Rostlina s příběhem 2009

Ústav experimentální botaniky Akademie věd dnes vyhlásil druhý ročník soutěže o nejlepší fotografii a příběh ze světa rostlin. „Ústav chce tímto způsobem přitáhnout pozornost lidí k botanice,“ uvedl organizátor Jan Kolář.

„Cílem soutěže je přitáhnout pozornost lidí k botanice a biologii. Rostliny mají mnoho zajímavých vlastností, málo se ale o nich ví a my hledáme někoho, kdo je najde a převypráví,“ dodal Kolář. Proto soutěž nese název Rostlina s příběhem.

Soutěž potrvá až do 15. září, fotografie společně s jejich příběhem mohou lidé odesílat pouze prostřednictvím webových stránek soutěže zde: fotopribeh2009.avcr.cz. Odborná porota bude oceňovat snímky ve třech kategoriích - junioři do 20 let, profesionální biologové a veřejnost. Vítěz každé kategorie dostane 10 000 korun, druhá cena činí 5 000 korun a třetí 3 000 korun.

RostlinaNovinkou letošního druhého ročníku je pak to, že nejlepší fotku s příběhem zvolí prostřednictvím internetu i veřejnost. Připraveny jsou i věcné odměny pro vítěze, a to jak za vítězství v hlasování veřejnosti, tak odborníků.

„Rád bych upozornil, že příběh tvoří nedílnou součást soutěžního příspěvku. Nechceme pouhý popisek fotografie, ale spíše miniaturní reportáž. Musí sdělovat nějakou zajímavou informaci o zobrazené rostlině - jaké má biologické zvláštnosti, čím je významná pro přírodu či vědu, k čemu ji využívají lidé nebo podobně,“ vysvětlil Kolář.

Organizátor dodal, že z loňského ročníku soutěže se i on sám dozvěděl z příběhu věci, které o rostlinách netušil. „Například, že první tulipány se kupodivu nepěstovaly v Holandsku, ale v Praze,“ zmínil Kolář.

Zkusíte své štěstí?

Reklama