Co víte o rovnátkách? Zeptali jsme se na to, co vás zajímá, zubního technika Mariána Svorada. Přečtěte si jeho odpovědi!

svoradZubní technici, tedy i Vy se živí vyráběním ortodontických výrobků. Co si vše mám představit pod tímto trochu záhadným pojmem? Zubní protézy?
Zubní technik vyrábí nejen zubní náhrady, ale zabýváme se také výrobou zdravotnických prostředků, které mají za úkol korigovat různé vady v růstu zubů. Křivé zuby mohou být nejen estetickým problémem, ale mohou ve vyšším věku způsobovat bolest čelistních kloubů, a také v negativním slova smyslu ovlivňovat tvar obličeje... Mou specializací jsou snímací rovnátka, která jsou nedílnou součástí cesty za rovným chrupem, a to nejen u dětí.

Jaké vady mohu snímacími rovnátky korigovat?
V první řadě záleží na tom, kolik je vám let. Jinak postupujeme u dětí v předškolním a raném školním věku, jinak u dospělého. Dětem ve věku do cirka deseti let je možné lehčí vady chrupu, vztahy jednotlivých čelistí, částečně postavení zubů (například předkus) korigovat pouze snímacími rovnátky. Ty vyžadují ale určitou disciplínu, je třeba je nosit alespoň 18 hodiny denně. Proto je třeba i spolupráce rodičů, aby dítě k nošení rovnátek vhodně motivovali. Pomoci mohou i veselá a barevná rovnátka, ke kterým si dítě spíše utvoří pozitivní vztah. Máme k dispozici širokou škálu barevného provedení či obrázků, které děti jistě ocení. Například teď si speciálně vyžádala osmiletá holčička rovnátko s motýlkem, podobné viděla u své kamarádky. Je to výborná motivace: její maminka si velice pochvaluje, že rovnátka nosí ráda a dobrovolně, a že ji tedy do rovnátek nemusí stále nutit a kontrolovat ji.

To je opravdu hezká myšlenka! Myslela jsem, že se vyrábí pouze ta nesympatická růžová rovnátka. Uhradí mi toto provedení pojišťovna?
Jsme vždy rádi, když se rovnátka líbí! Co se týče pojišťovny, je to těžká otázka. Z principu nadstandardní provedení pojišťovna nehradí, nicméně většinou pacient nic nedoplácí, neboť my zubní technici vycházíme takto vstříct zubnímu lékaři a jeho pacientům. Já osobně si nic navíc za barevné provedení neúčtuji. Pokud si některý kolega něco navíc účtuje, je to jistě v řádu stokorun a myslím, že takto malý doplatek a radost a ochotu dítěte rovnátka nosit určitě stojí.

rovnatka

Jak dlouho přibližně trvá léčba se snímacími rovnátky?
Ne vždy je možno vyléčit vadu snímacími rovnátky, ale je možné předléčení a doba je různá, dle typu rovnátka řekněme cca 2 roky.                                          

Pokud je mi tedy více než 10 let, snímací rovnátka v úvahu nepřipadají?
Ale ano, určitě. Snímacími rovnátky si v některých případech můžete chrup předléčit před nasazením rovnátek trvalých, tzv. zámečkových. Jsou také nedílnou součástí doléčování, kdy po sejmutí rovnátek trvalých dostanete rovnátka tzv. na noc, aby se chrup v žádoucí poloze ustálil.

Pokud mám pocit, že mám křivé zuby, musím navštívit zubaře, aby mi „předepsal“ rovnátka, nebo se mohu obrátit rovnou na ortodontické pracoviště?
Běžným postupem je, že praktický zubní lékař, který diagnostikuje ortodontickou vadu u pacienta, ho odesílá s doporučením na ortodoncii. Ale ani v případě, že se obrátíte přímo na ortodoncii, určitě nebudete odmítnuti.

Zaznamenáváte větší zájem o rovnátka? Dbají rodiče více o hezký a rovný chrup svých dětí?
O rovnátka je dlouhodobě velký zájem a lidé si uvědomují, že péče o zuby je dobrá investice do budoucnosti. Stejně jako v jiných zemích, tak i v České republice se rovnátka stávají módním prvkem, i když hlavními důvody pro rovnání zubů je zdravotní a estetické hledisko.

Marián Svorad

  • je zubní technik se specializací na ortodontické výrobky (rovnátka)
  • ve svém oboru má 20letou praxi
  • přednáší na kongresech zubních techniků, pořádá praktická školení výroby ortodontických výrobků
Reklama