pravda, proč jsem se vztah rozhodl ukončit.
Když řekneme skutečný důvod, nenasadíme tím tomu druhému zbytečně brouka do hlavy? Nebude se pak trápit například tím: „Měl jsem třeba…?“
Vždycky je třeba najít správnou míru otevřenosti, všechno si vysvětlit, ale zbytečně nezraňovat.
Pokaždé je to těžké.
Přesto bychom se měli pokusit podat vlastní motivy k rozchodu opravdu srozumitelně.
A to i přesto, že ve vypjaté situaci ukončování vztahu máme pocit, že vysvětlování nemá žádný smysl.
Nezapomeňte, že opuštěný je ve stejné situaci, jako když se topí: přestože umí plavat, nepoužívá žádný plavecký styl a zoufale kolem sebe máchá rukama.
Má cenu se po rozchodu ještě několikrát scházet a znovu vysvětlovat?
Ten, kdo na to přistoupí, to dělá většinou z pocitu viny. To ale opuštěnému nepomůže. Mnohem větší smysl má pouze jeden, důkladný rozhovor, po kterém si naordinujete vzájemný odstup. Jinak neustále živíte naděje toho druhého.
Poté, co jsem se s partnerem rozešla, začal vyhrožovat sebevraždou. Co si o tom mám myslet?
Pozor ale na emocionální nátlak!
V prvé řadě bychom se měli spolehnout na to, jak svého bývalého partnera známe. Pokud víme, že měl vždycky sklony k depresím a negativnímu myšlení, měli bychom být opatrní, ptát se v jeho okolí a o našem rozchodu informovat jeho přátele, rodiče a v akutních případech i jeho psychologa.
Existuje typ opouštěného člověka?
Je pravda, že existují lidé, kteří ještě nikdy nebyli opuštěni a naopak ti, kteří jsou opouštěni neustále. Jak je to možné? Skrývají se zatím určité vzory chování, jak se dokážeme vyrovnat se strachem z rozchodu. Ten má každý z nás, záleží ale na tom, kdy se na nás začne projevovat.
Někteří začínají reagovat až v momentě, kdy jde skutečně do tuhého, jiní už sami vytvářejí problémy vedoucí k rozchodu v okamžiku, kdy ještě žádné vůbec nejsou. Sami se totiž bojí, že budou opuštěni, a tak raději útočí.
Je rozchod jednodušší pro toho, kdo odchází?
Ani náhodou: když se dva lidé rozcházejí, neexistuje rozdělení na ty dobré a na ty zlé. Rozchází se sice většinou ten, kdo i během vztahu hrál hlavní roli a na vztahu se snažil pracovat, ale příjemné to není. I ten, kdo odchází, se musí vyrovnat se ztrátou lásky, iluzí o krásném partnerském vztahu a zklamáním, že to nevyšlo.
Nový komentář
Komentáře
Jaká byla použitá literatura?
Přítel se nedavno rozvedl po několikaletech manželství.Je z toho smutný.
a já bych mu chtěla pomoci.Vím,že to chce čas,ale přesto je tu někdo,kdo poradí?Díky
Lotka:poradím
pošli tomu bídákovi SMS-ku po vzoru Lucie Bílé."...chcípni když mě už nemáš rád..."
Porˇaďte, co má dělat žena, která dala do vztahu vše,své city a den ze dne jí jsou dány kopačky...a vůbec netuší proč, není jí to ani v nejmenším vysvětleno. To pak ale bolí! A láska se pozvolna mění v čirou nenávist za to, že bylo tak ublíženo.
Neměly by tady být spíš rady pro ty, kteří jsou opouštěni?