Sdružení Romů severní Moravy dnes vyzvalo otevřeným dopisem předsedu vlády a další představitele českého státu, aby se urychleně zasadili o zrušení Dělnické strany, Národní strany a také organizace Národní odpor. Pokud se tak nestane, hrozí Romové hromadnou emigrací z České republiky.

 

„V případě neřešení nebo laxního přístupu vlády ČR k této problematice může dojít k hromadné emigraci Romů z naší republiky. V současné době už mnohé početnější romské rodiny, které se cítí ohroženy v této situaci, vážně uvažují o odchodu z republiky,“ napsal Ferenc ve svém dopise členům vlády.

 

Emigrace Romů, před kterou Ferenc varuje, by podle něj mohla být srovnatelná s exodem českých Romů do Kanady ve druhé polovině devadesátých let.


„Vím o řadě rodin, které chtějí odcestovat. U Romů, kteří nemají velké majetky, je to rozhodnutí daleko rychlejší. O emigraci uvažují ale i majetnější rodiny, protože strach mají všichni. To, co se stalo v Litvínově, se může s daleko horšími důsledky opakovat příště třeba v Ostravě nebo v Karviné,“ uvedl dále Ferenc.


„Věřme, že se celá naše společnost o požadavky Romů postará, a že nám nakonec neutečou. Vždyť představa, že by od nás všichni odešli, je pro každého slušného člověka nesnesitelná," říkají však ironicky obyvatelé problémových lokalit.

 

Máte pro dnešek ještě málo extrémů? Přečtěte si příběh jedné z vás: Pozor na nácky, zmlátili mi děti!

Reklama