Romantické duše, nastražte uši a dnes večer rozhodně nechoďte spát, z hvězdné oblohy nám budou padat naše přání! Dnes večer bude vrcholit nejznámější meteorický roj severní polokoule Perseidy, a my si právě během dnešní noci můžeme vychutnat jeho největší intenzitu…

ddd

Milovnice romantiky dnes opět po roce prožijí svůj den D. Dnes v noci, přesněji mezi půlnocí a 4 hodinou ranní, budeme moci na hvězdné obloze spatřit nejznámější meteorický roj naší polokoule - Perseidy. Ačkoliv bude letos pozorování rušit svým jasným svitem Měsíc, který v neděli večer dosáhl svého superúplňku, rozhodně si dnešní noc rezervujte pro pozorování noční oblohy, za pouhou jednu hodinu můžete totiž spatřit až 70 meteorů, což je i pro jedince s pevnýma nohama na povrchu zemském slušná výzva, nemyslíte?


O Perseidech a jejich pozorování nám více prozradila Sylvie Gorková, členka Společnosti pro meziplanetární hmotu a odborná pracovnice Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Sylvie, řekněte nám, čím si tento meteorický roj vysloužil název Perseidy?
Název roje je odvozen od souhvězdí Perseus, ze kterého meteory jakoby zdánlivě vylétají. Pozorovatelé na severní polokouli můžou tento roj začít pozorovat již od 23. července, kdy je možné vidět jeden meteor za hodinu. V průběhu následujících týdnů se pak počet zvyšuje. Kolem 12. srpna pak bývají meteory nejintenzivnější. V tuto dobu navíc probíhají oslavy svatého Vavřince, můžeme se tak setkat i s jeho lidovým názvem „Slzy Svatého Vavřince“.

dddd

Jak je možné, že je můžeme pozorovat pouhým okem?
To proto, že Perseidy jsou velmi intenzivním rojem, v období jejich vrcholu můžeme pozorovat až 70 meteorů za hodinu, navíc se velmi rychle pohybují, tudíž si je nemůžeme splést s jinými meteory. K jejich pozorování není v letních měsících, kdy jsou aktivní, zapotřebí žádné speciální vybavení. Stačí si jen lehnout pod hvězdnou oblohu a kochat se pohledem.

Odkud tedy Perseidy pocházejí?
Jejich mateřským tělesem je krátkoperiodická kometa Swift Tuttle. Perseidy jsou vlastně smetí, které kometa Swift Tuttle poztrácela při svých obězích kolem Slunce a které potkáváme vždy, když Země protíná dráhu zmíněné komety. Výše zmíněný materiál se rozptyluje a tvoří oblak kolem dráhy mateřského tělesa. Tímto oblakem Země prochází několik dní, a tak meteory můžeme pozorovat již asi týden před, a také ještě týden po 12. srpnu, kdy je frekvence meteorů nejvyšší.

eee

Kompoziční fotografie všech Perseid zaznamenaných během noci 12./13.8.2012, celkem 214 meteorů.

A jaký bude dnešní večer aktuální stav atmosféry? Nejčerstvější informace pro období vrcholu Perseid nám exkluzivně pro Ženu-in prozradil server Meteoaktuality.cz:
„V první polovině úterní noci můžeme čekat většinou polojasno až malou oblačnost, podmínky pro pozorování padání hvězd budou tedy dobré. Během noci začne ale oblačnosti přibývat. Jednat se bude o oblaky vysokého, postupně i středního patra. Skrz vysokou oblačnost bude prosvítat měsíční světlo a částečně i hvězdy. Vrchol meteorického reje bude pozorovatelný večer zejména z Čech. Na ostatním území bude většinou zůstávat více oblačnost, na J/JV/V území jí bude nejvíce. Během noci pak musíme počítat s vysokou oblačností i na zbytku území, nicméně ta pozorování nijak výrazně nepokazí.“

ddd

Radiant roje neboli odkud meteory na obloze vylétávají. 

Tuto noc nechoďte, Ženy-in, do hajan a užijte si nádhernou podívanou, Malý princ se k nám na malou chvíli vrací, nezmeškejme ho!

Reklama