rotarixRotavirus vyvolává u dětí jedno z nejtěžších průjmových onemocnění. Je vysoce infekční, přenáší se velmi často zanesením viru do úst, kontaktem mezi dětmi, kontaminovanýma rukama, hračkami, ale i vzduchem. Vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči běžným desinfekčním prostředkům. Ani kojené děti nejsou před infekcí chráněny. Přitom však existuje účinná prevence.

Více nám o rotavirech poví vedoucí epidemiologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Petr Pazdiora.

Co to vlastně rotaviry jsou? A jak se přenáší?
Rotaviry patří mezi RNA viry, přenášejí se prostřednictvím rukou či předmětů kontaminovaných stolicí (hračky, přebalovací stoly, kliky, madla, apod.). K nákaze může dojít i vzdušnou cestou, kdy se kontaminovaný prach vznese a dostane se do dýchacích cest, ze kterých se může dostat např. při polknutí, zvracení do trávicího traktu.

Jaká onemocnění mohou způsobit? A jaké jsou jejich příznaky?
rotarixOnemocnění se většinou projevuje jako horečnatý průjem doprovázený intenzivním zvracením a bolestmi břicha, které mohou napodobit i náhlou břišní příhodu. Nejčastější komplikací je odvodnění organismu, které bývá důvodem hospitalizace.

Jak se tato onemocnění léčí?
Onemocnění se léčí jen dostatečným přísunem tekutin a úpravou stravy. U těžce odvodněných rehydratace (zavodnění) probíhá prostřednictvím infuzí.

Existují nějaká místa či roční doby, kdy je vyšší riziko nákazy?
Infekce se vyskytuje celoročně, v našich podmínkách dochází každoročně k sezónnímu nárůstu mezi lednem a květnem, výrazný výskyt lze očekávat pravděpodobně začátkem příštího roku.

V souvislosti s rotaviry se často hovoří o dětech. Proč?
Infekce nejčastěji postihuje děti do 5 let věku. Po opakovaných infekcích v dětství vzniká dlouhodobá imunita, která chrání před příznakovými onemocněními. Zejména ve vyšších věkových skupinách je tato ochrana ale již znovu nedostatečná, proto dochází k onemocněním i v dospělosti.

Je možné se rotavirům vyhnout? Jaká je možná prevence nákazy?
I když důsledné mytí rukou a hygiena napomáhají snížit riziko infekce, ukazuje se, že jediným účinným preventivním opatřením je vakcinace. Tu je nutné zajisti v prvních měsících života, k dispozici jsou 2 vakcíny, které se aplikují v podobě kapek přímo do úst ve věku od 6 týdnů do 24, resp. 26 týdnů věku.

Více informací o možnostech očkování se dozvíte na www.rotarix.cz

Reklama