V rámci Festivalu porozumění, který letos probíhal ve dnech 14.-17. května v Mariánských Lázních a okolí, se setkali Romové z Dobré Vody s lidmi s mentálním postižením. První setkání se uskutečnilo na recitále zpěvačky Petry Janů a skupiny Poprask v Městském divadle v Mariánských Lázních. Při druhém setkání navštívili mladí Romové přímo Ústav sociální péče pro mentálně postižené PRAMEN v Mnichově u Mariánských Lázní.

Již tradiční Festival porozumění je několikadenní příležitostí vzájemného setkávání lidí s postižením a lidí zdravých při nejrůznějších koncertech, výstavách a divadelních představeních. Jednou z částí festivalu byl právě i recitál Petry Janů, na který Domov PRAMEN letos prostřednictvím občanského sdružení Český západ pozval i deset Romů z Dobré Vody. Navzdory tomu, že sdružení nabídlo vstupenky ženám i mužům, koncertu se nakonec zúčastnila čistě dámská sestava. Některé z romských žen byly v divadle vůbec poprvé a atmosféru večera si nemohly vynachválit. „I když na recitálu byly Romové i neromové, lidé s postižením i ti bez postižení, radost všechny sblížila a nikdo necítil žádné vyřazení,“ popisuje jedna z romských žen, která byla na koncertě. „Dobře to vyjádřil moderátor večera, který prý před lety říkal, že Festival porozumění je setkání dvou světů, ale dnes to vidí tak, že je to vlastně setkání jednoho světa,“ doplňuje další z účastnic tohoto večera.

Hned druhý den některé z těchto žen spolu s dalšími převážně dospívajícími Romy navštívili přímo Domov PRAMEN v Mnichově u Mariánských Lázní. Sociální pracovnice Bohumila Petriková celou osmnáctičlennou skupinku provedla ústavem a odpovídala na dotazy týkající se fungování tohoto zařízení. Romové z Dobré Vody nahlédli i do chráněné dílny fungující přímo v ústavu, kde mentálně postižené ženy v rámci terapie vyrábějí nápadité blahopřání, svíčky, keramiku nebo malé koberce. Tato dílna sklidila velký úspěch zvláště mezi dívkami, které se v Dobré Vodě zúčastňují nejrůznějších tvořivých dílen, jež zde organizuje občanské sdružení Český západ. „Překvapilo mě, jak nádherné věci tady vyrábějí,“ komentovala jedna z romských žen, která si hned koupila svíčku z této dílny.

„Festival porozumění je určitě pro všechny zúčastněné velkým přínosem,“ říká Eva Haunerová, mluvčí sdružení Český západ, které Romům z Dobré Vody účast na letošním ročníku festivalu zprostředkovalo. „Pro lidi bez postižení je to dobrá příležitost setkat se s lidmi s postižením a naučit se s nimi komunikovat. Mnohým to pomůže zbavit se předsudků, které většinou pramení z pouhé nevědomosti. Navíc se ukázalo, že je možné se vzájemně obohacovat i v jiných oblastech. V Dobré Vodě například již několik let funguje podobná dílna jako v Domově PRAMEN. Dílna je umístěna přímo v sídle sdružení Český západ, které zaměstnává tři romské ženy šijící tašky, kapsáře, ubrusy či tuniky. Jedna z těchto žen se navíc zaměřuje na výrobu koberců, s kterými mají zkušenost i v dílně Domova Pramen,“ dodává Eva Haunerová, která věří, že Romové z Dobré Vody se Festivalu porozumění budou chtít zúčastnit i napřesrok.

Občanské sdružení Český západ, jehož cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života romských obyvatel Dobré Vody, působí v místní romské komunitě od roku 2002. Sdružení organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, snaží se podporovat vzdělávání a zaměstnanost místních obyvatel či je zapojovat do řešení problémů veřejného zájmu. Sdružení rovněž nabízí sociální práce a plánuje poskytovat sociální terénní služby i v okolních obcích, kde žijí Romové.

Více informací o sdružení: http://web.quick.cz/usp-mnichov/sdruzeni.htm
Více informací o ústavu: http://web.quick.cz/usp-mnichov/
Více informací na stránkách festivalu: http://web.quick.cz/usp-mnichov/festival/

Reklama