Také máte pocit, milé ženy-in, že by našemu politickému prostředí slušel takový menší matriarchát? Že by se zkvalitnilo, zkulturnilo, že by se ženy mezi sebou, i s muži zároveň, dokázaly rozumněji domluvit? 
 
Určitě si vzpomínáte na předvolební sliby vrcholných zástupců, týkající se deklarované snahy o vyšší počet žen v JEJICH politické straně a pádem tím ve vrcholné politice vůbec.

Avšak dnes, krátce po volbách do Poslanecké sněmovny ČR, mi na toto téma jaksi automaticky „naskočil“ jeden Shakespearův citát: “Slib zvažte slibem, nezvážíte nic. Do misek vah je vložte proti sobě – slib jako slib - a prázdny budou obě“. Kolik žen tedy pánové mezi sebe pustili? Jak vypadají ty rovné šance na jevišti zvaném vrcholná politika?

Nedávno jsem psala nějaký článek a jedním uchem zároveň poslouchala vysílání veřejnoprávního rozhlasu. Najednou mi došlo, že většina ženských jmen, zmiňovaných ve vysílání v  politickém kontextu, patří ženám, které opouštějí své funkce a s vrcholnou politikou se LOUČÍ! Petra Buzková, Kateřina Dostálová, Táňa Fischerová, atd. atd. A jak tedy konkrétně dopadly předvolební sliby pánů tvorstva o tom, že nás, ženy, ve větší míře připustí k rozhodování o věcech obecných?

Na tomto poli nejlépe obstála Strana zelených, která má přesně padesátiprocentní zastoupení poslanců a poslankyň. Tři muže a tři ženy. Ale nováček na českém politickém kolbišti je čestnou výjimkou. Stručná fakta říkají o ostatních stranách následující:

  • ODS - 72 mužů a 9 žen
  • ČSSD - 65 mužů a 9 žen
  • KSČM - 18 mužů a 8 žen
  • KDU-ČSL - 11 mužů a 2 ženy

Nakonec ještě poznámka. Občas se ozývají hlasy, proč si tedy my, ženy, nějakou stranu nezaložíme, proč ji ty schopnější z nás neuvedou do života. Ale ona přece už dávno existuje. No jistě, mluvím o Straně rovných šancí. A jakými výsledky se tato „ženská strana“, k jejímž prioritám patří zavedení kvót pro ženy na stranických kandidátkách,ve státní správě i dozorčích radách, může pochlubit?
Těch 0,20 % opravdu nepatří k závratných úspěchům! Takže tak. Asi nás problematika žen v politice zase až tak nepálí. Nebo snad ano?

A vůbec, milé čtenářky, jaký máte názor na zavedení kvót pro ženy? A myslíte, že by jejich větší počet opravdu prospěl naší politice scéně?

Reklama