Novým fenoménem doby je nezávislost a vyhrává ten, kdo se umí odpoutat. Lidé si chtějí tuto volnost vychutnávat, a tak se stávají konzumenty výrobků a služeb, které jim umožňují tento pocit prožít: auta, notebooky, internet, mobilní telefony...
Dobří pozorovatelé již tento trend zachytili a ty, kteří tuto hodnotu vyznávají, se snaží odměňovat, motivovat a lákat na víc a víc nezávislou nabídku služeb a produktů. Ale co je vlastně nezávislost a jak tedy být opravdu sám sebou?
Oskar má několik tipů, jak si dělat věci „po svém“...


Najít rovnováhu mezi touhou “někam patřit” (do kultury, do společnosti) a potřebou “být sám sebou”, být sebejistým a nezávislým, pro nás není jednoduché. Necháme si poradit, ověříme si vlastní rozhodnutí s několika dalšími lidmi, nebo dokonce přijmeme jejich názor či rozhodnutí za své. Některé z nás může myšlení a jednání pouze podle svého určitým způsobem stresovat. Od malička jsme totiž vystavováni vlivu ze strany rodičů, učitelů, přátel, kolegů, ale též státu, médií a vlastně celé společnosti.

Proto některým vlivům podlehneme, jiným ne. V některých situacích se rozhodneme nezávisle, v jiných spoléháme víc na druhé. Abychom se některých závislostí zbavili, musíme nejprve identifikovat a pochopit vlivy, které nás tímto způsobem ovlivňují.
Zkuste si odpovědět a najít tu vlastní ZÁVISLOST.

Sociální závislost
Přijímáte cizí myšlenky často za své?
Máte pocit, že se musíte přizpůsobit, abyste nebyli sami, protože sami nemůžete přežít?
Bojíte se nesouhlasit, abyste nenarušili vztahy?

Sociálně-emocionální závislost
Jak silná je Vaše závislost na rodičích, kamarádech a těch, které milujete?
Celý Váš život se točí téměř výhradně kolem určité osoby (přítel, matka, kamarádka)?
Navštěvujete své rodiče pravidelně každou neděli, protože jinak by je to mrzelo a Vás taky?

Závislost na lásce
Myslíte si, že byste bez svého partnera byli ztraceni a Váš život již neměl cenu?
Potřebujete někoho jiného, díky komu byste se cítili bezpečně a plnohodnotně?

Závislost v manželství
Přijímáte tradiční roli ženy/matky, která je ekonomicky závislá a nechá se ochraňovat?
Je Vám příjemné být pasivní, nechat rozhodovat jiné a cítit se v bezpečí?

Odpoutání se od rodičů
To, že byste měli odejít od rodičů, Vám způsobuje trauma?
Je pro Vás těžké, že se Vaše děti chtějí osamostatnit?
Neustále se o své děti obáváte?

Jestli jste již svou závislost identifikovali a chcete se jí zbavit, nabízíme Vám „Oskarovo desatero nezávislosti“.

Oskar
se totiž snaží lidi inspirovat k tomu, aby byli nezávislejšími. Určitě Vám také neunikla Oskarova provokativní „pupíková“ reklamní kampaň na službu „Po svém“. Ta zvýhodňuje a odměňuje samostatné a nezávislé lidi, kteří využívají hlasovou, internetovou nebo sms samoobsluhu.

Petr Šindler, tiskový mluvčí Oskara: “Proč pupíky? Jsou totiž skvělým symbolem nezávislosti. Právě na tu Oskar vsadil, protože si uvědomil, že jde o klíčovou hodnotu a důležitou část osobnosti našich zákazníků. A jelikož nezávislé chování vyžaduje dávku odvahy a osobní zodpovědnosti, chceme je za něj odměnit výhodnějším voláním a dalšími službami zdarma.“

Jestli se chcete dozvědět o službě „Po svém“ víc, nebo máte chuť světu ukázat vlastní symbol nezávislosti - Váš pupík, podívejte se na www.posvem.cz

Do „pupíkové on-line galerie“ můžete přidat i svůj vlastní obrázek a všem ukázat, že i Vy jste od narození samostatní.

OSKAROVO DESATERO NEZÁVISLOSTI
1) Mějte vlastní akční plán
Stanovte si své vlastní nezávislé cíle (v živote, lásce, zaměstnání, financích...), naplánujte si jejich realizaci krok po kroku a pochvalte se za každý cíl, který splníte. Uvidíte, že pak opravdu uvěříte, že jste schopní a samostatní.

2) Postavte se svým obavám
Obavy a kritizování sama sebe způsobují, že se cítíte slabí a poddajní. Abyste to překonali, musíte se obavám postavit a překonat je prostě tím, že budete stále dokola opakovat věci, z kterých máte strach.

3) Ventilujte své záporné emoce
Pasivní a závislí lidé drží většinu svých negativní pocity na uzdě, protože se bojí, aby si náhodou neznepřátelili lidi, na kterých jsou závislí. Jednoduše potlačují pocity aby "měli klid". Navenek možná vypadají vyrovnaně a sebejistě, ale uvnitř velmi trpí.

4) Vyhýbejte se lidem, na kterých jste závislí
Pokud jste na určitých lidech závislí nebo se jim podřizujete, tak se jim raději vyhýbejte, abyste museli spoléhat sami na sebe.

5) Připomínejte si negativní dlouhodobé následky závislosti
Protože je závislost pohodlná, musíte si neustále připomínat její negativní dlouhodobé následky: jste ovládáni a slabí, máte malou sebeúctu, žijete život podle druhých, nemáte respekt ze strany ostatních, lidé vás často využívají.

6) Očekávejte pouze postupné změny
Samozřejmě, nemůžete čekat, že se najednou změníte v rozhodné a nezávislé jedince. Neúspěchy a opakování chyb jsou přirozenou součástí každého učení. Nedělejte z toho tragédii a nebuďte vůči sobě příliš kritičtí.

7) Buďte ohleduplně asertivní
Asertivita je opakem konformity, pasivity a slepé poslušnosti. Snažte se říkat, co si myslíte, projevujte své city, požádejte jiné o vysvětlení, mluvte o sobě a otevřete se. Rozhodujte se sami a nemějte strach říct NE.

8) Stanovte si vlastní směr – cíle, hodnoty, principy
Co je třeba změnit v mé rodině, ve škole, v práci? Jsou mé priority jasné? Proč se nesnažím prosadit? Jsou to platné odpovědi, nebo výmluvy? Jak se mohu zbavit překážek, které mi brání, abych dělal to, o čem si myslím, že bych měl dělat? Většina z nás zřejmě potřebuje poslání nebo jiný důvod jako motivaci.

9) Postavte se za svá práva
Uvědomte si, že máte stejná práva v manželství, v rodině, v přátelství, v práci i ve škole. Pokud se cítíte diskriminovaní, musíte se za svá práva postavit. Trvejte na tom, abyste byli rovnocenní.

10) Mějte se rádi
Nezávislost usnadní, pokud přijmete sami sebe. Jak byste mohli sami řídit svůj život, když si myslíte, že jste nedůležití, hloupí nebo špatní? Proč by se vámi měl někdo řídit, když nemáte důvěru ve své myšlenky ani v sebe sama?

Reklama