S dětmi jsem vždy měla otevřený a přátelský vztah. Já prostě nejsem typická maminka, vím to odjakživa.  I manželovi jsem říkala, že si umím představit mít mimino a malé dítě, nikoliv  cca od osmi let výše...
A taky jo, pak to nebyly děti, ale moji kamarádi, měli jsme otevřený vztah, nebály se na cokoliv zeptat a si už nějak v rámci možností poradila. To trvá dodnes, mám pocit, že jsou to mí sourozenci! Jen ne moje děti, to není možné, vždyť jsem přece tak mladá!

Jak jim vysvětlovali choulostivé věci ve školce, to netuším. Nemluvili jsme o tom, bylo to před r. 1989, nejspíš nijak.
Ještě předesílám, že pro informovanost i ve školkách jsem, ale úměrně věku. Kolikrát se stává, že děti chtějí vědět jen banalitu, která jde vysvětlit snadno  několika slovy a dospělý to vezme jako lékařskou přednášku na univerzitě  a dotazujícího to ani nezajímá. I takovou zkušenost mám, ale ne z mé výchovy. Dítko už bylo otrávené.

Spíš chci napsat své zkušenosti hlavně s dcerou. Odmala po ní šli chlapi, až jsem zírala. Nevím proč. Byla tedy roztomilá, ale...?
Její specialita, proti které jsem byla nejméně a nebránila se jí, bylo každodenní posezení s jedním starým pánem, byl známým hercem a bydlel nedaleko sídliště. Chodil sem nakupovat, vedle našeho paneláku byla velikánská nová samoobsluha a drogerie.
Pán si sedl na lavičku a už na tu Kráčmeru čekal, ta vystřelila jak šíp, bylo jí asi 5-6 let, my bydleli v přízemí, tak jsem to měla na očích, lavička byla v parčíku pod balkonem. O čem se Ti dva mohli hodiny bavit, to fakt dodnes nevím a ona ho hrozně milovala, jeho smrt obrečela. Inu herec, uměl to s ní a možná mu přinesla k jeho osamělosti i kousek radosti.

Když jsem zjistila, že se baví s kdekým - to jí byly asi 4 roky, synovi 6, tak jsem se rozhodla pro sexuální osvětu. Moc se mi do toho nechtělo, pravda, musela jsem se trochu připravit co jim vlastně říci, vyčkala jsem večera, kdy byl manžel na služební cestě dala si panáka, svolala děti a začala. Víte, že už si ani nepamatuji, co jsem jim vykládala???
Ale opravdu jsem měla jen jednoho malého panáka!
No a když jsem byla u konce, dcera se mi opět tím jejím hypnotizujícím pohledem upřeně koukala do tváře (tím vyvedla i třídní učitelku z konceptu už v první třídě, že si mne zavolala, co má dělat, když tak kouká, tím už „ženským“ pohledem, neporadila jsem jí, měla jsem s tím potíž sama),musela jsem tedy naostro říci, že přednáška je u konce, zda mi rozuměli a jestli se chtějí něco zeptat.

Jasně, že to vyřešila dcera:“ jo, maminko, rozuměli, kdyby mi někdo dával žvejku a někam mne zval, tak si jí nevezmu, ještě by mohla být zkažená“.

Málem jsem se skácela, nic takového jsem vůbec neřekla! Mohla jsem zřejmě začít znovu....ale namísto toho jsem sezení rozpustila a šla si dát druhého panáka  a zavolat choti.

Jinak se svěřují s důvěrou dodnes, i o radu jsem občas žádána!, dlužno podotknout, že dcera více, snad že je to ženská, snad je to tou její povahou...:-)))))
Roxy

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


:-))) Tyhle histroky jsou k nezaplacení! Míša

Téma prodnešní den je jasné a já se těším na vaše názory a zkušenosti.

·         Jaký je váš názor na sexuální výchovu ve školkách?

·         Chodíte nazí před svými potomky?

·         Jak jste jim vysvětlili, že přišly na svět?

·         Byli k vám vaši rodiče otevření?

·         Co vy a tabu projektovaná dětem?

·         Hovoříte s dětmi o sexu?

Pište už od této chvíle na redakce@zena-in.cz

Reklama