Jste celá v bílém. Nekonečně dlouhou vlečku vám nesou družičky, pod pavučinkovým závojem cudně klopíte orosený zrak, když rozechvěle kráčíte špalírem dojatých hostů. Neříkejte, že jste si takhle nějak nepředstavovala svůj velký den. Nebo že jste se přinejmenším nezasnila při pomyšlení nebo vzpomínce na své svatební šaty. Každá (byť jen ve skrytu duše) přece touží být alespoň jednou (?) v životě princeznou. A svatební den je možná tím jediným, který vám takový zážitek umožní.

Jak jinak si vysvětlit, že přes veškeré výstřelky a módní trendy jsou právě „princeznovské“ svatební róby nejžádanější?  

Dnes s dovolením pominu nevěsty, pro něž je svatba takřka rutinní záležitostí a jdou k oltáři podruhé, potřetí... ty už se snaží být decentní a volí raději kostýmek. I když uznávám, že výjimky existují, necháme si je na jindy.

Soustřeďme se na první romantické svatby s velkým S. Pojďme se podívat na nejvyhledávanější a nejoblíbenější svatební šaty současnosti.

Daly by se rozdělit zhruba do tří typů:

Biedermaierovské

Korzetové se širokou sukní. Patří mezi nejoblíbenější. Jejich výhodou je, že sluší i sošným postavám, protože korzet vybuduje vnadné poprsí, sešněruje pas a pod bohatou sukni se schovají silná stehna a široké boky. Výrazná biedermaierová silueta působí velmi romanticky a udělá z vás opravdu nepřehlédnutelnou bohyni. K takovým šatům se hodí malá kytice ve tvaru kornoutku, opět inspirovaná tímto slohem.

Biedermayerovské svatební šaty

Biedermayerovské svatební šaty

Biedermayerovské svatební šaty

Empírové

Móda šatů přestřižených pod ňadry (nebo s pasem výše položeným) se drží poměrně dlouho a nevyhýbá se ani těm svatebním. Vychází z antiky, italské renesance a empíru. Jednoduchý střih je postavený na materiálu. Nejlépe vynikají z jemných, řasených, vrapovaných a jinak vertikálně strukturovaných látek, které připomínají antické sochy. Působí velmi něžně, mladistvě a cudně. Sluší nejvíce drobným ženám s menším poprsím. K takovým šatům se hodí rafinovaně uvázané kytice.

Empírové svatební šaty

Empírové svatební šaty

Empírové svatební šaty

Secesní

korzetový živůtek se sukní ve tvaru přesýpacích hodin nebo jen mírně rozšířenou. Další model oblíbených svatebních šatů inspirovaný historií (bell epoque). Velmi svůdné a rafinované šaty s přiléhavou partií boků a stehen vám vyčarují okouzlující sexy chůzi. Tyto šaty jsou poněkud náročné na břišní partie nositelky (i když připusťme si, že v době secese bylo mírně vypoulené bříško žádoucí) a sluší spíš ženám vysokým a štíhlým. Hodí se k nim kaskádovitá kytice

Secesní svatební šaty

Secesní svatební šaty

Secesní svatební šaty

Všechny výše uvedené a zavedené střihy svatebních šatů jsou sázkou na jistotu. Můžete je libovolně zdobit, přidávat ramínka, měnit jejich barvu, ale vždycky budou trefou do černého. Nebo do bílého?

Jaké svatební šaty byste si vybrala? Už jste vdaná a máte to za sebou? Tak se pochlubte, jaké svatební šaty jste měla vy? Pojďte si zavzpomínat...

Pošlete nám jednu svatební fotografii na dana.svobodova@zena-in.cz a my ji zveřejníme, nejhezčí odměníme balíčkem kosmetiky.