5e5cd5f7748e2obrazek.png
Kdo by teď chtěl objednat roušku, nebo respirátor v obavě před onemocněním COVID-19 způsobeným koronavirem, má smůlu. Prodejci hlásí vyprodáno a výrobci zatím nestíhají díru na (nejen) evropském trhu zaplnit. Toho už využívají překupníci, kteří draží na různých portálech respirátory v hodnotě 50 Kč za více než tisícikorunu. A často úspěšně, lidé na jejich nabídku v panice před onemocněním přistupují. Než se necháte k neuváženému nákupu zviklat i vy, máme pro vás rychlý přehled, která pomůcka vás skutečně ochrání, a která vám je naopak k ničemu.

Textilní rouška

Pokud si ji nasadí zdravý člověk, před žádným virem ho rozhodně neuchrání. „Roušky jsou určené zejména k ochraně okolí, tedy aby již nemocný člověk nešířil nemoc dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou COVID-19 neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekčním,“ vysvětluje Ministerstvo zdravotnictví ČR v reakci na zběsilé nákupy v lékárnách.

Výjimkou jsou jen speciální roušky vyráběné s použitím nanotechnologických výrobních postupů, které vás před viry mohou do jisté míry ochránit.

Respirátor neboli filtrační polomaska

Jde o jakési síto, které zachytí nežádoucí částice ze vzduchu. Existuje jich ale více druhů – vždy záleží na tom, před čím, v jakém prostředí a po jakou dobu vás mají chránit. Jediný správný, který k vám nepustí viry, je však ten s označením kategorie FFP3. Ale i ten musíte používat správně.

  • Nejdříve ze všeho zjistěte, zda už není po expiraci. Ani respirátory totiž nemají neomezenou dobu použitelnosti a u některých nepřevyšuje jeden rok.
  • Po delší dobu si rozhodně nevystačíte s jediným respirátorem. „V případě používání proti bakteriím, virům, sporům atd. se respirátory v kategorii FFP3 používají zásadně jako jednorázové! To pochopitelně platí pro laboratoře a tam, kde je výskyt bakterií a virů jistotou. Pro preventivní používání je rozhodně lepší používat filtrační polomasku (respirátor) i opakovaně než ji nepoužívat vůbec,“ radí zákazníkům prodejce osobních ochranných prostředků Pícha Safety s tím, že filtrační polomasky se v žádném případě nedoporučuje prát nebo čistit.

Jak se proti nákaze COVID-19 preventivně chránit?

Ministerstvo zdravotnictví ČR nabízí stejné rady, jako při boji proti klasickému respiračnímu onemocnění v chřipkovém období.

  • Vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní,
  • dodržovat základní hygienická pravidla,
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí,
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí,
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál),
  • samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku.

Čtěte také:

Reklama