rovnátka

Krásný usměv. To je věc, která se nám u člověka do paměti vryje nejvíc. Chtěla byste taky takový, jenže místo toho máte zuby poněkud pokřivené? Pak si zapište za uši, že nikdy není pozdě začít. Rovnátka totiž nejsou jen výhradou dětí. Na každých pět dětí s rovnátky dnes připadá jeden dospělý. A tomu nejstaršímu, který podstoupil ortodentickou léčbu, bylo neuvěřitelných 97 let.

Rovné, správně postavené zuby nejsou dobré jenom pro krásný úsměv, ale především pro zdraví celé ústní dutiny. Křivé a překrývající se zuby mohou vést až k potížím při žvýkání, dýchání, poruchám řeči, bolestem čelistních kloubů. A také se špatně čistí, což může být příčinou paradontózy.

Kdy ano a kdy ne?

Rovnátka se v dospělosti dávají v těch případech, které byly v dětství zanedbány, nebo se vada projevila či zhoršila s přibývajícím věkem. Někdy je třeba použít rovnátka v případě, kdy chce pacient vsadit implantát za chybějící zub. Okolní zuby totiž mají tendenci se vklánět do mezery a proto je třeba nejprve tyto zuby narovnat zpět. Podmínkou pro ortodentickou léčbu jsou samozřejmě zdravé a dobře udržované zuby a zdravé dásně.

„Dnes už ale víme, že i zuby, kolem jejichž kořene došlo k poměrně značné ztrátě kosti, lze opatrně ortodonticky dovést do správného postavení, a tím zásadně přispět k prodloužení jejich životnosti. Předpokládá to ovšem systematickou mezioborovou spolupráci parodontologa, ortodontisty a protetika,“ napsala pro Ženu-in zubní specialistka Magdaléna Koťová.

Jaký je rozdíl v léčbě dospělých a dětí?

U dospělých se ve většině případů používají fixní aparáty, tedy pevná, nevyjímatelná rovnátka. Na zub se nalepí zámečky a poté se připevní drát, kterým se provádí posun dle dané vady. Rozdíl v léčbě dospělých je hlavně v délce léčby. U dětí léčba trvá obvykle dva roky, u dospělých je zpravidla delší. Dospělá tkáň už není tolik přizpůsobivá a neroste, tudíž se nedá využít potenciál růstu. Je také křehčí a tak se k ní musí přistupovat šetrně - užívá se menší aktivní síla. Délku léčby ovlivňuje nejen konkrétní vada, ale i další faktory, jako jsou chybějící zuby, poškození zubů a podobně.

Sejmutím pevných rovnátek, ale léčba nekončí. Znamená to, pacient ještě dlouhodobě nosí retenční pomůcku (retence - zachování) v podobě snímatelné či pevné dlahy, nebo „vyndavacích“ rovnátek.

Rovnátka jako módní doplněk?

Pokud jste se i vy rozhodla pro rovnátka, nemusíte se obávat, že utrpí vaše sebevědomí. Kromě klasických kovových rovnátek si můžete vybrat i méně nápadná keramická. A odvážlivci si mohou nechat připevnit rovnátka různě barevná. Tyto dvě varianty jsou ale o poznání dražší. Cena jednoho kovového zámečku se pohybuje kolem 100 korun, keramický stojí 400. Průměrně je třeba si na fixní aparát připravit kolem 15 tisíc, nasazovací rovnátka jsou o poznání levnější. Některé pojišťovny na rovnátka přispívají malou částkou i dospělým.

Nosila jste někdy rovnátka? Nosila byste je jako dospělá? Šla byste do klasiky, nebo se vám líbí ta barevná?

Reklama