Zdroj foto: Shuterstock
Voděnka má řadu lidových názvů a jak již bylo zmíněno výše, říká se jí mimo jiné také blázen. To proto jakou rychlostí roste. Přitom jí k tomu stačí úplně málo – voda a nepřímé slunce. Obecně pak tuto rostlinu nalezneme pod názvem Tradescantia. Tento odborný název získala od zahradníka a svého pěstitele Johna Tradescanta na přelomu 16. a 17. století.
Rostlina původem z Mexika, kterou měly v oblibě už naše babičky, nerada kvete v podmínkách, které panují v našem podnebí. Lidé si svou voděnku tedy vybírají zejména podle zbarvení listů. Oblíbené jsou především voděnky s bíle a fialově panašovanými listy.
Jak se o voděnku starat
Jak už bylo řečeno, voděnka nepotřebuje ke svému spokojenému růstu mnoho. Stačí, když jí dopřejete dostatek světla, ovšem bez přímého vystavení slunečním paprskům. Ozdobit s ní tak můžete například skříň v rohu místnosti nebo poličku v pracovně.
Co se týče zálivky, záleží na ročním období. V létě můžete zalévat voděnku klidně každý den. Důležité je udržovat její substrát vlhký, ale ne přemokřený. V zimě postačí mírnější frekvence zálivky, a to jednou až dvakrát týdně. Podobně jako zálivka je na tom i hnojení - v létě hnojte pravidelně, v zimě vůbec.
Voděnka se velice dobře rozmnožuje stonkovými řízky, které stačí umístit do sklenice s vodou, dokud nepustí kořeny. Poté ji jednoduše zasadíte.
Zdroj info: dumazahrada, prima-receptar, abecedazahrady
Nový komentář
Komentáře
Já mám voděnku na východním okně, kam celé dopoledne praží slunce, nehnojím, zalívám jednou týdně do misky, pořád ji oštipuju aby se vůbec vešla na parapet a kvete mi nepřetržitě už od dubna. Tak buď jsem blázen já, nebo ta kytka :-D
U nás se říká blázen šplhavici. Daří se mu i ve vodě. Pořád rozdávám části stonků, aby nám nezarostl celou skříň. Chcete někdo pěstovat?