Ropákem roku 2014 se stal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Anticenu každoročně udělovanou sdružením Děti Země získal za snahu prolomit těžební limity hnědého uhlí na Mostecku. Ekologům vadila i jeho podpora výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách. S prázdnou ale neodešel ani prezident Miloš Zeman. Za jeden ze svých výroků získal Zelenou perlu.

Který z jeho čtyř nominovaných výroků nakonec „vyhrál“? „Jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly.“ Jde o úryvek z článku „Žádné ústupky zeleným fanatikům. Jsou to jezinky“, který vyšel minulý rok v květnu na webu Deníku. O vítězích rozhodovala více než stočlenná komise složená ze zástupců ekologických organizací, vysokoškolských pedagogů i politiků.

Ropák je smyšlené zvíře libující si v pobytu v životním prostředí zničeném člověkem. Pro svůj film Ropáci jej v roce 1988 vymyslel režisér Jan Svěrák. Tím dal nepřímý podnět k vytvoření anket Ropák a Zelená perla. Ropák se letos uděloval potřiadvacáté a Zelená perla podvacáté.

ropak

Reklama