Konečně nastal čas, kdy se můžeme vyhřívat na sluníčku, sedět dlouho do večera na zápraží, nebo odpočívat v příjemném stínu stromů. Ale na čem? Zahradního nábytku je nepřeberné množství. Od nejobyčejnějšího plastu přes moderní luxus až po retro romantiku, kterou vám přináším dnes.

Proč právě romantiku? Plast je univerzální, nestojí moc, ale je to „nouzovka“, která neurazí ani nenadchne. Luxusní nábytek, o kterém byla řeč v minulých článcích, se hodí k moderním domům, městským terasám a golfovým trávníkům.

Ale co do venkovské zahrady s ovocnými stromy a rozkvetlou loukou? Tam mi nesedí ani jedna z výše jmenovaných variant. Zato si dokážu představit něco mnohem „lidštějšího“. Třeba retro nábytek.

Dřevěné lavičky s patinou, plátěná lehátka, bíle natřená křesílka nebo houpací sítě. Nábytek, který není jen strohým doplňkem, ale má svůj půvab, nezaměnitelné kouzlo a možná i lehkou dekadenci. Nábytek, který ve mně vyvolává emoce a představy. Vidím zažloutlé fotografie přelomu století, ruský venkov Čechovových her, vylidněnou pláž z Viscontiho Smrti v Benátkách, nebo líně plynoucí čas v Monetových obrazech.

Možná vám některá přirovnání připadají bizarní, ale nemůžu si pomoct, jsem romantik a snílek, ale k romantice venkovské zahrady to přece patří. Nemám pravdu?

Koneckonců, podívejte se na fotky a třeba se také zasníte.

Foto: Bellerose, Sanu babu

Čtěte také:

 

Reklama