lanyze4.jpg (102 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Na 2 porce potřebujete

  • 180 g rýže vhodné na risotto (carnaroli, arborio, vialone nano)
  • 2 šalotky
  • olivový olej (Chiavalon Organic)
  • 200 ml bílého vína
  • masový nebo zeleninový vývar
  • Gran Moravia a máslo na dotvoření
  • 2 salsiccie
  • 1 lžička plátků černých lanýžů Karlić
  • sůl a pepř
  • špetka čerstvého tymiánu

lanyze7.jpg (132 KB)

Foto: Alena Kolaříková 

Postup 

Šalotku nakrájejte najemno. Kousky šalotky by měly být co nejvíce stejnoměrné, jinak se může stát, že část šalotky už bude lehce připálená a část ještě nebude správně zesklovatěná.

Nerezový hrnec, který by měl mít silnější dno, položte na plotnu, kterou jste zapnuli naplno. Nechejte ho zahřát a potom do hrnce nalijte 4 lžíce olivového oleje. Hned nasypejte šalotku.

Teplotu můžete mírně ztlumit, ale ne příliš. Šalotku opékejte, až zesklovatí. K šalotce vsypejte připravenou suchou rýži.
Míchejte a nepřestávejte. Rýže během smažení změní barvu, trvá to asi dvě až tři minuty. Po celou dobu opravdu nesmíte přestat míchat, aby se rýže a šalotka nepřipálily. V této chvíli ochuťte solí a pepřem.

Osmahnutou rýži zalijte vínem. Opět při plně zapnuté plotýnce. Míchejte a čekejte, až se všechno víno z rýže odpaří a v hrnci už nebude žádná tekutina. Teď přišel čas na horký vývar. Ten mějte v hrnci na vedlejší plotýnce a postupně ho přidávejte k rýži.

Přidejte vždy tolik, aby byla rýže těsně pod hladinou. Zrníčka rýže nesmí čouhat ven, ale nesmí na nich být ani moc tekutiny. Protože když neodhadnete množství vývaru ke konci vaření risotta, tak se může stát, že budete čekat, až se tekutina vstřebá, aby risotto nebylo moc řídké, a mezitím se vám rýže rozvaří. Proto vždy přidávejte po jedné naběračce. Nezapomeňte míchat a nechejte vždycky přidanou tekutinu vstřebat do rýže a až následně přidejte další naběračku.
 
lanyze2.jpg (250 KB)

Foto: Alena Kolaříková 

Nezapomínejte průběžně ochutnávat. Pokud pokrmu chybí sůl, dosolte co nejdříve, aby se vstřebala i do rýžových zrníček, a nejen do omáčky.

Míchání je taky velice důležité. S tím, pokud možno, nepřestávejte. Po 10 minutách přidejte lanýžové plátky, ale pár kousků si nechejte na ozdobu. Můžete přidat i olej, ve kterém jsou lanýže naložené.

Asi po 20 až 25 minutách by mělo být risotto hotové. Jestli už můžete přestat s vařením, zjistíte jedině ochutnáváním a zkoušením, je-li rýže už dost měkká. Neměla by určitě být příliš rozvařená.

Přichází finální dokončení mistrovského díla. Hotové risotto odstavte z plotny. Připravte si vychlazené máslo, několik kousků, a nastrouhaný parmezán. Tyto dvě suroviny přidejte do hrnce a intenzivně míchejte, dokud se máslo i sýr nerozpustí. Risotto se tímto ještě zahustí a dochutí. Ihned servírujte na nahřáté talíře.

Zespodu talíře několikrát pořádně bouchněte dlaní a správně připravené risotto se vám po talíři krásně rozleje.
Nahoru ozdobte plátkem lanýže a dokřupava vysmaženými kousky salsiccie. Lehce posypejte čerstvým tymiánem a pokapejte olivovým olejem. Ihned podávejte.

Dobrou chuť přeje Elly

Mořský vlk s pažitkovými lívanci a holandskou omáčkou

1.jpg (72 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Kachní prsa s batátovým pyré

2.jpg (107 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Kohout na víně

3.jpg (77 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Reklama