O své sedmileté rotvajlerce Bornie nám napsala čtenářka Žábina. Přečíst si o ní můžete v tomto článku, kterým pokračuje Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. Tak tedy, jaký že vlastně rotvík je...

Země původu: Německo
Použití: společenský, služební a pracovní pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 2, pinčové a knírači, molosská plemena, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
  • Sekce 2.1, molosská plemena – dogovití psi
  • Se zkouškou z výkonu
  • Celý standard FCI: Rotvajler (klikni)

Velikost (kohoutková výška):rotvajler

  • Psi: 61 až 68 cm
  • Fenky: 56 až 63 cm

Hmotnost: zhruba 42 kg

Dožívá se: 11 až 12 let

Chovatelské kluby: Rotweiler klub (www.rkcr.cz)

Historie plemene...

Rotvajler patří mezi nejstarší plemena psů. Jeho původ sahá až do doby antického Říma. Tehdy se používal jako pastevecký pes a na pohánění stád. Tito psi táhli římskými legiemi přes Alpy, chránili lidi a poháněli stáda. V oblasti kolem Rottweilu se tito psi setkali s místními psy a jejich krev se smísila. Hlavním úkolem rotvajlerů bylo nyní pohánění a střežení velkých stád dobytka a obrana pána a jeho majetku. Toto plemeno dostalo svůj název podle starého říšského města Rottweilu: rottweiler. Rotvajler se stal také psem řezníků. Řezníci chovali tento ráz psů jen na výkon a pro své účely. Tak během let vznikl vynikající strážní pes a pes pro pohánění stád, který se využíval také jako tažný pes. Když na počátku 20. století hledala policie vhodná plemena psů pro své účely, zkoušela také rotvajlery. Velmi rychle se ukázalo, že rotvajler je velmi vhodný také pro policejní účely. Proto byl v roce 1910 oficiálně uznán jako policejní plemeno. Chovatelé rotvajlerů usilují o psa překypujícího silou, černého s červenohnědými jasně ohraničenými odznaky, který přes svoji celkovou mohutnost nepostrádá ušlechtilosti a je mimořádně vhodný jako společenský, služební a pracovní pes.

Vzhled psa a důležité proporce...

rotvajler

Rotvajler je středně velký až velký robustní pes, není těžkopádný, ani lehký, není vysokonohý, ani chrtovitý. Jeho souměrná postava je robustní a podsaditá, ukazuje na velkou sílu, obratnost a vytrvalost. Typické je jeho pálené zbarvení.

Důležitá je:
Délka trupu měřená od vrcholu hrudní kosti až k výběžku sedací kosti, která by měla přesahovat kohoutkovou výšku maximálně o 15%.

Povaha rotvajlera...

Je to přátelský a klidný pes, v zásadě vlídný, miluje děti. Je velmi oddaný, poslušný, ovladatelný, rád pracuje. Jeho zjev prozrazuje rozhodnost. Chování je sebejisté, nebojácné, jde o psa pevných nervů. Na své okolí reaguje s velkou pozorností.

Jak o něj pečovat...

Rotvajler není příliš náročný na péči, jeho srst nevyžaduje úpravu. Na co ale náročný je, to je krmivo - rotvajler rád jí, takže může mít sklony k obezitě. Jde o mohutného a statného dobráckého psa, který je vhodný do bytu i do kotce, ale k životu potřebuje dostatek prostoru, takže raději žádná garsonka.

S rotvajlerem je dobré hodně pracovat, jinak hrozí, že zleniví a může mít i zdravotní obtíže spojené právě s obezitou. Výchova musí být důsledná s důslednou socializací.

Slovo čtenářky Žábiny - paničky rotvajlerky Bornie

Posílám foto naší psí dámy Bornie. Je to čistokrevný rotvajler, ale není to žádný bojový pes, jak je těmto psům někdy - neprávem - přezdíváno. Vše záleží na výchově a přístupu pánečků, to je celý problém. Naše Bornie je přátelský, veselý rotvík, který miluje celou naši rodinu a také všechny přátele a kamarády. Letos na podzim jí bude už 7 let, a jelikož toto plemeno se moc vysokého věku nedožívá, začínám se bát doby, kdy už s námi nebude. Je to právoplatný člen naší rodiny a všichni jí moc milujeme. Jednou jsem četla krásnou větu: Psa nezajímá jestli jste krásní nebo oškliví, bohatí nebo chudí... miluje vás celým svým srdcem, celou svou duší. O kolika lidech byste tohle mohli říct?

Miluju procházky s ní, má moc ráda vodu, takže teď v létě chodíme každý den k řece, kde se koupe. Po koupání je unavená a proto si musí odpočinout, jak dokazuje foto :-).

Přeji všem krásné léto!

Bornie

Redakční douška

O dobrosrdečnosti rotvajlerů se můžete přesvědčit v tomto článku...


soutezni foto


Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama