vodenka-seznam.jpg
Zdroj foto: Shuterstock

Voděnka má řadu lidových názvů a jak již bylo zmíněno výše, říká se jí mimo jiné také blázen. To proto jakou rychlostí roste. Přitom jí k tomu stačí úplně málo – voda a nepřímé slunce. Obecně pak tuto rostlinu nalezneme pod názvem Tradescantia. Tento odborný název získala od zahradníka a svého pěstitele Johna Tradescanta na přelomu 16. a 17. století.

Rostlina původem z Mexika, kterou měly v oblibě už naše babičky, nerada kvete v podmínkách, které panují v našem podnebí. Lidé si svou voděnku tedy vybírají zejména podle zbarvení listů. Oblíbené jsou především voděnky s bíle a fialově panašovanými listy.

Jak se o voděnku starat

Jak už bylo řečeno, voděnka nepotřebuje ke svému spokojenému růstu mnoho. Stačí, když jí dopřejete dostatek světla, ovšem bez přímého vystavení slunečním paprskům. Ozdobit s ní tak můžete například skříň v rohu místnosti nebo poličku v pracovně.  

Co se týče zálivky, záleží na ročním období. V létě můžete zalévat voděnku klidně každý den. Důležité je udržovat její substrát vlhký, ale ne přemokřený. V zimě postačí mírnější frekvence zálivky, a to jednou až dvakrát týdně. Podobně jako zálivka je na tom i hnojení - v létě hnojte pravidelně, v zimě vůbec.

Voděnka se velice dobře rozmnožuje stonkovými řízky, které stačí umístit do sklenice s vodou, dokud nepustí kořeny. Poté ji jednoduše zasadíte.

Zdroj info: dumazahradaprima-receptarabecedazahrady

Reklama