O plánovaném pochodu neonacistů pražským Židovským městem jsme vás již informovali. Státní orgány se nakonec „vzmužily“ a akci zakázaly. Mladým národním demokratům neprošly ani pokusy zorganizovat pochody v jiných částech města. Vzdát se však nehodlají. Na internetu svolávají posily ze zahraničí a lze předpokládat, že se jich v sobotu sejde v Praze nejméně několik set.

Na akci se připravuje i „druhá strana“ – odpůrci ze stran anarchistů, ale i židovských organizací. Také policie mobilizuje síly – střežit klid jich má 1400. V ulicích Prahy se navíc mají podle primátora promenovat i úředníci magistrátu s razítky – jestli jejich přítomnost neonacisty od něčeho odradí, těžko říct, ale výhrůžka je to vskutku strašlivá.

Proč zrovna 10. listopadu?
Křišťálová noc, německy Kristallnacht (dnes spíše Reichspogromm), získala svůj absurdně poetický název podle rozbitých výloh židovských obchodů. Stejně tak se ale mohla jmenovat ohnivá, protože v řadě měst hořely synagogy a modlitebny, nebo krvavá – zabito bylo téměř sto Židů a cca 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen. Měli však svým způsobem „štěstí“ – poté, co se zavázali k emigraci a odevzdali svůj majetek Říši, mohla většina z nich odjet. Na rozdíl od milionů dalších.

Záminkou k listopadovým událostem roku 1938 se stala vražda legačního sekretáře na německém vyslanectví v Paříži Ernsta vom Ratha. 7. listopadu ho dvěma výstřely těžce zranil sedmnáctiletý Židovský mladík Herschel Grünspan. Mstil se tak za vypovězení rodiny z Německa do Polska – spolu s tisíci dalších trávili jeho příbuzní dlouhé týdny v úděsných podmínkách na hranicích, když je ani jedna země nechtěla přijmout.

Vom Rath zemřel 9. listopadu odpoledně. Kolem desáté hodiny večerní sdělil Goebbels tuto zprávu na mnichovském setkání nacistů a přednesl plamenný projev o židovském spiknutí proti německému národu. Jednotky SA začaly v řadě měst Německa, Rakouska a v českém pohraničí rozpoutávat nepokoje a útočit na židovské objekty. Protižidovský pogrom měl mít ráz spontánní akce, ale byl pečlivě naplánován a posléze využit k řadě dalších protižidovských opatření.

Listopad roku 1938 byl jasným ukazatelem další německé politiky, která od té chvíle směřovala k úplnému vyloučení Židů ze společnosti a k jejich fyzické likvidaci.

Policie doporučuje občanům Prahy, aby se v sobotu desátého listopadu Josefovu vyhnuli a slibuje úklid hromad dlažebních kostek v ulicích Židovského města. Možná však ke srážkám dojde na jiných místech. A nebo se nebude dít vůbec nic. Co myslíte? Žena-in rozhodně bude u toho!

Myslíte si, že jsou opatření proti neonacistům dostatečná? Očekáváte, že dojde k bojům? Proč myslíte, že neonacistické hnutí stále přežívá? A proč jsou jeho terčem Židé? Nemůžou si za svou „neoblíbenost“ tak trochu i sami? Neměli by raději zůstat doma a ne svolávat „vojáky a sportovce“ k obraně Josefova?

Reklama