Více nám o rotavirech poví vedoucí epidemiologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň Petr Pazdiora.
Co to vlastně rotaviry jsou? A jak se přenáší?
Rotaviry patří mezi RNA viry, přenášejí se prostřednictvím rukou či předmětů kontaminovaných stolicí (hračky, přebalovací stoly, kliky, madla, apod.). K nákaze může dojít i vzdušnou cestou, kdy se kontaminovaný prach vznese a dostane se do dýchacích cest, ze kterých se může dostat např. při polknutí, zvracení do trávicího traktu.
Jaká onemocnění mohou způsobit? A jaké jsou jejich příznaky?
Jak se tato onemocnění léčí?
Onemocnění se léčí jen dostatečným přísunem tekutin a úpravou stravy. U těžce odvodněných rehydratace (zavodnění) probíhá prostřednictvím infuzí.
Existují nějaká místa či roční doby, kdy je vyšší riziko nákazy?
Infekce se vyskytuje celoročně, v našich podmínkách dochází každoročně k sezónnímu nárůstu mezi lednem a květnem, výrazný výskyt lze očekávat pravděpodobně začátkem příštího roku.
V souvislosti s rotaviry se často hovoří o dětech. Proč?
Infekce nejčastěji postihuje děti do 5 let věku. Po opakovaných infekcích v dětství vzniká dlouhodobá imunita, která chrání před příznakovými onemocněními. Zejména ve vyšších věkových skupinách je tato ochrana ale již znovu nedostatečná, proto dochází k onemocněním i v dospělosti.
Je možné se rotavirům vyhnout? Jaká je možná prevence nákazy?
I když důsledné mytí rukou a hygiena napomáhají snížit riziko infekce, ukazuje se, že jediným účinným preventivním opatřením je vakcinace. Tu je nutné zajisti v prvních měsících života, k dispozici jsou 2 vakcíny, které se aplikují v podobě kapek přímo do úst ve věku od 6 týdnů do 24, resp. 26 týdnů věku.
Více informací o možnostech očkování se dozvíte na www.rotarix.cz
Nový komentář