Poprosili jsme odborníka, zubního lékaře Štěpána Slezáčka, aby nám odpověděl na několik zásadních otázek pro péči o zuby a ústní dutinu – zejména, pokud mají děti fixní rovnátka.

teeth

Blíží se čas prázdnin a děti se rozjedou na tábory, k moři, k babičkám nebo ke známým. Některé děti jsou pořádné a nezapomínají na návyky, které jim celý rok vštěpujeme. Jiné děti jsou schopné, díky zábavě, kterou prožívají přivést z tábora kufr plný čistých věcí, protože neměli čas se převléknout a špinavé věci jim nevadily. Tak je to podobně s hygienou v létě – když jsou prázdniny, zubní kartáček osiří v toaletní taštičce a dítě ho vytáhne jen po důrazném upozornění. Pokud má navíc dítě rovnátka, je hygiena ještě důležitější. Není to samozřejmě doménou všech dětí, ale jistě mnozí z vás tyto situace znáte, stejně jako my v redakci s našimi dětmi.

Protože čistění zubů je ale potřeba zvládat v jakémkoliv ročním období, poprosili jsme odborníka, aby nám odpověděl na několik zásadních otázek pro péči o zuby a ústní dutinu – zejména, pokud mají děti fixní rovnátka.

Oslovili jsme odborníka z ERPET MEDICAL CENTRA http://www.erpetmedical.cz/, zubní klinikou, se kterou spolupracujeme. Na naše otázky nám odpověděl MUDr. Štěpán Slezáček, zubní lékař a specialista, ortodontista.

  • Pokud  nosí dítě rovnátka, má více dbát na čištění zubů?

1) Ano, děti by měly velmi pečlivě dbát na dentální hygienu, zvláště pokud mají nasazena fixní rovnátka. Pečlivým čištěním se dá předejít nejrůzším koplikacím, jako je vznik zubního kazu nebo zánět dásní. Za rovnátky se na zubech totiž zachycují ve větší míře zbytky potravy, které, když se pravidelně a důkladně neodstraní, následně způsobují vznikl plaku, zubního kamene a zubního kazu.

  • Mají rodiče pořídit dítěti speciální kartáčky na čištění zubů?

2) Určitě ano, všichni pacienti, kteří mají fixní rovnátka, by měli používat jednak běžný zubní kartáček (nebo existují i speciální kartáčky pro pacienty s rovnátky – ale běžný kartáček je dostačující), dále mezizubní kartáček, kterým se vyčistí prostor pod drátky a na detailní dočištování by měli používat jednosvazkový (solo) kartáček.

  • V případě fixních rovnátek – na co si musíme dát pozor?

3) V případě fixních rovnátek je třeba hlavně dávat pozor při jídle - pacienti by neměli ukusovat tvrdé věci, jako například jablko, topinky a  podobně, mohlo by dojít k poškození rovnátka. Všechny tvrdé věci je třeba nejdříve nakrájet na malé kousky a pokousat na zadních zubech, po nějaké době se obvykle pacienti naučí jíst vše, jen si musí dávat pozor na to, jak kousat. Někdy může dojít k poškození aparátku úrazem při sportu, ale to je naprosto výjimečné (může se to stát hlavně u kontaktních sportů).

  • Jak často si děti musí čistit zuby s fixními rovnátky?

4) Ideální je čistit zuby s rovnátky po každém jídle alespoň běžným zubním kartáčkem, 2-3x denně je dobré vyčistit zuby i mezizubním a jednosvazkovým kartáčkem. Zuby se obecně nedoporučuje čistit ihned po jídle (vzhledem k narušení zubní skloviny potravinami a nápoji), ale nejprve vypláchnout ústa čistou vodou a čistit zhruba za 20 minut.

  • Může se dětem vytvořit pod rovnátky zubní kámen?

5) Pokud se zanedbá dentální hygiena, tak zubní kámen může opravdu vzniknout - to by se ale u ortodontických pacientů obecně, nejen u dětí, nemělo stát. Pacienti s rovnátky dochází pravidelně na kontroly, při kterých se sleduje také to, zda pacient zuby dobře čistí. Případně je vhodné navštívit dentální hygienistku, která vznikající zubní kámen odstraní a pacientovi správné čištění vysvětlí a přímo v ústech i naučí.

Děkujeme za odpovědi!

Erpet medical centrum

Jak jste na tom s dětmi vy? Také s nimi o prázdninách svádíte větší boj s čištěním zubů? Napište nám o tom!

Reklama