S jídlem, ale i prostým dýcháním pronikají do úst nejrůznější mikroorganismy, které ovlivňují nejen zdraví úst, ale i celého těla. Některé jsou samozřejmě důležité, protože pomáhají s trávením nebo tělo chrání, potom jsou tu ale i bakterie, které při přemnožení škodí a mohou způsobit nepříjemné zdravotní komplikace. Pokud se z úst dostanou dál, mohou vést k problémům se srdcem, plícemi i klouby.  

Pozor na těhotenskou gingivitidu
preg.jpg

Konkrétně v ústech se potom podílejí na zápachu, kazivosti zubů, zánětech dásní, paradontóze nebo krvácení dásní. Pro těhotné ženy představuje riziko takzvaná těhotenská gingivitida, neboli zánět dásní. Kolísající hladina hormonů a také těhotenské chutě (větší přísun sladkých potravin apod.) mohou vést k tomu, že těhotné ženy mají citlivější a ke krvácení náchylnější dásně. Jsou červené, oteklé a samozřejmě bolí. Ženy by tedy v období těhotenství měly být na svá ústa obzvláště opatrné.

Doporučuje se častější čištění zubů (ideálně po každém jídle, cca s půlhodinovým odstupem) a četnější návštěvy zubaře nebo používání měkkých kartáčků. Samozřejmostí by mělo být nezapomínat na čištění mezizubních prostor a jazyka. A žena by se rovněž měla snažit držet své těhotenské chutě na uzdě, hlavně co se týče sladkého mlsání. To ostatně platí nejen pro těhotné, ale pro všechny, kteří si chtějí udržovat zdravý chrup. Podceněná prevence nebo neléčený zánět mohou vést k odhalování krčků, k ústupu dásní, a záhy můžete o zuby dokonce přijít.

Kromě jmenovaných opatření pomáhají rovnováhu v ústech udržovat také probiotika. Jde o živé organismy, které jsou prospěšné pro střeva, imunitu i ústa a najdeme je například v kysaných mléčných výrobcích, v kysaném zelí apod. Prodávají se ale i ve formě doplňků stravy.

Doplněk stravy nejen pro těhotné

608958e5f2954obrazek.pngBioGaia® Prodentis® probiotické pastilky je doplňek stravy určený k péči o ústní mikrobiotu, zuby a dásně. Obsahuje kombinaci dvou probiotických kmenů Limosilactobacillus (dříve nazývaný Lactobacillus) reuteri Prodentis® 100% přírodního původu. Užívat ho mohou nejen těhotné a kojící ženy, ale i senioři, diabetici a děti od tří let. Pastilky se staly předmětem více než padesáti klinických studií a je vhodné je užívat např. při zánětech dásní, paradontóze, zvýšeném riziku kazivosti zubů, při nošení rovnátek, zubních implantátů nebo náhrad a také v případě, že vás trápí zápach z úst. Jedna až dvě pastilky s mátovou příchutí se nechají denně rozpustit v ústech.

Doplněk stravy

Více info zde
60895892aec94obrazek.png

Reklama